הביטקוין לא עוצר: צונח ב-7% ונסחר מתחת ל-4,500 דולר

מאז השיא בדצמבר נפל הביטקוין ביותר מ-70% - ושוק המטבעות הקריפטוגרפיים איבד כ-700 מיליארד דולר

לוגו בלומברג
בלומברג
מטבעות דיגיטליים
מטבעות דיגיטלייםצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

הירידה של המטבעות הקריפטוגרפיים החריפה אתמול (שני) ונמשכת גם היום. הביטקוין ירד מתחת ל-5,000 דולר בפעם הראשונה מאז אוקטובר 2017. הירידות נרשמות על רקע הערכות גוברות להידוק הפיקוח הרגולטורי, שיגרום למחזיקי מטבעות דיגיטלים שנרכשו בהנפקות ICO להנזיל את האחזקות שלהם.

אתמול ירד ה ביטקוין ב-14%, והיום הוא יורד בכ-7% ל-4,470 דולר לביטקוין. ה אתריום יורד היום בכ-10% ל-133 דולר; ה לייטקוין מאבד 6% ונסחר תמורת 34 דולר.

רשות ניירות ערך בארה"ב (SEC) הודיעה ביום שישי כי תגיש לראשונה תביעות אזרחיות נגד שתי חברות שמכרו מטבעות דיגיטליים ולא רשמו אותם במסגרת ההנפקה כניירות ערך. איירפוקס ופראגון נדרשות לשלם קנסות של 250 אלף דולר לכל אחת מהן כדי לפצות את המשקיעים, ובנוסף הן יחויבו לרשום את המטבעות שנמכרו כניירות ערך.

"הירידות החדות קשורות לאכיפה שכמעט בטוח תגבר", אמר ג'סטין ליצ'פילד, סמנכ"ל טכנולוגיה בפרוצ'יין קפיטל. "הפרויקטים נועדו להחזיר למשקיעים את כספם, אבל אחרי שביזבזו הרבה כסף על שיווק חגיגות הנפקה של מטבעות דיגיטליים ב-100 מיליון דולר כי זו היתה הנורמה בהנפקות כאלה, יהיה קשה להחזיר את הכסף".

ייתכן גם שההערכות שלפיהן הירידה במטבעות הקריפטוגרפיים נרשמת בגלל ההחלטה של SEC הן מוגזמות. לפי חברת המחקר אלמנטוס, במקרים רבים הגופים שערכו את ההנפקות האלה כבר רוקנו את הארנקים שלהם וככל הנראה המירו את מטבעות הקריפטו לכסף פיאט.

שוק המטבעות הקריפטוגרפיים סובל מחוסר יציבות ומחק משוויו מיליארדי דולרים מאז שנערכו שינויים בפרוטוקול של ביטקוין קאש בשבוע שעבר. תעשיית הקריפטו איבדה כ-700 מיליארד דולר משיא השווי שלה שנרשם בינואר, כך לפי נתונים של CoinMarketCap.com. הביטקוין צנח ביותר מ-70% מאז השיא של כמעט 20 אלף דולר לביטקוין שנרשם בדצמבר 2017.

תומאס ג'יי לי, מנהל שותף בפאנדסטארט גלובל אדווייזרס שנחשב למשקיע פרי בביטקוין, הוריד את תחזית היעד של המטבע הדיגיטלי לסוף השנה מ-25 אלף דולר ל-15 אלף דולר. המחיר מבוסס על מכפיל של 2.2 מעלות הכרייה של ביטקוין, שלפי הערכות החברה שלו מגיעות ל-7,000 דולר.

"קשה תמיד לנחש מהם הגורמים לתנודות קצרות טווח במחירים, אבל נראה כאילו רוב מה שקורה בשוק נובע מכך שגופים רבים שעשו הנפקות ICO מנסים להמיר עכשיו את המטבעות שלהם למזומן או לסחורות לפני שרשות ניירות ערך תמצא אותם", אמר בראם כהן, מייסד שותף של המטבע הדיגיטלי צ'יה, שמתכנן בעצמו להוציא אותו להנפקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ