הקבינט הבריטי אימץ את הסכם הברקזיט; פורסמה טיוטת ההסכם

בתום ישיבה שנמשכה חמש שעות, ממשלת בריטניה נתנה אור ירוק לנוסח ההסכם עם האיחוד האירופי על יציאה מוסדרת של הממלכה מהאיחוד ■ ב-25 בנובמבר תיערך פסגה בבריסל, שבה יידרשו מדינות האיחוד האירופי לאשר את ההסכם

גרדיאן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, מכריזה על ההסכם הערב
גרדיאן
סוכנויות הידיעות

בתום ישיבת קבינט מיוחדת שנמשכה חמש שעות, ושעסקה בפרטי ההסכם עם האיחוד האירופי על הברקזיט - פרישה מסודרת של בריטניה מהאיחוד האירופי - הודיעה ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, כי הקבינט הסכים לטיוטת הסכם ברקזיט.

לאחר סיום הישיבה והודעתה של מיי, פורסם נוסח טיוטת ההסכם באורך 585 עמודים. במקביל, פורסם גם מסמך בן שבעה עמודים של מתווה ההכרזה הפוליטית על מסגרת היחסים העתידית בין בריטניה לאיחוד האירופי. הליש"ט מתחזקת ב-0.7% מול הדולר לשער של 1.3061 דולר לליש"ט.

"הקבינט סיים זה עתה ויכוח ארוך, מפורט ולהוט על טיוטת הסכם הפרישה ועל ההכרזה הפוליטית על מתווה יחסינו העתידיים עם האיחוד האירופי. מסמכים אלה הם תוצאה של אלפי שעות של משא ומתן קשה שניהלו נציגים בריטיים, ופגישות רבות שאני ושרים אחרים קיימנו עם מקבילינו מהאיחוד האירופי", אמרה מיי.

"אני מאמינה בנחישות כי טיוטת הסכם הפרישה היתה הטובה ביותר שניתן היה להשיג במשא ומתן, וכי הקבינט היה זה שצריך להחליט האם להתקדם הלאה בשיחות. הבחירות שעמדו בפנינו היו קשות במיוחד ביחס לבקסטופ של צפון אירלנד", אמרה מיי בהתייחסה לפתרון שאמור להבטיח את המשך המעבר החופשי בין צפון אירלנד לבין אירלנד. "אולם ההחלטה המשותפת של הקבינט היתה כי הממשלה צריכה לקבל את טיוטת הסכם הפרישה ואת ההכרזה הפוליטית על המתווה".

מיי: "החלטה חיונית לאינטרס הלאומי"

"זהו צעד מכריע שמאפשר לנו להתקדם הלאה ולהשלים את ההסכם בימים הקרובים. החלטות אלה לא התקבלו בקלות אולם אני מאמינה כי זו החלטה שחיונית לאינטרס הלאומי", הוסיפה מיי.

מיי אמרה עוד כי זהו תפקידה להסביר את ההחלטה, וכי תעשה זאת מחר בפני הפרלמנט הבריטי. "אני מאמינה בצורה איתנה בראשי ובלבי כי הוא משרת באופן הטוב ביותר את האינטרסים של כל הממלכה המאוחדת".

במקביל לישיבת הקבינט הבריטי, נערכה היום בבריסל פגישה של שגרירי המדינות המרכיבות את האיחוד האירופי. בפגישה תודרכו השגרירים בפרטי ההסכם לקראת פסגה שתיערך ב-25 בנובמבר, ובה מדינות האיחוד האירופי יצטרכו לאשר את הסכם הברקזיט.

נציג האיחוד האירופי למשא ומתן על ברקזיט, מישל ברנייה, הודה לצוותי המשא ומתן על עבודתם הקשה, במסיבת עיתונאים שקיים בבריסל. "ההסכם הזה הוא צעד מכריע וחיוני בסיום המשא ומתן הזה", אמר.

עוד ציין כי טיוטת הסכם הפרישה כוללת 185 סעיפים, שלושה פרוטוקולים וסדרה של נספחים. "זה מסמך מאוד מפורט ומאוד ספציפי שאני מעודד את כולם לקרוא בתשומת לב".

הפתרון באירלנד: הכפפת הצפון לרגולציה אירופית

אחת הסוגיות בהסכם שהצדדים התקשו להסכים עליה נגעה לגורל הגבול בין צפון אירלנד, שבשליטת בריטניה, לבין אירלנד. כיום, במסגרת חוקי האיחוד האירופי, אין כל הגבלה להעביר סחורות בין שני חלקי האי המפוצל. בנוסף, בריטניה חתומה על הסכם השלום עם אירלנד שמכונה הסכם יום שישי הטוב, ובו היא התחייבה לאפשר מעבר חופשי של סחורות ואנשים בין אירלנד לצפון אירלנד.

בנוסח טיוטת ההסכם שפורסמה היום, הקטע שעוסק בפתרון שזכה לכינוי בקסטופ - שאמור להבטיח את המשך המעבר החופשי בין שני חלקי אירלנד - נאמר כי צפון אירלנד תצטרך לעמוד בכללי הרגולציה החלים בשוק האירופי המשותף. עוד נכתב בהסכם כי האיחוד האירופי ובריטניה יוכלו להסכים במשותף כי אין עוד צורך במנגנון בקסטופ, ובכך לבטל את קיומו במלואו או באופן חלקי.

המשמעות בפועל של פתרון בקסטופ היא שאחד מחלקי בריטניה יוחרג ביחסיו מול האיחוד האירופי, דבר שמעורר זעם באי הבריטי שמורכב מוויילס, אנגליה וסקוטלנד.

"זמנים קשים עבור תומכי האיחוד"

ניקולה סטורג'ון, שמשמשת כשרה הראשונה של סקוטלנד, ומהווה למעשה ראש ממשלת סקוטלנד, אמרה מוקדם יותר היום בראיון ל-BBC כי ההסכם החדש "הרסני" לסקוטלנד. סטורג'ון כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי מיי הציעה לה לקיים דיון בנושא ההסכם אחרי ישיבת הקבינט. ואולם סטורג'ון דרשה לקיים שיחה בנושא לפני שמתקבלות החלטות מכריעות - ומיי סירבה לכך. לפי סטורג'ון, ההסכם החדש "יגרום לסקוטלנד ולצפון אירלנד להתחרות זו בזו על מקומות עבודה והשקעות".

בנוסף, גם קבוצות בפרלמנט הסקוטי שתמכו עד כה בניהול המגעים לברקזיט בניצוחה של מיי הביעו התנגדות להסכם המתגבש כל עוד לא יוסדרו זכויות הדיג של סקוטלנד וקשרי המסחר החקלאי עם אירופה.

בריטניה צפויה לעזוב את האיחוד האירופי עד 29 במארס 2019. אחרי תאריך זה תתחיל תקופת הסתגלות שבה יישמרו קשרי המסחר הקיימים כיום בין הישויות, ולפי ההסכם התגבש, ניתן יהיה להאריך את התקופה עד ל-2021, אך לא מעבר לכך.

בתוך ממשלתה של מיי הרוחות סוערות. דיווחים בתקשורת הבריטית טענו ששתי שרות בממשלתה, שרת הפיתוח הבינלאומי, פני מורדאנט, ושרת העבודה והגמלאים, אסתר מקוויי, צפויות להודיע היום על התפטרותן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker