דו"ח גרינפיס: ספקית של נייקי, אדידס, פומה, לאקוסט ו-H&M מזרימה חומרים מזהמים לנהרות סין

הספקית הסינית, יונגור, מזרימה כימיקלים באמצעות השופכין שלה; החברות המערביות מכחישות מעורבות

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ספקית סינית גדולה לחברות מערביות ידועות בהן נייקי, אדידס ופומה, שפכה כימיקלים רעילים למערכות המים הראשיות של סין, לפי דו"ח של ארגון גרינפיס.

גרינפיס קורא לחברות הבינלאומיות לקחת אחריות על פעילות החברות עימן הן משתפות פעולה. החברה גם קשרה בין מפעלי טקסטיל הפוגעים בסביבה על נהרות יאנגצה ופרל לחברות אופנה כמו לאקוסט ו-H&M, הטוענות כי הן בעלות אחריות סביבתית גבוהה.

שנחאי, סיןצילום: אי–פי

לדברי פעילי סביבה בסין - תקריות כאלה, בהן מעורבות חברות סיניות המספקות חומרים ורכיבים לחברות בינלאומיות, מדגישות את הצביעות של חברות מערביות המבטיחות לצרכניהן העשירים תקנות בטיחות גבוהות במערב, בעוד הן מרוויחות משיתופי פעולה עם חברות במדינות בהן הרגולציה הסביבתית מועטה.

גרינפיס ביצעה במשך שנה חקירה של ענף הטקסטיל בסין – הגדול בעולם, עם 50 אלף מפעלים. פעילי גרינפיס אספו דוגמיות מצינורות השופכין של מפעלים, ושלחו אותם לבדיקות מעבדה באנגליה ובהולנד. בדוגמיות נמצאו מגוון חומרים מזהמים בשופכין של שני מפעלים מרכזיים.

מפעל יונגור בנינגבו, בקרב שנחאי, שפך למים את החומר נונילפנול שמשפיע על המערכת ההורמנלית, כמו חומר כימי שיכול לפגוע בכבד ובספירת זרע של גברים וחומרים רעילים נוספים. כימיקלים אלה נמצאו בכמויות קטנות, אך כיוון שמדובר בחומרים מורכבים לפירוק, יש להם נטייה להצטבר בבעלי חיים, מה שיכול להיות מזיק אם בעלי חיים אלה נאכלים על ידי בני אדם. חומרים אלה נמצאו בדגים בעת מחקר של חומרים רעילים בנהר יאנגצה.

יונגור היא חברת הטקסטיל הגדולה בסין ומתגאה בטכנולוגיות המתקדמות ביותר לצביעה, אריגה והדפסה על בדים. לגברי גרינפיס, לנייקי, אדידס, פומה, H&M ולאקוסט קשרים עם יונגור, עם זאת כל החברות האלו מכחישות כי ניצלו את ההליכים הנחשבים לאחראים לזיהום בנהר פנגהואה. לטענתן, עיקר פעילותן מול החברה נוגעת לחיתוך ותפירה של בדים ולא פעולות המצריכות כימיקלים מזהמים המתערבבים במים.

"חברות אלה שותפות לעסקים עם חברה מזהמת. איננו מאשימים אותן ברשע, אלא קוראים להן לקחת על עצמן את ההובלה במאבק בשפך חומרים רעילם לסביבה", אמר לי יפנג, ראש צוות החקירה של גרינספיס בסין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker