גוגל מזהירה את האיחוד: נסגור את גוגל ניוז אם מס הקישוריות ייושם

אם יעבור החוק האירופי, ענקית הטכנולוגיה תצטרך לשלם למוציאות לאור כשידיעות ומאמרים שלהן יופיעו בתוצאות החיפוש באתר החדשות שלה

סוכנויות הידיעות
מרכז גוגל בדבלין
מרכז גוגל בדבליןצילום: Bloomberg

אתר גוגל ניוז באירופה עלול להיסגר אם האיחוד האירופי יוציא לפועל את מס הקישוריות (Link Tax), כך הזהירה היום (ב') החברה.

מס הקישוריות הוא חלק מהצעת חקיקה אירופית, שמעניקה למוציאות לאור זכויות יוצרים על תוכן שהן חולקות באינטרנט באמצעות פייסבוק או יוטיוב. אם יעבור החוק, הוא ייושם על אתרים שמרכזים מידע (אגרגציה) כמו גוגל ניוז. אז תצטרך גוגל לפצות את המוציאות לאור, כשידיעות ומאמרים שלהן יופיעו בתוצאות החיפוש באתר החדשות שלה.

סגן נשיא חטיבת החדשות בגוגל, ריצ'רד גינגראס, אמר ל"גרדיאן" כי החברה מוטרדת מהאפשרות שהחוק יעבור, ואינה שוללת סגירה של אתר גוגל ניוז במדינות האיחוד האירופי במקרה כזה.

בספרד, גוגל סגרה את שירות החדשות שלה ב-2014 על רקע דרישות דומות לתשלום תמלוגים למוציאות לאור הספרדיות. "לא נרצה שזה יקרה באירופה", אמר גינגראס. "נכון לעכשיו, אנו רוצים לעבוד בשיתוף עם בעלי המניות".

המשמעות של סעיף 11 בהצעת החוק לזכויות יוצרים באיחוד האירופי היא שהמוציאות לאור – כמו אתרי חדשות שמפסידים הכנסות ממפרסמות שעוברות לפלטפורמות המקוונות – יכולות לגבות כסף מגוגל ניוז ופלטפורמות אחרות בעבור השימוש בתכנים שלהן. מצד שני, אותן מוציאות לאור תלויות בגוגל, שמספקת תנועה לאתרים שלהן.

סעיף 13 בהצעת החוק ידרוש מאתרים כמו יוטיוב לרכוש רישיונות לתכנים כמו סרטוני וידאו. הפרלמנט האירופי תמך בהצעת החוק בספטמבר, אך גוגל מנסה לשדל נגדו.

גינגראס אמר ל"גרדיאן" כי לא תתקבל החלטה סופית לגבי עתיד גוגל ניוז עד שיגובש הנוסח הסופי של הצעת החוק. לדבריו, אתר החדשות של גוגל אינו מייצר הכנסות לחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker