רוצים בית בחינם? ביפן מחלקים אותם לכל דורש

הזדקנות האוכלוסייה ואמונות טפלות הביאו לכך שאחד מכל שבעה בתים במדינה עומד ריק ■ במסגרת תוכנית ממשלתית חדשה, בתים נטושים נמסרים בחינם, או לחילופין נמכרים בסכומים אפסיים

סוכנויות הידיעות
נשים קשישות במצויאמה שבדרום יפן
נשים קשישות במצויאמה שבדרום יפן צילום: Bloomberg

אם אתם מחפשים לקנות בית אבל אין לכם כסף או אתם לא מצליחים להשיג משכנתא, יתכן שכדאי לכם לשקול לעבור להתגורר ביפן.

הזדקנות והתכווצות אוכלוסיית הכלכלה השלישית בגודלה בעולם, גורמת לכך שמספר גדל והולך של בתים בעיירות ובכפרים ברחבי המדינה עומדים ריקים, ולפי נתונים ממשלתיים המעודכנים לשנת 2013, מגיע מספרם ליותר משמונה מיליון, או אחד מכל שבעה בתים ביפן.

אם לא די בכך, אמונות טפלות יפניות מקשות על מכירתם של בתים ישנים. קניית בתים שבהם אנשים מתו בבדידות, התאבדו או שהתרחשו בהם מקרי רצח, נחשבת ביפן למזל רע.

בתגובה, השיקה יפן תוכנית שמטרתה למנוע בזבוז של בתים ראויים למגורים. בתים נטושים נמסרים בחינם, או לחילופין נמכרים בסכומים אפסיים, לפי דיווח אתר החדשות אינסיידר.

רשויות מקומיות ברחבי יפן פתחו אתרי אינטרנט בשם "אקייה" (בית ריק, ביפנית) כדי לשפר את המעקב אחרי ההיצע של בתים ריקים והביקוש להם באזוריהם, דיווח ערוץ CNBC. באחד מאתרים אלו, מספר בתים מוצעים בחינם, והרוכש נדרש רק לשלם מסים.

הבתים שמוצעים בחינם בדרך כלל מחייבים שיפוצים נרחבים מכיוון שמדובר בבתים ישנים במצב לא טוב. אולם מספר רשויות מקומיות ביפן, כמו מחוזות נאגנו וטוצ'יגי, מציעים לרוכשי הבתים סבסוד במימון השיפוצים, דיווח CNBC.

המחירים של בתים שאינם מוצעים בחינם יכולים לנוע בין 500 אלף ין (4,400 דולרים) לבין 20 מיליון ין (177,000 דולרים), לפי מיקום הבית, גילו ומצב, לפי CNBC.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker