הסעודים קוראים להחרים את אמזון; זועמים על וושינגטון פוסט של בזוס

"החרימו את אמזון" היה ההאשטאג הפופולרי ביותר בטוויטר בערב הסעודית בתחילת השבוע ■ סעודים רבים לא מרוצים מהכיסוי התקשורתי של רצח חאשוקג'י

בלומברג
סוכנויות הידיעות
מחסן של אמזון
מחסן של אמזוןצילום: ניו יורק טיימס
בלומברג
סוכנויות הידיעות

סעודיים שזועמים על אופן הכיסוי של עיתון הוושינגטון פוסט את האירועים שאחרי רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י, קוראים להחרים את חברת אמזון בשל העובדה שכמו הפוסט גם היא נמצאת בבעלות המיליארדר האמריקאי ג'ף בזוס.

"החרימו את אמזון", היה ההאשטאג הפופולרי ביותר בטוויטר בערב הסעודית למשך מספר שעות ביום ראשון, בזמן שמשתמשים הפיצו צילומים שמראים כיצד למחוק את אפליקציית אמזון בסמארטפון. הם גם קראו לחרם על החברה הבת האזורית סוק.קום (Souq.com), שנרכשה על ידי אמזון בשנה שעברה.

אזרחים רבים חשים כי ארצם נמצאת תחת מתקפה מאז שסוכנים סעודיים הרגו את חאשוקג'י, בעל טור בפוסט ואיש המעגל הפנימי של השלטון הסעודי שהפך למבקר, בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. הם במיוחד לא מרוצים ממאמר דעה של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן שפורסם באחרונה בפוסט, ומהאופן שבו כיסה העיתון - יחד עם גופי תקשורת בינלאומיים אחרים - את המידע המבעית לגבי הרצח שהדליפו גורמים טורקיים עלומי שם.

"מלחמת תקשורת"

"הלך והתבהר מול עינינו כי זו מלחמת תקשורת מאורגנת", אמר בנדר עוטייף, עיתונאי סעודי עם למעלה מ-100 אלף עוקבים בטוויטר שנימנה על אלו שקראו לחרם. "בתור משתמשי טוויטר ופעילים ואזרחים, אין לנו כוח בחו"ל, אבל יש לנו כלים פשוטים כמו חרם".

סעודים רבים שומעים לראשונה על כך שבזוס, מייסד ויו"ר אמזון, מחזיק בנפרד בבעלותו גם את וושינגטון פוסט, אמר עוטייף, והוסיף כי "אם נוכל להשפיע אפילו על חלק מעסקיהם, נהיה מרוצים".

צילום מסך דף הבית של אתר סוק.קום
צילום מסך דף הבית של אתר סוק.קוםצילום: סוק.קום

"זה לא מקובל, הבעלים של אמזון הם אותם הבעלים של העיתון שתוקף את ארצנו ואת מנהיגיה", כתב משתמש טוויטר אחר.

עם זאת, משתמש טוויטר אחר כתב כי אין בכוונתו להצטרף לחרם על אמזון. "לבעלים של אמזון יש בבעלותו גם נתח מטוויטר, כך שאם אתם רציניים, תחרימו גם את טוויטר", כתב המשתמש. בזוס היה מהמשקיעים המוקדמים בטוויטר, ורכש נתח בחברה בשנת 2008.

אף כי מעטים בערב הסעודית משתמשים באופן ישיר באמזון, סוק.קום זוכה לפופולריות. בשנה שעברה, קרן ההשקעות הממשלתית של ערב הסעודית השקיעה בחברת מסחר מקוון מתחרה בשם נון (Noon), שנוסדה על ידי יו"ר חברת הנדל"ן הסעודית אעמאר פרופרטיס (Emaar Properties).

נראה כי חלק מהציוצים בעד החרם הופקו באופן אוטומטי או הועתקו והודבקו.

"אני כל כך מתלהב מיום שישי השחור! אבל למרבה הצער בגלל שלוושינגטון פוסט יש סטנדרט כפול ביחס לארצי, ערב הסעודית ותומכים בתעמולה של ארדואן, החלטתי לעצור את כל תוכניותיי לקנות משהו באמזון", נכתב באחד הציוצים. הציוץ פורסם שמונה פעמים  בחשבונות שונים וכלל את אותן שגיאות הכתיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ