תושבי סן פרנסיסקו אישרו מס שיעביר כסף מהחברות הגדולות לחסרי הבית

ההצעה, שאליה התנגדו רוב חברות ההיי-טק וגם ראש העירייה, מעלה את המיסוי על חברות בעלות הכנסות של יותר מ-50 מיליון דולר בשנה

לוגו בלומברג
בלומברג
צילום: David Paul Morris / בלומב?

תושבי סן פרנסיסקו אישרו אתמול העלאה של המיסוי על חברות גדולות בעיר, במטרה להגדיל את הסיוע והשירותים לחסרי בית. היוזמה, שנקראת הצעה C, עוררה מחלוקת בקרב קהילת ההיי-טק של סן פרנסיסקו וראש העירייה התנגדה אליה.

הצעה C, שעמדה אתמול להצבעה, קוראת להטיל מס נוסף של 0.175% לפחות על כל חברה שהכנסותיה השנתיות גדולות מ-50 מיליון דולר. היא צפויה לגייס כ-300 מיליון דולר בשנה עבור סיוע לחסרי בית – כמעט כפליים מהמימון הנוכחי של העירייה למטרה זו. כ-60% מהבוחרים בעיר תמכו ביוזמה, לפי ועדת הבחירות של סן פרנסיסקו.

משבר חסרי הבית העמיק בשנים האחרונות בסן פרנסיסקו, שבה מחירי הנדל"ן מאמירים וחברות ההיי-טק מחריפות את האי שוויון. לפי הנתונים העדכניים ביותר, ישנם בסן פרנסיסקו 7,500 חסרי בית. ראש העירייה לונדון בריד, שנבחרה ביוני, התחייבה לטפל בבעיה, אך התנגדה להצעה C  בטענה כי העיר צריכה להוציא יותר ביעילות את התקציב שכבר מוקדש למטרה הזו.

חברות היי-טק, בהן סקוור, סטרייפ וליפט, יצאו נגד היוזמה, בטענה כי זהו מיסוי לא הוגן ולא פרופורציונלי כלפי חברות עם הכנסות גבוהות ושולי רווח צרים. עם זאת, היו לה גם כמה תומכים בולטים, בהם המיליארדר מארק בניוף, מייסד סיילספורס , המעסיקה הגדולה ביותר בעיר. בניוף, שתרם מיליונים לקידום היוזמה, הביע היום שביעות רצון מאישורה.

ערים רבות בחוף המערבי של ארה"ב מתמודדות עם משברי דיור וחסרי בית. סיאטל אישרה השנה מס דומה אך הוא בוטל זמן קצר לאחר מכן בעקבות התנגדות מצד אמזון והקהילה העסקית בעיר.  היוזמה בסן פרנסיסקו תשפיע על כ-400 עסקים, לפי דו"ח של החשב הכללי של העיר מספטמבר. בדו"ח נכתב כי המס עלול להביא לאובדן משרות, אך בהיקף מצומצם ביחס לגודלה של כלכלת העיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker