סעודיה רואה צורך בקיצוץ תפוקת הנפט במיליון חביות ביום

מדינות אופ"ק ויצרניות הנפט שאינן חברות בארגון מתכוננות לחידוש הההגבלות על ייצור הנפט ב-2019 בעקבות ירידת המחירים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חביות נפט
לוגו בלומברג
בלומברג

סעודיה הביעה צורך בקיצוץ תפוקת הנפט במיליון חביות ביום מהרמה באוקטובר והכריזה על צמצום משלוחי הנפט החל מהחודש הבא. במקביל, ארגון יצואניות הנפט, אופ"ק, ויצרנית הנפט שאינן חברות בארגון מתחילים בהכנות לקיצוץ התפוקה ב-2019, לאחר כמעט שנה של הגדלת התפוקה.

סעודיה תוריד את מספר החביות שהיא תייצא בדצמבר ב-500 אלף לעומת הכמות המיוצאת החודש, ובכך תוביל את אופ"ק בניסיון להילחם בירידת מחירי הנפט שפוגעת בחברות הקבוצה ובחברות הנפט. בעוד שבפגישה שנערכה אתמול עם יצרניות נפט אחרות לא הובילה לשינוי מדיניות אספקת הנפט, אופ"ק הזהירה כי ייתכן ויש צורך באסטרטגיות חדשות, ובכך עוררה תקווה לקיצוץ התפוקה ב-2019. "נעשה כל מה שאפשר לשמור על יציבות מלאי הנפט והביקושים, ואנחנו מאמינים שהשוק יירגע", אמר היום חאליד אל פאליח שר האנרגיה של סעודיה.

הנפט נכנס לשוק דובי במשך החודש האחרון, והלחץ גובר על אופ"ק לפעול במהרה לפני פגישת הארגון ויצרניות הנפט שאינן חברות בארגון בדצמבר. היצרניות זקוקות למחיר נפט גבוה מספיק שיאזן את תקציבם ונמוך מספיק כדי לעודד את הביקוש ולהגן על עצמם מפני מתקפות הבית הלבן, בעוד הן מתמודדות עם תנודות חדות באספקת הנפט בגלל הסנקציות האמריקאיות על איראן.

הוועדה המפקחת על יישום הסכם הקיצוץ בתפוקת הנפט מ-2016 נפגשה אתמול באבו דאבי. "הוועדה בחנה את אספקת הנפט הנוכחית ואת הביקוש לנפט וציינה כי ב-2019 יגבר ייצור הנפט על הביקוש הגלובלי", מסרה הוועדה. היחלשות הצמיחה הגלובלית מובילה להרחבת הפערים בין הביקוש להיצע בשוק הנפט, מסרה הוועדה.

נפט מסוג ברנט נסחר כעת ברמה של 71 דולר לחבית. בעוד שמחירי הנפט הגולמי עדיין גבוהים, לעומת המחיר לפני שנה, הם עדיין נמוכים מהמחיר שסעודיה זקוקה לו כדי לאזן את תקציבה. רוסיה, לעומת זאת, נמצאת במצב יותר טוב ושר האנרגיה של רוסיה אלכסנדר נובאק אינו מראה סימנים כי מדינתו מוכנה לחזור לקצץ בתפוקה. השוק אמור להתייצב עד אמצע 2019, למרות שיש תחזיות לעודף תפוקה של 1.4-1 מיליון חביות ביום, אמר נובאק.

סעודיה תתקשה גם לשכנע חברות אחרות באופ"ק לקצץ את התפוקה. עיראק הצליחה לייצר כמות שיא של חביות נפט, וכלכלת עיראק פגיעה יותר, כך שהיא עשויה להתקשות להוריד את תפוקת הנפט. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker