ליהמן ברדרס, בנק ההשקעות שקרס וגרר אחריו את שוקי העולם ב-2008, הגיע להסדר עם נושיו

הסדר הנושים הנוכחי יגדיל את חלקם של נושי נגזרי האשראי על חשבון נושי האג"ח

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

ליהמן ברדרס הולדינג, חברת האחזקות של בנק ההשקעות שקריסתו ב-2008 הובילה להחרפה מהירה של המשבר הפיננסי, הגיעה להסכם עם הנושים הגדולים שלה, שעשוי לסלול את הדרך ליציאתה מפשיטת רגל. תוכנית הפירוק בשווי 65 מיליארד דולר של ליהמן קיבלה את אישור נושי החברה בתחום הנגזרים, בראשות גולדמן סאקס, ואת אישור בעלי האג"ח הגדולים, בראשות קרן הגידור פולסון אנד קו של המשקיע ג'ון פולסון.

במסגרת התוכנית החדשה, הנושים המבוטחים של חטיבות נגזרי האשראי והאג"ח הממשלתיות, בהם גולדמן סאקס, מורגן סטנלי וקרן הגידור סילבר פוינט קפיטל, יקבלו חלק גדול יותר מתביעותיהם הכספיות לעומת תוכנית מוקדמת יותר. קבוצת נושי פעילות הנגזרים לעומת זאת, עימה נמנית גם קאלפרס, קרן הפנסיה הגדולה בעולם, של עובדי הציבור במדינת קליפורניה, תקבל חלק קטן יותר מתביעותיה לעומת התוכנית הראשונית.

קאלפרס דיווחה כי שילמה יותר מהערך הנקוב על חלק מאג"ח ליהמן ברדרס שבידיה. קרן הגידור פולסון אנד קו שילמה לעתים 9% בלבד מהערך הנקוב על אג"ח ליהמן שבידיה, לפי מסמכי בית המשפט. במסגרת התוכנית, חטיבת הנגזרים של ליהמן תשלם 27.9%-32% מהערך הנקוב על ני"ע, ואילו נושי ני"ע מסחריים יקבלו 48.4%-55.7% מהערך הנקוב.

ליהמן ברדרס, בעבר בנק ההשקעות הרביעי בגודלו בארה"ב, שינה כבר פעמיים את תוכנית החזר החובות לנושים, בעקבות מאבק עם הנושים הגדולים. כעת מדווח הבנק כי כמעט כל הנושים תומכים בהצעה הנוכחית. את הפשרה השיג מנכ"ל ליהמן ברדרס הנוכחי, בריאן מרסל, שקיבל לידיו את פירוק החברה עם פשיטת הרגל שלה ב-15 בספטמבר 2008. מרסל מכר נכסים רבים של הבנק מאז, במאמץ להחזיר את חובותיו, וגייס עד כה כ-27-25 מיליארד דולר במזומן.

ליהמן תפרוש את התוכנית בשימוע בבית משפט לפשיטות רגל ב-30 באוגוסט, ולאחר מכן תעבירה לכלל נושי החברה להעברת הערות ולהצבעה עד ה-4 בנובמבר. מרסל אמר כי הוא צופה כי ליהמן תתחיל להחזיר כספים לנושים ברבעון הראשון של השנה הבאה. מחזיקי אג"ח בכורה יקבלו 21.1% מהערך הנקוב, ואילו תביעות בלתי מובטחות יקבלו 19.9% מהערך הנקוב.

כ-30 מוסדות פיננסיים הגישו תביעות בסך 22 מיליארד דולר בגין נגזרים של ליהמן ברדרס. הבנק מעריך כי ניתן לצמצם את התביעות לכ-11 מיליארד דולר.

הבנק הגיש בקשה להגנה מנושים במסגרת פשיטת רגל ב-15 בספטמבר 2008, עם נכסים בסך 639 מיליארד דולר. מאז שילמה החברה 1.3 מיליארד דולר למנהלים ויועצים שניהלו את פירוקה, לפי מסמכי בית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום