מנהיגי האיחוד האירופי אישרו את תוכנית הברקזיט של תרזה מיי

מנהיגי 27 מדינות האיחוד הגיעו כצפוי להסכמה בפסגה שהתקיימה היום בבריסל ■ כעת תנסה מיי לזכות באישור הפרלמנט הבריטי

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דגל האיחוד ובריטניה
צילום: DANIEL LEAL-OLIVAS/אי־אף־פי

מנהיגי האיחוד האירופי הביעו תמיכתם בתוכנית הברקזיט של תרזה מיי. ההסכמה מהווה את יריית הפתיחה במאמציה של מיי לזכות באישור הפרלמנט הבריטי בזמן כדי שבריטניה תוכל לעזוב את האיחוד האירופי במועד המתוכנן – מארס 2019.

בפסגה שהתקיימה היום בבריסל, הביעו מנהיגי 27 המדינות המרכיבות את האיחוד תמיכה בטיוטת ההסכם שיביא לסיום חברותה של בריטניה באיחוד לאחר 44 שנים. ההסכם, שלא פורסם עדיין, כולל סעיפים הנוגעים לזכויות אזרחי בריטניה, לעלות של 39 מיליארד ליש"ט וכן לסוגיית הגבול עם אירלנד, לצד הצהרה פוליטית בת 26 עמודים שמפרטת את הבסיס ליחסים העתידיים בין בריטניה לאיחוד. 

בהודעה שפורסמה הביעו המנהיגים את כוונתם לבנות "יחסים קרובים ככל האפשר" עם בריטניה לאחר הברקזיט, אך הזהירו כי הם עלולים להיקלע למבוי סתום תמידי במגעים עתידיים בשל העיקרון לפיו מדינות מחוץ לאיחוד לא יכולות ליהנות מאותן זכויות כמו המדינות החברות בו. בנוסף, אמרו המנהיגים כי בכוונתם לשמור על זכויותיהם של דייגים אירופיים לדוג במים הטריטוריאליים של בריטניה.

אם הסכם הברקזיט יאושר הן על ידי הפרלמנט בבריטניה והן על ידי הפרלמנט האירופי, בריטניה תישאר בשוק האירופי המשותף ובאיחוד המכסים, ללא ייצוג באף אחד ממוסדות קבלת ההחלטות, למשך תקופת מעבר שתימשך 21 חודשים ותחל ב-29 במארס 2019. תיתכן הארכה של התקופה הזו למשך שנה או שנתיים, במידה והמגעים בנוגע ליחסים העתידיים לא יושלמו עד סוף 2020.

מישל ברניה, שהיה ממונה על המשא ומתן מטעם האיחוד האירופי, אמר בהגיעו לוועידה כי הוא ממליץ לחברי הפרלמנט הבריטי להצביע בעד ההסכם, והוסיף כי הצבעה נגדו עלולה להזיק למשא ומתן על היחסים העתידיים בין בריטניה לאיחוד. "הגיע הזמן שכולם יקחו אחריות, כולם", אמר. ההסכם "הוא צעד חיוני לבניית אמון בין בריטניה לאיחוד האירופי על מנת לבנות שותפות חסרת תקדים ושאפתנית לעתיד".

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן-קלוד יונקר, אמר: "אני מצביע בעד ההסכם משום שזהו ההסכם הטוב ביותר האפשרי עבור בריטניה". הוא הוסיף כי עצוב לו לראות את בריטניה עוזבת את האיחוד האירופי. "נעשה כל מה שאפשר כדי שהגירושים האלה יעברו בצורה חלקה ככל האפשר, אבל אין דבר כזה גירושים חלקים".  

המנהיגים הדגישו כי הפרלמנט הבריטי יצטרך לאשר את התוכנית הנוכחית. "חשוב שכולם בבריטניה יהיו מודעים לעובדה שההסכם הזה הוא התוצאה הסופית", אמר קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, לכתבים. "לא יהיה משא ומתן מחודש ולא יהיה עוד מרחב תמרון".

מיי מקווה כעת כי אישורם של מנהיגי האיחוד את ההסכם תביא לסיומם תקופה של כמעט שנה וחצי של מגעים מפרכים, שבמהלכה שרדה התפטרויות שרים וניסיון הפיכה של תומכי ברקזיט קשה מתוך מפלגתה. היא צריכה כעת לחזור לפרלמנט הבריטי ולשכנע את חבריו לתמוך בהסכם. במכתב פתוח לציבור בבריטניה אשר פרסמה היום, הבטיחה מיי "לפעול עם כל הלב והנשמה לאישור ההסכם ולביצוע הברקזיט". היא התחייבה כי הצבעה בפרלמנט תתקיים בשבועות הקרובים. ההערכות הן כי ההצבעה תתקיים ב-10 או 11 בדצמבר, זמן קצר לפני הפגישה הבאה של מנהיגי האיחוד בבריסל.

בפרלמנט הבריטי יתקיימו עד 30 שעות של דיונים לאורך כמה ימים לקראת ההצבעה. היות שיותר מ-80 מבין חברי מפלגתה של מיי הביעו ספקנות לגבי ההסכם, ומפלגת הלייבור התחייבה להתנגד אליו, צפוי למיי אתגר רציני. ואולם הפסד שלה בהצבעה עלול להפיל את בריטניה למה שמיי עצמה כבר כינתה "אי ודאות עמוקה וחמורה".

אחד המכשולים שעמדו בפני אישור ההסכם באיחוד צץ בימים האחרונים כשראש ממשלת ספרד, פדרו סנצ'ז, איים להחרים את הפסגה משום שרצה שבריטניה תיתן ערובה לכך שגיברלטר לא תהיה כלולה במשאים ומתנים עתידיים בתחום הסחר בין בריטניה לאיחוד. ואולם  כמה שעות לפני תחילת הפסגה, פרסמה בריטניה הצהרה משפטית בסוגיה לבקשת ספרד, אך התעקשה כי המדיניות שלה בנושא השטח לא השתנתה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker