האיחוד בצעד ראשון לקראת הטלת קנס של מיליארדים על איטליה

האיחוד האירופי הכריז כי טיוטת התקציב שהגישה ממשלת איטליה מפרה את חוקי התקציב של גוש היורו ■ ההכרזה היא תחילתו של מהלך שעשוי להימשך חודשים ובסופו תיקנס איטליה במיליארדי דולרים

לוגו בלומברג
בלומברג
בניין הבנק המרכזי של איטליה
בניין הבנק המרכזי של איטליהצילום: Bloomberg
לוגו בלומברג
בלומברג

האיחוד האירופי בצעד הראשון לקראת הטלת קנט על איטליה לאחר שהכריז כי יעדי הגירעון של תקציב הממשלה הפופוליסטית באיטליה ל-2019 מפרים את חוקי המשמעת התקציבית של גוש היורו. בינתיים, מטאו סלביני, סגן ראש ממשלת איטליה, אמר לעיתונאים כי הוא פתוח לשינויים קטנים בטיוטת התקציב שהוגשה לאיחוד, אך הבטיח לאזרחים כי לא ייסוג מעקרונות טיוטת התקציב.

"הנציבות האירופית אישרה כי מדובר במקרה חמור של אי ציות לתקנות", מסר האיחוד האירופי בסקירה השנתית של תוכניות התקציב של מדינות גוש היורו, בהתייחסו לתקציב איטליה ל-2019. "אנו חוששים כי עם התקציב שהגישה ממשלת איטליה לאיחוד, עולה הסיכון שהמדינה תיכנס לאי יציבות", מסר האיחוד.

במסגרת חוקי התקציב של האיחוד האירופי, כל החברות באיחוד חייבות לשמור על גירעון תקציבי נמוך מ-3% מהתמ"ג ועל רמת חוב לאומית נמוכה מ-60% מהתמ"ג. מדינות עם רמות חוב גבוהות מ-60% מהתמ"ג צריכות לצמצם אותו בקצב מהיר. רמת החוב של איטליה היא 132% מהתמ"ג - פי שניים מהרמה שמתיר האיחוד, ולפי הנציבות האירופית, רמת החוב אינה יורדת בקצב מהיר מספיק.

אנליסטים צפו כי איחוד יפעל להטלת קנס על איטליה, לאחר שממשלת איטליה סירבה לשנות את טיוטת התקציב ולהגיע לפשרה עם האיחוד. זהו ציון דרך עבור נציגי האיחוד בבריסל שקיוו בחודשים האחרונים כי הלחץ בשווקים יכריח את ממשלת איטליה לסגת מהתוכניות שלה להורדת מסים והגדלת ההוצאות הציבוריות.

הקנס הראשוני עשוי להיות ברמה של 0.2% מהתמ"ג השנתי של איטליה – 1.7 טריליון יורו – והוא עשוי לעלות ל-0.7% אם הממשלה לא תיענה לדרישות האיחוד. האיחוד מעולם לא הטיל קנס על מדינה אירופית בגלל הפרת חוקי התקציב.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ