מייסד קרן הגידור הגדולה בעולם: "מצב הכלכלה העולמית דומה לשלהי שנות ה-30"

מייסד קרן ברידג'ווטר, ריי דליו, הזהיר: "עולם ההשקעות כולו ממונף בהימור על המשך העליות - אבל זה לא יכול להימשך לנצח"

לוגו בלומברג
בלומברג
ריי דליו
אגדה חסרת כיסוי? ריו דליוצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

ריי דליו, שהפך את קרן ברידג'ווטר שייסד לקרן הגידור הגדולה ביותר בעולם, ושהוכתר לא פעם בתור "סטיב ג'ובס של ההשקעות", הזהיר כי המצב בעולם כיום דומה למצב בשלהי שנות ה-30 של המאה הקודמת.

בראיון לפודקסט "Masters in Business" של בלומברג ביום שני, אמר דליו כי בדומה למצב לפני 80 שנים, השווקים הפיננסים נמצאים בשלבים מאוחרים של מחזור העסקים קצר-הטווח הנוכחי, לאור המדיניות המוניטרית המצמצמת של הבנק הפדרלי.

כמו כן, הוא צופה התגברות של "קוטביות פוליטית" שתבוא לידי ביטוי במועמדים פופוליסטיים. בנוסף לכל אלה, כמו לפני 80 שנים, העולם עמוס חובות - בעיה יותר ארוכת טווח שאין לה פתרון קל, לאור העובדה שהריביות בכלכלות מפותחות רבות ממשיכות להיות קרובות לרמתן הנמוכה מעולם, ובנק מרכזיים כבר רכשו נכסים בהיקף של טריליוני דולרים.

דליו גם הזהיר מפני אובדן מעמדו של הדולר כמטבע יתרות המט"ח העולמי. החשש - לו שותפים גם אחרים כמו מנכ"ל ענקית ההשקעות בלאקרוק, לארי פינק - הוא כי תפיחת הגירעונות בתקציב הממשל בארה"ב בסופו של דבר תרתיע קונים זרים גדולים.

"תפקידו של הדולר יפחת, והתשואות על אג"ח דולריות יפגעו כתוצאה מכך", אמר דליו. "ואז אני חושב שנהיה עדים לעלייתם של מטבעות אחרים", הוסיף אך סרב לנקוב בשמות המטבעות, ורק אמר כי "זהו נושא גדול מדי מכדי להיכנס אליו".

דליו, שקרן ברידג'ווטר שייסד מנהלת נכסים של כ-160 מיליארד דולר, ממליץ למשקיעים להקצות 5%-10% מנכסיהם לזהב בגידור נגד סיכונים פוליטיים.

אחת הנקודות העיקריות שהעלה דליו בראיון, ושקשורה להתרחבות החובות הגלובליים, היא כי העולם כולו "ממונף בפוזיציית לונג" (הימור על עליות). ריביות נמוכות הזינו קנייה חוזרת של מניות, מיזוגים ורכישות, ועליות במחירי המניות. המצב זה אינו יכול להימשך לנצח. "צריך להתכונן לתשואות צפויות נמוכות יותר בעתיד", אמר דליו. "אפשר לצפות לתשואות נמוכות יותר ולמסים גבוהים יותר. זה הולך להיות טבעה של המפלצת". התשובה היחידה, לדבריו, היא לנסות לאזן את תיק ההשקעות.

דליו אמר בראיון הוא נמצא בעיצומו של המעבר למה שתיאר בתור "השלב השלישי" של חייו, שבו הוא שואב אושר מלשתף אחרים במה שלמד ולראות כיצד הם מצליחים. עם זאת, אם לשפוט לפי הערכת המצב העולמית שלו, נראה כי הצלחה מתמשכת בהשקעה בשווקים תהפוך למשימה קשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker