מתקרבים לברקזיט: תרזה מיי זימנה את הקבינט לפגישת חירום לאישור הסכם היציאה מהאיחוד

מוקדם יותר אמר מקורב למיי כי "בריטניה והאיחוד האירופי במרחק נגיעה מהסכם ברקזיט"; הליש"ט מזנקת

אי-פי
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי
אי-פי
בלומברג

שרי ממשלת בריטניה זומנו על ידי ראש ממשלת בריטניה לפגישת חירום שתתקיים ביום רביעי אחר הצהריים, שבה יתבקשו לחתום על הצעת התוכנית הסופית, ליציאה מהאיחוד האירופי. התוכנית החדשה נכתבה והוסכמה על ידי נציגי בריטניה והאיחוד האירופי למשא ומתן על הברקזיט.

השרים יתבקשו לעבור על התוכנית, שמשתרעת על 400 עמודים, ולאשרה. תוכנית זו היא הצעד הראשון באשרור יציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי, תהליך ארוך וסבוך, שאמור להסתיים עד סוף מארס 2019.

במהלך אחר הצהרים ביום שלישי זומנו השרים למעון ראש הממשלה ברחוב דאונינג 10, כך דיווח העיתון "גרדיאן", כדי לעבור תדרוך לקראת פגישת הקבינט.

המסמך שמציגה מיי הוא התוכנית העיקרית ליציאה מהאיחוד האירופי. השרים יקבלו זמן לקרוא אותו לפני הפגישה. אחת הנקודות החשובות שעליהן יתעכבו היא ההסכם על הגבול בין אירלנד לצפון אירלנד. תומכי היציאה מהאיחוד מתעקשים כי צפון אירלנד לא תקבל פטור מהסכם היציאה מהאיחוד, באופן שישאיר את בריטניה כלואה בהסכם מכסים עם האיחוד האירופי.

גורם באיחוד האירופי אישר כי נוסח "יציב", לדבריו, של המסמך נשלח ללונדון, אולם הוא לא נחשב עדיין להסכם של ממש, שכן אישור הדרג הפוליטי עדיין נחוץ. "צריך לראות אם זה יתפוס", אמר המקור ל"גרדיאן". אישור ההסכם יידרש בפסגה שתיערך בנובמבר, והצבעה סופית בפרלמנט של בריטניה תתקיים באמצע דצמבר.

הליש"ט קופצת ב-1.4% מול הדולר לרמה של 1.3028 דולר לליש"ט, ומתחזקת ב-0.8% מול היורו לשער של 1.1544 יורו לליש"ט - שיא של שישה חודשים.

מקור המעורה במצב אמר לבלומברג מוקדם יותר כי נציגי האיחוד האירופי ובריטניה למשא ומתן כבר הגיעו למעשה להסכם ברקזיט ברמת נציגי המו"מ, וכי ההסכם יוצג לאישור ממשלת בריטניה ביום רביעי.

בנוסף אמר מקורב למיי כי בריטניה והאיחוד האירופי "קרובים למרחק נגיעה" מהסכם ברקזיט לאחר משא ומתן לילי נוסף.

דיויד לידינגטון, שר המשרד בקבינט של מיי - תפקיד המקביל לסגן ראשת הממשלה - אמר כי "אפשרי, אך לגמרי לא ודאי" ששני הצדדים יצליחו להגיע להסכם השבוע. בראיון ל-BBC אמר: "אנחנו עדיין לא לגמרי שם. מלכתחילה זה היה צפוי להיות משא ומתן מאוד קשה ומאוד מסובך, אבל אנחנו במרחק נגיעה ממנו עכשיו".

מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג כי ממשלת בריטניה צפויה לגבש היום את נוסח הסעיף על הסדרי הגבול בין בריטניה לאיחוד באירלנד, במסגרת הסכם לפרישת הממלכה מהאיחוד האירופי (ברקזיט), ולאשר אותו בהמשך השבוע.

הסעיף אמור למנוע יצירת "גבול קשה" (עם נקודות ביקורת, מצלמות וסיורים) בין צפון אירלנד לאירלנד, גם לאחר פרישת בריטניה מהאיחוד.

ראש ממשלת אירלנד, ליאו ורדקר, אמר מוקדם יותר היום בפגישה עם מחוקקים כי הוא נדרש להתנהל בזהירות שכן המגעים עם בריטניה נכנסים לשלב רגיש ביותר. כמו כן הוא אותת על נכונותו לפשרות מול בריטניה, ואמר כי האיחוד האירופי צריך לגלות "נדיבות" במשא ומתן עם הממלכה.

עוד אותת ורדקר כי הוא מוכן לגלות גמישות בכל הקשור לסוג הסדר הגבול בין אירלנד לצפון אירלנד שתחת ריבונות בריטניה, ואמר כי הדבר הקובע יהיו התוצאות בשטח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker