מיי לא מתקפלת מול הלחץ: "הסכם הברקזיט שהשגנו - הכי טוב לבריטניה"

ראשת ממשלת בריטניה קיימה מסיבת עיתונאים ראשונה מאז הצגת הסכם ברקזיט בממשלה ■ שני שרים הודיעו על התפטרותם במחאה על ההסכם ■ מיי: "אני מתכוונת להיאבק למענו עד הסוף" ■ התמתנות בנפילת הליש"ט לאחר מסיבת העיתונאים

סוכנויות הידיעות
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי
סוכנויות הידיעות
בלומברג

ראשת ממשלת בריטניה קיימה מסיבת עיתונאים ראשונה מאז שהציגה לקבינט הבריטי אמש את הטיוטה שלה להסכם הברקזיט - גירסה מרוככת יותר לגירסת הברקזיט שדרשו גורמים במפלגה השמרנית. החלטת הקבינט, שעדיין כפופה לאישור הפרלמנט, גררה התפטרות של שני שרי ממשלה וקריאות להדחת מיי.

מיי הודתה במסיבת העיתונאים כי לשם אישור תוכנית הסכם ברקזיט נדרשו החלטות קשות, אולם אמרה כי היא נחושה להעביר את ההסכם שלדבריה עונה על הצבעת אזרחי בריטניה בעד פרישת הממלכה מהאיחוד האירופי.

"אני והממשלה דבקים בתפקידנו לספק לציבור הבריטי את ההסכם הטוב ביותר עבור האינטרס הלאומי", אמרה מיי. עוד ציינה כי איש לא הציג תוכנית חלופית שמאפשרת גם לצאת מהאיחוד וגם להשאיר גבול פתוח בין צפון אירלנד, שנמצאת בשליטת בריטניה, לבין אירלנד.

"אני יודעת מה צריך לעשות: לתת בריטניה שליטה על החוקים, הכסף והגבולות שלה. ההסכם הזה ישיג את הדברים הללו", אמרה מיי, וציינה כי ההסכם יבטיח הגנה על שרשראות האספקה, על הביטחון ועל שלמותה של הממלכה.

מיי נשאלה במסיבת העיתונאים מה תעשה במקרה של הצבעת אי אמון בימים הקרובים. בתשובה, אמרה ראשת הממשלה כי מנהיגות כרוכה בקבלת החלטות קשות. "כפי שאמרתי מוקדם יותר, האם אני מתכוונת ללכת עם זה עד הסוף? כן", אמרה מיי.

בתשובה לשאלה מה תעשה אם תזכה בהצבעת אמון ברוב של קול אחד בלבד, ענתה מיי: "מנהיגות היא לקבל את ההחלטות הנכונות ולא את הקלות".

נפילת הליש"ט התמתנה מעט בעקבות מסיבת העיתונאים של מיי. המטבע הבריטי נחלש ב-1.7% מול היורו לרמה של 1.1293 יורו לליש"ט, ונסוג ב-1.6% מול הדולר לשער של 1.2789 דולר לליש"ט, ונמצא בדרכו ליום הגרוע ביותר מאז יוני 2017 מול המטבע האמריקאי. לפני תחילת מסיבת העיתונאים של מיי נפל המטבע הבריטי בכ-2% מול הדולר והיורו.

ראשת הממשלה עומדת בפני קריאות להדחתה מתוך מפלגתה שלה, ונאלצה להתמודד עם ביקורת קשה בהופעתה מוקדם יותר היום בפני הפרלמנט.

דומיניק ראב, שר הברקזיט הבריטיצילום: בלומברג

חבר הפרלמנט ג'ייקוב ריס-מוג, מנהיג הקבוצה השמרנית המכונה "קבוצת המחקר האירופית בעד הברקזיט", קרא היום למפלגה השמרנית להדיח ממנהיגותה את ראשת הממשלה תרזה מיי.

במסיבת עיתונאים שערך, אמר ריס-מוג כי בריטניה צריכה להודיעה לאיחוד האירופי כי בכוונתה לצאת מהאיחוד ללא הסכם, וכי המסחר ביניהן יתנהל על פי תנאי ארגון הסחר העולמי (WTO).

שר הברקזיט של בריטניה דומיניק ראב, התפטר מממשלת בריטניה במחאה על ניהול המשא ומתן על יציאת בריטניה מהאיחוד על ידי ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי. בהמשך הצטרפה אליו שרת העבודה והפנסיה של בריטניה אסתר מקווי, שהודיעה גם היא על התפטרותה.

התפטרותם של שני השרים מגיעה כמה שעות לאחר שתרזה מיי הצליחה לשכנע את הקבינט הבריטי לקבל את הטיוטה שלה להסכם הברקזיט.

אחת הסוגיות בהסכם שהצדדים התקשו להסכים עליה נגעה לגורל הגבול בין צפון אירלנד, שבשליטת בריטניה, לבין אירלנד. כיום, במסגרת חוקי האיחוד האירופי, אין כל הגבלה להעביר סחורות בין שני חלקי האי המפוצל. בנוסף, בריטניה חתומה על הסכם השלום עם אירלנד שמכונה הסכם יום שישי הטוב, ובו היא התחייבה לאפשר מעבר חופשי של סחורות ואנשים בין אירלנד לצפון אירלנד.

בנוסח טיוטת ההסכם שפורסמה אתמול, הקטע שעוסק בפתרון שזכה לכינוי בקסטופ - שאמור להבטיח את המשך המעבר החופשי בין שני חלקי אירלנד - נאמר כי צפון אירלנד תצטרך לעמוד בכללי הרגולציה החלים בשוק האירופי המשותף. עוד נכתב בהסכם כי האיחוד האירופי ובריטניה יוכלו להסכים במשותף כי אין עוד צורך במנגנון בקסטופ, ובכך לבטל את קיומו במלואו או באופן חלקי. המשמעות בפועל של פתרון בקסטופ היא שאחד מחלקי בריטניה יוחרג ביחסיו מול האיחוד האירופי.

בנוסף, גם סואלה ברוורמן, שרה זוטרה במשרד לענייני הברקזיט התפטרה מתפקידה. ברוורמן כיהנה במשרד תחת שר הברקזיט הקודם, דיוויד דיוויס, ותחת ראב שהתפטר היום. במכתב ההתפטרות של ציינה ברוורמן את סעיף הבקסטופ בין אירלנד לצפון אירלנד כסיבה המרכזית לפרישתה.

כעת התפטרות השרים עשויה לסכן את תוכניותה של מיי לברקזיט. ראב, שהתפטר בגלל הפשרות שמי הייתה מוכנה לבצע מול האיחוד האירופי, מתכונן להצטרף למתנגדים לברקזיט. ראב ומקווי מצטרפים לשורה של שרים שהתפטרו בעקבות גישתה של מיי לברקזיט בהם שר החוץ לשעבר בוריס ג'ונסון, דיוויד דייוויס, קודמו בתפקיד, ג'ו גו'נסון, שר התחבורה של בריטניה.

בנאומה מול בית הנבחרים הבריטי, אמרה היום ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, כי לא ייתכן הסכם ברקזיט שלא כולל ויתורים לתיקון הגבול האירי. האיחוד האירופי לא יכול לקבל הסכם שלא מטפל בנושא הזה, לדבריה. היא הוסיפה כי גורמים רבים מנסים לשכנע אותה לסגת מסעיף הבקסטופ, "אבל המשמעות של תהיה לסגת מההבטחות שניתנו לתושבי צפון אירלנד".

מיי אמרה, לקול קריאות ביניים רבות מצד חברי הפרלמנט כי גם בריטניה וגם האיחוד האירופי "לא מאושרים" מסעיף הבקסטופ בהסכם, והיא אמרה כי בניגוד לטענות שמשמיעים מתנגדי ההסכם שטוענים כי כך תופרד למעשה צפון אירלנד מבריטניה, גם כשהגבול בין צפון אירלנד לאירלנד יהיה פתוח, עדיין תהיה לעסקים מצפון אירלנד גישה מלאה לשוק הבריטי. היא התייחסה לסעיפים נוספים חשובים בהסכם ואמרה ש"מעבר חופשי (של אנשים וסחורות) יסתיים אחת ולתמיד". ואולם היא הוסיפה כי לבריטניה תהיה את הגישה הטובה ביותר מבין הכלכלות המפותחות לייצוא סחורות למדינות האיחוד.

מיי אמרה שהברירה של בריטניה ברורה: "אנחנו יכולים לבחור בין יציאה ללא הסכם, אנחנו יכולים לבחור לוותר על הברקזיט לחלוטין... או שאנחנו יכולים לבחור בהסכם הזה".

יו"ר מפלגת הלייבור, ג'רמי קורבין, תקף את מיי ואמר כי אחרי שנתיים של משא ומתן, כל מה שהממשלה של מיי השיגה מעורפל. הוא אמר שלא ברור מה כולל ההסכם בנושאי סחר בהגירה, וכי הפרלמנט לא צריך לקבל את האיום של מיי בין בחירה בהסכם הזה או בלי הסכם בכלל. הוא כינה את ההסכם הזה "חצי אפוי".

מיי השיבה לקורבין ואמרה כי ממשלתה מתכוננת למצב שבו בריטניה תצא מהאיחוד האירופי ללא הסכם בכלל. בקשר לטענות של קורבין על ההסכם, אמרה מיי שהוא כולל 500 עמודים של טקסט משפטי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker