מריו דראגי: ההרחבה הכמותית תסתיים בדצמבר למרות סימני האטה

נשיא הבנק המרכזי של אירופה אמר בפרלמנט האירופי כי הבנק ימשיך בתוכניתו להפסקת רכישות האג"ח, למרות האטה בצמיחה בגוש היורו והאי ודאות באיטליה ■ הבנק המרכזי רכש אג"ח ב-2.6 טריליון יורו בשנים האחרונות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נגיד הבנק האירופי מאריו דראגי
נגיד הבנק האירופי מאריו דראגיצילום: REUTERS

מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי של אירופה, הגן על תוכנית הבנק להפסיק בהדרגה את מדיניות ההרחבה הכמותית מול ביקורת מצד מחוקקים באירופה. לטענתם, הפסקת התוכנית מתבצעת מוקדם מדי, על רקע סימנים להאטה כלכלית בגוש היורו.

הבנק המרכזי התייחס בזהירות רבה בחודשים האחרונים לתוכנית להפסקת ההרחבה הכמותית, שבמסגרתה רכש הבנק 2.6 טריליון יורו באג"ח, בניסיון לא להפחיד את המשקיעים הבינלאומיים. אנליסטים רבים מייחסים לתוכנית ההרחבה הכמותית את הצמיחה המוצלחת בגוש היורו, שעקפה את קצב הצמיחה בארה"ב בשנתיים האחרונות.

בכירי הבנק המרכזי של אירופה נמנעו מגרימת פאניקה בשווקים, כפי שאירע ב-2014, כשהבנק הפדרלי הודיע על כוונתו להפסיק את תוכנית רכישת האג"ח. עם זאת, מפסיק האיחוד האירופי את תוכנית ההרחבה הכמותית בעיתוי מוזר - בדיוק כשגוש היורו דיווח על קצב הצמיחה האטי ביותר זה ארבע שנים, והתשואה על אג"ח איטליה מזנקת.

דראגי אמר בנאום בפרלמנט האירופי אתמול כי קרוב לוודאי שתוכנית ההרחבה הכמותית תסתיים בדצמבר, וכי הבנק המרכזי של אירופה יחליט על כך בפגישת המדיניות הבאה ב-13 בדצמבר. דראגי הודה כי הנתונים הכלכליים האחרונים שפורסמו היו חלשים מהצפוי.

חלק מהמחוקקים באירופה מפקפקים בהחלטת האיחוד האירופי. מריסה מטיאס, מחוקקת בפורטוגל, שאלה את דראגי האם האטה בגוש היורו קשורה להחלטת הבנק להפסיק את התוכנית? דראגי הדגיש כי ההאטה בצמיחה אינה חמורה, והגיעה לאחר תקופה של צמיחה חזקה ומגמת התפתחות בשוק התעסוקה.

"חלק מההאטה היא תוצאה של נורמליזציה של הצמיחה בגוש היורו, שנהנה מכמה שנים יוצאות דופן מאז 2014", אמר דראגי. לודק נידרמייר, מחוקק צ'כי, שאל את דראגי אם לבנק המרכזי של אירופה יהיו מספיק כלים לסייע לגוש היורו במקרה שההאטה הכלכלית תחמיר. דראגי אמר כי להערכתו קיים סיכוי קטן לירידה חדה בצמיחה וכי מבחינה היסטורית כלכלת גוש היורו עדיין חזקה מאוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker