ביל גייטס נכנס לשירותים - ויצא עם רעיון שיחסוך 200 מיליארד דולר

מייסד מיקרוסופט הציג טכנולוגיות תברואה חדשות בתערוכת היבוא בבייג'ין ■ קרן הצדקה של ביל ומלינדה גייטס השקיעה 200 מיליון דולר במחקרים על תברואה בשבע השנים האחרונות

לוגו בלומברג
בלומברג
ביל גייטס בתערוכת היבוא בסין
ביל גייטס בתערוכת היבוא בסין

ביל גייטס חושב שבתי שימוש הם עסק רציני, והוא מהמר בגדול שהמצאה מחדש של המצרך הבסיסי הזה תמנע את מותם של חצי מיליון אנשים ותחסוך 200 מיליארד דולר.

מייסד מיקרוסופט, שקרן הצדקה שלו, ביל ומלינדה גייטס, השקיעה 200 מיליון דולר במחקרים על תברואה בשבע השנים האחרונות – הציג 20 שירותים ומערכות לעיבוד פסולת המעוצבים לניקוי גורמים מזהמים והפיכת פסולת אנושית למים נקיים ודשן לחקלאות.

"הטכנולוגיה שתראו פה היא ההתקדמות המשמעותית ביותר בתחום התברואה ב-200 השנים האחרונות", אמר גייטס בתערוכת היבוא הבינלאומית בסין. גייטס החזיק מבחנה של הפרשה אנושית ואמר כי מבחנה זו מכילה 200 טריליון תאים של וירוסים, 20 מיליארד חיידקי מעיים ו-100 אלף ביצי תולעים.

גייטס הסביר כי השיטות החדשות לטיהור פסולת אנושית יכולות למנוע מוות של 500 אלף פעוטות, ולחסוך 233 מיליארד דולר מדי שנה בהוצאות על טיפול במחלות כמו כולרה, שנגרמות בגלל רמת תברואה נמוכה והיגיינה לקויה. בין היתר הוא ציין את השיטה של המכון הטכנולוגי למדע בקליפורניה, שהופכת את הפסולת האנושית לדשן ולמים באמצעות מערכת סינון אלקטרוכימית.

הגידול באוכלוסייה העולמית ובתהליכי העיור מגבירים את בעיית עיבוד הפסולת האנושית. בחלק מהערים בעולם, כחצי מהפסולת האנושית זורמת לסביבה ללא טיפול. כל דולר שמושקע בתברואה מניב תשואה של 5.5 דולר לכלכלה העולמית, לפי ארגון הבריאות העולמי.

"רווח שנתי של 6 מיליארד דולר"

"בהתחשב בכך ש-2.3 מיליארד אנשים בעולם עדיין חיים בלי תנאי תברואה בסיסיים, יש פוטנציאל לרווח כלכלי עצום משוק עצום", אמר גיא הוטון, יועץ בכיר לתחום ההיגיינה והתברואה ביוניסף ניו יורק.

גייטס טוען ששוק השירותים ייצר רווח של 6 מיליארד דולר בשנה עד 2030. "לחברות חדשניות יש הזדמנות פז להצלחה כלכלית בתחום הזה", אמר קיניה סטו, נשיא LIKIL, יצרנית השירותים היפנית. "נוכל לפתח פתרונות חדשניים שיזניקו את התשתיות הקיימות בכל מקום בעולם", הוא אמר.

הביקוש לפיתוח מערכות תברואה יהיה בתחילה במקומות כמו בתי ספר, בנייני מגורים ומתקני שירותים ציבוריים. אימוץ הטכנולוגיה הזו יוביל לירידה במחיר וכך לאימוץ הטכנולוגיה בבתים פרטיים, מסר ארגון גייטס.

"מעולם לא דמיינתי שאני אדע כל כך הרבה על קקי", אמר גייטס באירוע בבייג'ין. "ומעולם לא  חשבתי שמלינדה תצטרך לומר לי להפסיק לדבר על שירותים והפרשות אנושיות בארוחות ערב", אמר גייטס.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker