דולף מכל הכיוונים: הנפט של ונצואלה מזהם את כל מה שאפשר

חברת הנפט הלאומית של ונצואלה קורסת, ודליפות הנפט במדינה מתרבות ■ מכירות הנפט הן כמחצית מתקציב המדינה, אבל כדי לחזור לייצור מלא הממשלה עשויה להידרש להוציא יותר ממה שהיא מרוויחה על מכירות הנפט

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דליפת נפט
דליפת נפטצילום: בלומברג

מרחוק זה נראה מדהים - בריכה כהה תחת השמש עם השתקפות של שמים מלאי עננים. רק כשמתקרבים מריחים את ריח הנפט, ומגלים כי זו דליפה משלושה מכלי אחסון. בנקודה מסוימת באזור רצועת אורינוקו בוונצואלה, שנקרא על שמו של הנהר הזורם מעל לאחד ממאגרי הנפט הגדולים בעולם, דליפת הנפט חמורה כל כך עד שבור בגודל של 200 מ"ר התמלא לגמרי.

ונצואלה, חברה באופ"ק, מתמלאת בדליפות נפט. הסיבה לכך היא שנים של הזנחת תשתיות ובעקבות פרשיות שחיתות של חברת הנפט הלאומית PDVSA תחת שלטונם של הוגו צ'אבס ויורשו ניקולאס מדורו.

דליפת נפט בנהר גווארפיצ'ה, ונצואלה

מכירות הנפט של ונצואלה הן כמחצית מתקציב המדינה, אך כעת היא שואבת נפט ברמה הנמוכה ביותר מאז שנות ה-40. דליפות הנפט הן עדות למה שהשתבש בחברת PDVSA. החברה הלאומית לא מפרסמת סטטיסטיקות, אך ארגוני איכות הסביבה, אנליסטים ועובדים בחברה מספקים שורה של דוגמאות לדליפות, שנגרמו משסתומים שבורים, אטמים קרועים, צינורות סדוקים ועוד. לטענת גורמים אלה, הדליפות כבר זיהמו מאגרי מים ואדמות חקלאיות.

עובדים בענף אומרים כי רוב הקבלנים שמחזיקים במשאיות עם מתקני שאיבה ועוסקים בניקוי הדליפות פשטו רגל, בשל עיכובים בתשלומים מ-PDVSA. מתקני קידוח הם חלק הנוף הכפרי של אזור אורינוקו וכך גם בריכות שחורות. לא כל הבריכות ושלוליות הנפט הן תוצאה של דליפות - נפט על הקרקע הוא תוצר לוואי שגרתי של פעילות הקידוח. ואולם אנליסטים מעריכים שיש יותר דליפות מהרמה המקובלת.

אזורים עירוניים נפגעו אף הם מדליפות הנפט. בתחילת השנה, סדק בצינור נפט זיהם את נהר גווארפיצ'ה במדינת מונגס, ומפעל לטיהור מים נפגע. הרשויות סגרו את המפעל, שממוקם על גדת הנהר, למשך חודש. בשל המחסור במים בוטלו הלימודים בבתי הספר, ושירותי המשרדים הממשלתיים צומצמו.

משאבת נפט של חברת PDVSA בקראקס, ונצואלהצילום: בלומברג

PDVSA הפסיקה לדווח על דליפות נפט לציבור ב-2016, אז עלה מספר הדליפות לפי ארבע ממספרן ב-1999. מחסור במידע רשמי מקשה גם על הערכת עלות התיקונים. לפי הערכות האנליסטים, כדי לרסן את דליפות הנפט ולהתאים את מספרן לסטנדרטים הבינלאומיים, דרושה השקעה של לפחות 2.2 מיליארד דולר.

"יש חשש רב בכל הנוגע למצב תשתיות הנפט במדינה, לקראת הרגע שבו התעשייה תשוב לעבוד במלוא הקיבולת", אומר חואן קרלוס סנצ'ז, יועץ לארגוני איכות הסביבה בקראקס שעבד בעבר ב-PDVSA. "החברה מתמוטטת מאז 2016", הוא קובע.

כדי לשקם את התשתיות ולחזור לפעילות מלאה של ייצור נפט, ונצואלה עשויה להידרש להוציא יותר כסף ממה שהיא מרוויחה ממכירת נפט. הרווח ממכירת נפט לשווקים זרים ב-2017 הסתכם ב-22 מיליארד דולר.

תגובות