התחזית: הפרלמנט הבריטי ידחה את הסכם הברקזיט – ואז יאשר אותו בלחץ השווקים

בשווקים הפיננסיים מעריכים כי הצבעת אי אמון נגד ממשלתה של מיי תיכשל ■ "אף אחד לא רוצה להפיל ממשלה שבועיים לפני חג המולד"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הפרלמנט הבריטיצילום: אי־פי

הפרלמנט הבריטי ידחה ככל הנראה את הסכם הברקזיט של ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, אבל יאשר אותו בניסיון השני, על רקע לחץ של השווקים – כך צופה הכלכלן הראשי של מחלקת ניהול עושר ב-UBS, פול דונובן. הוא מעריך כי התחזית הזו היא כיום הקונצנזוס בשווקים הפיננסיים. הנה תרחיש המתאר כיצד דברים צפויים להתגלגל בשבועות הקרובים, על פי UBS:

מתנגדים במפלגה השמרנית ומפלגות האופוזיציה, כולל חברי פרלמנט ממפלגת הלייבור, ידחו את הסכם הברקזיט, כותב דונובן. כמעט בטוח, לדבריו, שתהיה הצעת אי אמון בממשלה – אבל היא כנראה תיכשל, "משום שאף אחד לא רוצה שלא תהיה ממשלה שבועיים לפני חג המולד ושלושה חודשים לפני ברקזיט קשה".

דונובן צופה כי חברי המפלגה השמרנית יתאחדו סביב מיי לאחר ההצבעה. תתחיל תנודתיות בשווקים, ויגבר הלחץ להגיע לפשרה. לדבריו, סביר להניח כי האיחוד יציע מחווה של רצון טוב, איזה שינוי קוסמטי ומינורי בניסוח ההסכם, ולאחר מכן, בינואר, ההסכם יאושר בפרלמנט הבריטי. נזכיר שהאיחוד האירופי הבהיר כי לא ייכנס למשא ומתן נוסף.

מפלגת הלייבור צפויה להתנגד גם בהצבעה השנייה, אבל כמה חברי פרלמנט של המפלגה יצביעו בניגוד לעמדה המפלגתית, ויתמכו בהסכם. "הרבה מחברי מפלגת הלייבור רוצים הסכם, אבל הם צריכים להראות שהם ניסו להפיל את הממשלה. הם צריכים להיות מסוגלים לחזור למחוזות שלהם ולהגיד 'תראו, ניסינו וזה לא עבד'. ולכן, בשם האינטרס הלאומי, 'היינו צריכים לתמוך בהסכם'".

לדברי דונובן, משום שרצף האירועים המתואר למעלה הוא כרגע הקונצנזוס בשווקים הפיננסיים, התגובה להצבעה השלילית הראשונה של הפרלמנט הבריטי עשויה להיות מתונה יחסית, ולכן לא תפעיל מספיק לחץ על חברי הפרלמנט לתמוך בהסכם בפעם השנייה. "התנודתיות בשווקים תזכיר לחברי הפרלמנט שיש למעשים שלהם השלכות", במקרה שלא יהיה הסכם.

עם זאת, גם ללא התנודתיות, רוב חברי הפרלמנט מבינים שברקזיט קשה יפגע בכלכלת בריטניה. אם ההסכם יאושר בסופו של דבר, הכלכלה הבריטית תתחזק בטווח הקרוב, משום שההשקעות, שנעצרו על רקע חוסר הוודאות, יחזרו לזרום. "בתחזית של עשר שנים, מגמת הצמיחה תהיה אטית יותר", אומר דונובן, משום שיציאתה של בריטניה מהאיחוד "תהפוך את הכלכלה למעט פחות יעילה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker