בורחים ממדינה קורסת: הפנסיונרים היוונים עוברים למקום הכי עני באירופה

הקיצוצים בפנסיות של הגמלאים היוונים גורמים לחלקן לעבור לבולגריה - המדינה ענייה ביותר באירופה ■ "החיים פה זולים ב-30% מהחיים ביוון וזה אם אתה מחליט לגור בסופיה. החיים בכפרים זולים יותר"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פנסיונרית באתונה
פנסיונרית באתונהצילום: בלומברג

הפנסיונרים ביוון רואים כיצד הקצבה החודשית שלהם הידלדלה לרמה נמוכה כל כך שחלקם עוברים למדינות העניות ביותר באירופה. קחו לדוגמא את יורגוס, גמלאי בן 75. לאחר שאשתו מתה לפני חמש שנים הוא השכיר את דירתו בסלוניקי, העיר השנייה בגודלה ביוון, ועבר לסופיה, בירת בולגריה, שם הוא טוען כי הקצבה החודשית שלו, בסך 905 דולר, מאפשרת לו לחיות כמו מלך.

"ברור שיש בעיות הסתגלות", אמר יורגוס, שביקש לא להזדהות בשמו המלא מחשש שרשויות המס ביוון ינסו למצוא אותו. "אבל עם הכסף שאני חוסך אני יכול לבקר ביוון לעיתים קרובות".

יוון, אחת מהמדינות אליהן פורשים פנסיונרים ממדינות אחרות באירופה, מגלה כי האזרחים שלה מחפשים מדינות זולות יותר לבלות בהן את שנות הפנסיה, לאחר שראו כיצד מקצצים את הפנסיה שלהם לפחות 20 פעמים מאז החל משבר החובות ביוון.

ייתכן שחלקם שמחים שביצעו את המעבר כאשר כיום פנסיונרים יווניים מוצאים את עצמם שוב באמצע עימות פוטנציאלי בין יוון לנושים שלה - העימות הראשון מאז סיימה יוון לקבל את חבילת החילוץ באוגוסט האחרון. ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, מסתכן ביצירת הרושם שהוא נסוג מהרפורמות שהתחייב להן אם לא יבצע קיצוץ נוסף בפנסיות, שאמור להיכנס לתוקף בשנה הבאה. התקציב היווני שהוגש לאיחוד האירופי ב-15 לאוקטובר אינו כולל קיצוץ בפנסיות, כאשר הממשלה מאמינה כי תעמוד ביעדי הגירעון בלי קיצוצים כאלה.

בינתיים, הפנסיונרים היוונים עוברים לבולגריה. לפי נתוני יורוסטאט, יוקר המחיה ביוון כפול מזה שבבולגריה. למרות שיש מעט מאוד מידע לגבי ממדי התופעה, ישנן ראיות המרמזות כי היא במגמת התרחבות.

מחיר הבנזין בסופיה הוא 1.15 יורו לעומת 1.6 יורו באתונה. כרטיס למטרו עולה 80 סנט לעומת 1.4 יורו ביוון ומחירי הסלולר נמוכים בחצי מאלו שביוון. "החיים פה זולים ב-30% מהחיים ביוון וזה אם אתה מחליט לגור בסופיה, בבורגס או בפלובדיב. החיים בערים קטנות יותר או בכפרים הם אפילו זולים יותר", אמר יורגוס.

בולגריה הצטרפה לאיחוד האירופי ב-2007 ומאז הכלכלה צומחת ב-2.4% בקצב שנתי. 2007 היתה השנה האחרונה שבה צמחה כלכלת יוון לפני שמשבר החובות מחק רבע מהתפוקה הכלכלית. בבולגריה יש 7 מיליון איש והיא עדיין המדינה הענייה ביותר באיחוד האירופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker