טיוטת הסכם הברקזיט חושפת: קשרים עמוקים בין האיחוד לבריטניה; הישגים לתרזה מיי

האיחוד האירופי ובריטניה ניסחו טיוטה שמפרטת את היחסים העתידיים ביניהם. הליש"ט מזנקת ב-1%

לוגו בלומברג
בלומברג
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי
ראש ממשלת בריטניה תרזה מייצילום: JUAN MEDINA/רויטרס
לוגו בלומברג
בלומברג

האיחוד האירופי ובריטניה הגיעו להסכמה על טיוטת הצהרה המתארת את הקשרים העתידיים בין שני הצדדים. ההצהרה מתארת שיתוף פעולה קרוב וסחר חופשי, וכוללת כמה ויתורים חשובים שעשויים לעזור לראש הממשלה הבריטית תרזה מיי להעביר את ההסכם בבריטניה. כתוצאה מהדיווח, הליש"ט מזנקת בכ-1%.  

ההצהרה קובעת כיצד ייראה שיתוף הפעולה הרגולטורי, "בעוד היא משמרת את האוטונומיה הרגולטורית" של בריטניה. "הצדדים גם יבחנו את האפשרות לשיתוף פעולה של רשויות הממלכה המאוחדת עם סוכנויות של האיחוד, כמו סוכנות התרופות האירופית, סוכנות הכימיקלים האירופית וסוכנות בטיחות התעופה האירופית". זו היתה אחת הבקשות המרכזיות של מיי, ובהתחלה האיחוד סירב לקבלה.

ההצהרה מבוססת גם על "אזור סחר חופשי, הכולל שיתוף פעולה עמוק בנושאי רגולציה ומכס, ונתמכת על ידי סעיפים המבטיחים נקודת פתיחה שווה לתחרות פתוחה והוגנת". היא כוללת גם שימוש בשפה תקיפה, שככל הנראה נועדה להרגיע את מבקריה של מיי בבריטניה. הדרך להשאיר את הגבול האירי פתוח, ולמעשה להחריג אותו מהברקזיט, נחשב נושא רעיל עבור מיי – ומתנגדיה משני הצדדים טענו כי הוא ישאיר את בריטניה כלואה באיחוד.

"הצדדים זוכרים את החלטתם להחליף את פתרון ההחרגה בצפון אירלנד בהסכם עוקב שיבסס סידורים אלטרנטיביים שיוודאו כי לא יהיה גבול קשיח באירלנד על בסיס קבוע", לפי הטיוטה, שהגיעה לידי בלומברג.  

נשיא האיחוד האירופי, דונלד טאסק, צייץ הבוקר בנושא: 

קרדיט: טוויטר

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ