לנסוע בלי נהג: שירות המכוניות האוטונומיות הראשון ייצא לדרך בעוד חודש

וויימו, יצרנית המכוניות האוטונומיות של אלפבית, החברה האם של גוגל, תחל בשירות מסחרי בתחילת דצמבר באריזונה ■ השירות יתחרה ישירות באובר ובליפט

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אדם עיוור לצד מכונית של וויימו באירוע של גוגל, 2016
אדם עיוור לצד מכונית של וויימו, 2016צילום: Eric Risberg / אי־פי

וויימו, החברה הבת של אלפבית, מתכננת להשיק את שירות המכוניות האוטונומיות הראשון בתחילת דצמבר - כך לפי מקור הבקיא בנושא. השירות יפעל במסגרת מותג חדש של אלפבית ויתחרה ישירות באובר ובליפט.

וויימו שומרת על שמו של המותג בסודיות רבה עד להכרזה הרשמית, אמר המקור. "וויימו עובדת על פיתוח טכנולוגיית המכוניות האוטונומיות זה קרוב לעשור. הבטיחות היא הנושא החשוב ביותר", מסרה החברה.

זוהי נקודת ציון משמעותית עבור טכנולוגיית המכוניות האוטונומיות, אם כי וויימו אינה מתכננת אירוע השקה נוצץ, והשירות גם לא יופיע בחנויות האפליקציות בתקופה הקרובה, לדבר המקור. במקום זה, הפעילות תחל בהיקף קטן – עשרות או מאות נוסעים מורשים בפרברי פניקס שבאריזונה, באזור של כ-160 קמ"ר.

הגל הראשון של הלקוחות קרוב לוודאי יכלול את האנשים שהשתתפו בתוכניות ניסוי מוקדמות של החברה – כ-400 משפחות השתתפו בנסיעות ניסוי שערכה וויימו בשנה האחרונה. הלקוחות שיבחרו בשירות החדש ישוחררו מהסכם הסודיות שעליו היו חתומים בתקופת הניסוי, כך שיוכלו לחלוק בחופשיות את חוויותיהם במכונית האוטונומית וכן לצרף לנסיעות חברים או אפילו אנשי תקשורת. לקוחות חדשים באזור פניקס ישולבו בהדרגה בתוכנית ככל שוויימו תגדיל את צי מכוניותיה ותבטיח איזון בין ההיצע לביקוש.

השקת שירות נסיעות מסחרי של מכוניות אוטונומיות מסמן את סוף התקופה שבה פעילות וויימו היתה אפופה מעטה סודיות, מאז החלה גוגל במחקר הנסיעות האוטונומיות לפני עשור. "זה ממקם את וויימו הרבה לפני המתחרים האחרים", אמר ניק אלבינס, אנליסט בבלומברג לתחום הניידות. "ג'נרל מוטורס נמצאת במקום השני, והם במרחק של שנה מהשקת שירות דומה", אמר.

העובדה שוויימו היא הראשונה להשיק שירות מסחרי מסייעת בביסוס אמינות החברה ועוזרת לה לבנות את צי המכוניות שלה. שירותי התחזוקה והתמיכה של המכוניות חזקים מספיק כדי למשוך לקוחות משירותי אובר וליפט.

בנוסף, הכניסה המוקדמת של החברה לפעילות מעלה את שווי שירות הנסיעות שלה ל-80 מיליארד דולר, כך כתבו אנליסטים במורגן סטנלי באוגוסט האחרון. לטענתם, רישיונות טכנולוגיים יוסיפו 96 מיליארד דולר לערכה הנוכחי של החברה. המותג החדש של וויימו יחול על אפליקציית שירות הנסיעות בלבד, להבדיל משירותים אחרים של החברה, כך לפי גורם הבקיא בנושא.

למה לצפות בדצמבר?

כאשר וויימו תשיק את השירות החדש, עדיין יהיה נהג לגיבוי בחלק מהמכוניות, כדי להקל על אימוץ השירות על ידי הלקוחות ולהשתלט על הנהיגה במקרה הצורך, אמר הגורם. מכוניות הקרייזלר פסיפיקה ייסעו לבדן ב-99.9% מהזמן, כך לפי נתונים שהציגה החברה לרשויות בקליפורניה במסגרת הניסויים במכוניות האוטונומיות.

חלק מהמתנדבים לתוכנית הניסוי לא יעברו לתוכנית המסחרית וימשיכו לבחון פיתוחים חדשים של החברה. וויימו מתכננת להקים שירותי נסיעות של מכוניות אוטונומיות בערים אחרות בארה"ב ולהתרחב בהדרגה. לשם כך, על החברה להימנע מחוויות נסיעה גרועות של לקוחות ומתאונות שעשויות לעכב את פיתוח התוכנית. וויימו מתכננת כי עד ששם החברה יהיה מוכר בכל בית בארה"ב, כמו אובר וליפט, היא תמפה ותבחן כל כביש בארה"ב.

הגישה האטית של וויימו מנוגדת לגישה של אילון מאסק, מייסד טסלה. יצרנית המכוניות החשמליות עובדת על מערכת נהיגה אוטונומית שתופעל סימולטנית בכל מאות אלפי מכוניות החברה בארה"ב. עם זאת, בשבוע שעבר קיבלה וויימו אישור לנסיעות ניסוי של מכוניות אוטונומיות ללא נהג בעמק הסיליקון. בנוסף, החברה מפעילה עשרות מיניוואנים במעבדות אלפבית X במאונטיין וויו, שמשמשות להסעת עובדים. וויימו מתכננת לקדם את המכוניות האוטונומיות בעמק הסיליקון לפי המודל של פניקס ולהפעיל שם בהמשך שירות מסחרי.

כמה זה יעלה?

וויימו רק התחילה לבחון מודלים לתמחור. לעת עתה, התוכנית מתרכזת יותר בלמידה כיצד להפוך את המכוניות האוטונומיות לבטוחות יותר מאשר בהיבט הרווחי. החברה צפויה להציע תעריפי נסיעה שיהוו תחרות לאובר וליפט. מחיר הנסיעה עשוי להיות פחות חשוב לוויימו ככל שהיא תאסוף מידע מהשירות המסחרי. ברגע שנהגי הגיבוי יוסרו לחלוטין מהמכוניות האוטונומיות, וויימו תעבוד על מודל לתמחור שירותי בידור בנסיעה ופרסומות ותעריפי הנסיעה יירדו, כך מעריכים אנליסטים.

האם חלום המכוניות האוטונומיות ללא נהג מתגשם?

ביולי האחרון ביקרו עיתונאי בלומברג בסיור בתוכנית המכוניות האוטונומיות של וויימו בפניקס. אז היו בתוכנית עשרות מיניוואנים, בכמה תחנות לא מוגדרות. וויימו הכפילה מאז את גודלן של התחנות ל-6,500 מ"ר, וקומץ אנשים מנהל כעת צי של מאות רכבים.

עם זאת, ניתן לטעון כי מדובר רק בצעד נוסף בהתפתחות החברה. אחרי הכל, עדיין יהיו נהגי גיבוי במכוניות, לקוחות חדשים יצטרכו להמתין עד שיוכלו להצטרף לשירות, הוא יהיה מוגבל לאזור עם תנאי נהיגה אידיאלים וייקח שנים עד שייהפך לרווחי.

ואולם, וויימו פועלת לרכישת 62 אלף מיניוואנים מסוג קרייזלר פסיפיקה היבריד, ו-20 אלף מיניוואנים חשמליים לגמרי, כדי לבנות את צי הרכב שלה בשנים הקרובות. בכבישים כבר נוסעות מכוניות, במסגרת ניסויים, ללא נהג כלל. כך, נותרה עתה רק השאלה כמה זמן ייקח עד שהמכונית האוטונומית תגיע לכל אחד ואחת מאתנו.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker