שערוריית השחיתות במלזיה מורידה את מניית גולדמן סאקס

מניית בנק ההשקעות ירדה אתמול ב-7.5%, לאחר ששר האוצר של מלזיה אמר כי מדינתו תדרוש החזר מלא של העמלות ששילמה לגולדמן בסך 600 מיליון דולר

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גולדמן סאקס
גולדמן סאקסצילום: Richard Drew/אי־פי

גולדמן סאקס מתמודד עם אחד המשברים הקשים ביותר זה עשור שפוגע במוניטין של בנק ההשקעות וכעת גם במניה. לפני כחודש התובעים בפרשת השחיתות במלזיה הודיעו כי שלושה בנקאים בגולדמן סאקס מעורבים בהונאה של מאות מיליוני דולרים. מאז המשקיעים צריכים לסבול הדלפה יומיומית של ידיעות על מעורבות הבנק בשערורייה. השיא הגיע אתמול (שני) כששר האוצר של מלזיה דרש החזר כספי מלא של העמלות שקיבל הבנק בפרשה.

מניית גולדמן סאקס ירדה אתמול ב-7.5% בוול סטריט. הירידה הפתיעה אנליסטים רבים שציינו כי הבנק עצמו, שלא הואשם בעבירה כלשהי, ככל הנראה יוכל לעמוד בכל קנס שיוטל עליו בפרשה. חלק מהאנליסטים אמרו כי הירידות משקפות את חשש המשקיעים מכך שהבנק זוכה לחשיפה שלילית בתקשורת ולגבי האי-ודאות בנוגע לעתיד.

"זה לא כל כך קשור לסכום שהבנק ישלם. זה יותר קשור לכך שאנחנו לא מכירים את כל העובדות, אנחנו לא מכירים את כל הסיפור. זה הפחד מהבלתי-נודע", אמר ג'רארד קסידי מ-RBS קפיטל.

משרד המשפטים של ארה"ב הגיש ב-1 בנובמבר כתב אישום נגד שלושה בנקאים בכירים לשעבר בגולדמן סאקס בגין עבירות רבות, כולל מתן שוחד לגורמי ממשל במלזיה ובמקומות אחרים והלבנת מאות מיליוני דולרים. הבנק מסר כי הוא משתף פעולה עם החקירה והוא עשוי לשלם קנס משמעותי.

במשך שנים ניסה גולדמן סאקס לתקן את תדמיתו, לאחר שנהפך לשק החבטות החביב על הקונגרס ב-2010, בגלל התנהלותו במשבר הכלכלי ב-2008. החקירה המלזית מתרכזת בשערורייה שבה מעורבת קרן ההשקעות הממשלתית של מלזיה, MDB1, שגייסה 6.5 מיליארד דולר ב-2013-2012, כשגולדמן סאקס קיבלה עמלות של 600 מיליון דולר.

דיוויד סולומון, מנכ"ל גולדמן סאקסצילום: בלומברג

"גולדמן רימה את מלזיה"

טים לייסנר, יו"ר אזור דרום-מזרח בגולדמן סאקס לשעבר, הודה כי שיחד גורמי ממשל כדי לזכות במכרז האג"ח, וכי הוא ארגן את הגיוס כך שהעמלות לבנק יהיו גבוהות. הוא גם הודה בכך שיותר מ-200 מיליון דולר מהסכום שגויס זרם לחשבונות שבשליטתו ובשליטת קרוביו. התובעים מסרו כי המנהלים שהיו מעורבים בפרשה עקפו את פעילות ביקורת הפנים של גולדמן סאקס כדי שההונאה לא תתגלה.

לים גוואן אנג, שר האוצר של מלזיה, אמר אתמול כי המדינה מעוניינת בהחזר מלא של העמלות ששולמו לגולדמן סאקס. "גולדמן סאקס רימה את מלזיה", אמר ראש ממשלת מלזיה מאהאטיר מוחמד בריאיון ל-CNBC.

הסיכונים המשפטיים של גולדמן סאקס בארה"ב כוללים תביעות ובדיקות כשהעלויות עשויות לעלות על 2 מיליארד דולר, כולל מיליארד דולר בגין פרשת MDB1, לפי הערכת אנליסטים בבלומברג.

גולדמן סאקס מסרה כי האמינה שהכספים שגויסו הועברו למימון פרויקטים לפיתוח במלזיה, וכי לייסנר הסתיר מידע מהבנק. לייסנר אמר כי תרבות הסודיות בגולדמן הובילה אותו להסתרת המידע מהבנק.

דיוויד סולומון, מנכ"ל גולדמן סאקס שנכנס לתפקידבחודש שעבר, אמר כי ההאשמות נגד עובדים שלעבר בבנק מאד מטרידות. קודמו בתפקיד לויד בלנקפיין אמר כשנשאל מה משמעות השערורייה עבור גולדמן סאקס אמר "טוב, אלה לא חדשות טובות".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker