המכוניות חכמות — והגיע הזמן שגם היצרניות יהפכו לכאלה

ההודעה של ג'נרל מוטורס על הקיצוצים בחברה הרגיזה את הנשיא טראמפ, אבל היא משקפת את ההבנה שאם חברות הרכב לא ישתנו — ומהר — הן יהפכו להיסטוריה ■ המכוניות משתנות ויצרניות הרכב חייבות להשתנות אתן — גם אם זה כואב

ישראל פישר
מנכ"לית GM, מרי בארה
מנכ"לית GM, מרי בארהצילום: אי־פי

המכוניות כפי שאנחנו מכירים אותן לא השתנו כבר 110 שנים. המהפכה כבר כאן וגם אם זה ייקח עוד 10 או עוד 20 שנה — בעתיד לא ננהג יותר. חברות הרכב מבינות שעכשיו זה להיות או לחדול. הן חייבות להשתנות, וזה יכול לכאוב בהרבה מאוד מקומות בעולם.

מאז שהנרי פורד הוציא את הפורד מודל T האגדית שלו לפני 110 שנים, תהליך ייצור המכוניות וגם המוצר עצמו נשארו פחות או יותר באותה מתכונת. נכון, המכוניות נוחות יותר, מהירות יותר יעילות וטובות יותר בשורה של פרמטרים, אבל לא הוצגו בהן שינויים מהותיים. 

ב–1997 יוחס לביל גייטס ציטוט שבו הוא השווה בין תעשיית הרכב לתעשיית המחשבים: "אם ג'נרל מוטורס היתה מפתחת טכנולוגיה בקצב דומה לתעשיית המחשבים, היינו נוהגים במכוניות שעולות 25 דולר ומכל הדלק שלהן היה מספיק ל–1,600 ק"מ". גייטס, ככל הנראה לא באמת אמר את הדברים, אבל הציטוט הזה התפרסם בקרב חובבי רכב שתהו למה כלי הרכב לא הופכים לחכמים יותר.

ביום שני הודיעה ג'נרל מוטורס על תוכנית התייעלות מקיפה שגרמה לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ולראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו להסכים זה עם זה. החברה מפטרת כמעט 15 אלף עובדים, סוגרת חמישה מפעלים, מקצצת דגמים שנחשבו בעבר לסמלי תעשיית הרכב האמריקאית, חותכת שומנים בהנהלה ומרעננת את השורות.

לדברי החברה, השינוי בוצע לנוכח העובדה שאנשים רוצים לקנות היום בעיקר ג'יפונים, ולכן היא צריכה להיפטר ממכוניות בתצורה קלאסית. עוד נמסר כי העלאת המכסים על פלדה ואלומיניום עלו לחברה מיליארד דולר. טראמפ, שמתהדר בהשפעה החיובית שלו על התעשייה האמריקאית, אמר שהוא דיבר עם מנכ"לית החברה, מרי בארה, והיה איתה "קשוח מאוד". טרודו היה מנומס יותר, אך אמר כי שוחח גם הוא עם בארה, והביע את "אכזבתו העמוקה" מהתוכנית שכוללת סגירת מפעל בקנדה.

לבארה אין ברירה. היא חייבת לערוך שינויים בחברה. "אנחנו מתאימים את יכולות הייצור למציאות בשוק", היא אמרה. "אנחנו חייבים להבטיח שאנחנו נמצאים בעמדה הכי טובה שממנה נוכל להתחרות, לא רק בכמה שנים הקרובות, אלא גם הרבה אחר כך", הוסיפה. היא צודקת. הזינוק במניית החברה אחרי ההודעה שלה ממחיש שגם המשקיעים חושבים כך. מכוניות הן לא רק פחים על גלגלים — בטח בעידן שבו חברות טכנולוגיה מבינות את הפוטנציאל בתעשייה ומנסות למצוא בו את מקומן.

פורד וקרייזלר הודיעו אף הן באחרונה על תוכנית התייעלות שבמסגרתה יפסיקו לייצר מכוניות משפחתיות בצפון אמריקה. פורד, יצרנית המכוניות החמישית בגודלה בעולם, ופולקסווגן, יצרנית המכוניות השנייה בגודלה בעולם — הודיעו על ברית ביניהן שבמסגרתה יפתחו מכוניות חשמליות ואוטונומיות. הברית הזו עשויה גם להעמיק בעתיד. קרלוס גוהן, המנהל העצור של רנו־ניסאן־מיצובישי הבין את הצורך בבניית אימפריה חזקה שתוכל לעמוד מול גוגל, אפל ודומותיהן.

זה קו פרשת המים של עולם הרכב. לפני יותר מ-100 שנים יצרניות הרכב שינו את העולם. כיום הן יודעות שאם הן רוצות להיות שותפות לעיצוב העולם גם ב-100 השנים הבאות, הן חייבות לערוך שינויים מרחיקי לכת. זה כולל גם קיצוצים כואבים. בהרבה מדינות שמתגאות בתעשיית הרכב שלהן, כמו ארה"ב, גרמניה ויפן, זה יכול להיות כואב במיוחד, אבל אין להן הרבה ברירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker