"הונתה את המשקיעים": הרשויות בארה"ב חוקרות את הנפקת סנאפ

יצרנית אפליקציית סנאפצ'ט חשפה כי משרד המשפטים ורשות ניירות ערך בארה"ב חוקרים אם החברה חשפה פרטים מדויקים לגבי ההתמודדות מול המתחרות אינסטגרם ופייסבוק

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בורסת ניו יורק לקראת הנפקת סנאפ
בורסת ניו יורק לקראת הנפקת סנאפצילום: Richard Drew/אי־פי

משרד המשפטים של ארה"ב ורשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) הוציאו צו לקבלת מידע מסנאפ – יצרנית אפליקציית סנאפצ'ט – בנוגע להנפקת החברה במארס 2017, כך מסרה החברה לרויטרס. סנאפ מסרה כי היא משתפת פעולה עם הרשויות.

החקירה הפדרלית מתנהלת בעקבות תביעה שהגישו בעלי מניות של סנאפ, שבה טוענים המשקיעים כי החברה הונתה את הציבור בנוגע לאיום התחרות מצד פייסבוק ואינסטגרם על צמיחת החברה. סנאפ מסרה כי היא מאמינה שהרגולטורים חוקרים האשמות שכבר עלו בעבר, במסגרת תביעה ייצוגית על המידע שחשפה החברה בהנפקה.

"אנחנו לא מודעים לכל פרטי החקירה, אך להבנתנו משרד המשפטים חוקר את מסמכי ההנפקה הקשורים למידע על תחרות מצד אינסטגרם", מסרה החברה. סנאפ דיווחה על נתוני צמיחה מאכזבים מבחינת מספר המשתמשים באפליקציית סנאפצ'ט מאז גייסה בהנפקה 3.4 מיליארד דולר. אף כי מכירותיה של סנאפ עלו על התחזיות, והיא הצליחה לצמצם הפסדים, המניה נמצאת הירידה מתמדת. מחיר מניית סנאפ היה 6.71 דולרים עם סגירת המסחר אתמול, בהשוואה ל-17 דולר בעת ההנפקה.

החברה מסרה מדובר בתביעה חסרת ערך, וכי כל המידע שהוגש לרשויות ולמשקיעים לפני ההנפקה היה מדויק. סנאפ חשפה את החקירה לאחר שממשלת ארה"ב הגישה מסמכים בתביעת בעלי המניות.

בתביעה נגד החברה, שהוגשה במאי 2017 בבית המשפט המחוזי בלוס אנג'לס, נטען גם כי סנאפ לא חשפה תביעה חסויה שהוגשה לפני ההנפקה, שבמסגרתה טען עובד לשעבר של החברה כי סנאפ הציגה בצורה לא נכונה נתוני משתמשים.

בנוסף, בתביעת בעלי המניות נטען כי החברה לא הציגה בצורה נכונה את השימוש בהתראות בסמארטפון וטקטיקות אחרות לצמיחת ההחברה ולהגברת השימוש באפליקציה. סנאפצ'ט דיווחה על 158 מיליון משתמשים לפני ההנפקה, והגיעה לשיא של 191 מיליון משתמשים ברבעון הראשון של 2018. מספר המשתמשים ירד מאז ל-186 מיליון - נכון לסוף הרבעון השלישי של 2018.

המשקיעים טוענים כי החברה זילזלה בהשפעה של סטוריז – אמצעי שהציגה אינסטגרם באוגוסט 2016 ושמעתיק את הפונקציות המרכזיות של סנאפצ'ט – וכי החברה היתה צריכה לייחס את ההאטה בצמיחה בסוף 2016 לאינסטגרם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker