הסנקציות של טראמפ על איראן נכנסו לתוקף; שמונה מדינות קיבלו פטור

על פי הודעת הבית הלבן, הסנקציות יוטלו על יותר מ-700 גופים, אנשים, ספינות ומטוסים ■ המדינות שפטורות מהסנקציות: סין, הודו, איטליה, יוון, יפן, דרום קוריאה, טייוואן וטורקיה ■ שר החוץ האמריקאי פומפיאו: "רוצים לשמור על יציבות בשוק האנרגיה"

לוגו בלומברג
בלומברג
מתקן ייצור נפט בדרום איראן
מתקן ייצור נפט בדרום איראןצילום: REUTERS
לוגו בלומברג
בלומברג

ארה"ב הטילה מחדש היום (ב') סנקציות על תעשיית הנפט האיראנית, במטרה ללחוץ על הרפובליקה האסלמית לבטל את תוכנית הגרעין שלה, ולצמצם את מעורבותה בסכסוכים במזרח התיכון.

הסנקציות על תעשיות האנרגיה, הבנקאות והשילוח הימי, שהוסרו במגסרת הסכם הגרעין עם איראן ב-2015, הוטלו מחדש בחצות, שעון ניו יורק. זה הסבב השני של סנקציות שמוטלות על איראן מאז שהנשיא דונלד טראמפ נטש את הסכם הגרעין במאי.

"המטרה שלנו היא לאלץ את המשטר לעשות בחירה ברורה", אמר טראמפ ביום שישי. "או שיזנח את ההתנהגות ההרסנית שלו או שימשיך במסלול לקראת הרס כלכלי", הוסיף.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר עולים כעת ב-0.6% למחיר של 63.51 דולר לחבית. החוזים על הנפט מסוג ברנט למסירה בינואר עולים ב-1% למחיר של 73.56 דולר לחבית.

הריאל האיראני צנח ב-70% מאז מאי והמחירים במדינה הרקיעו שחקים. היבוא מצטמצם העסקים מתקשים והמחלוקות הפוליטיות מחריפות, מה שמחזק את הקיצוניים שמתנגדים לגישה המתונה יחסית של הנשיא חסן רוחאני כלפי המערב.

על פי הודעת הבית הלבן, הסנקציות יוטלו על יותר מ-700 גופים, אנשים, ספינות ומטוסים. הסנקציות כוללות בנקים איראנים, חברות תובלה ימית ויצואניות נפט. לדברי שר האוצר האמריקאי, סטיב מנוצ'ין, הרשימה כוללת 50 בנקים, 200 אנשים, ספינות תובלה ויותר מ-65 מטוסים. בסך הכל, יותר מ-900 יעדים שעליהם יוטלו הסנקציות.

שר החוץ האמריקאי מייקל פומפיאו הוסיף כי "ארה"ב פטרה שמונה מדינות מהסנקציות - סין, הודו, איטליה, יוון, יפן, דרום קוריאה, טייוואן וטורקיה, כדי לשמור על יציבות בשוק האנרגיה". לדברי פומפיאו, גרם הקמפיין האמריקאי לצמצום בתפוקה של מיליון חביות נפט איראני ועלה לאיראן 2.5 מיליארד דולר בהכנסות אבודות מיצוא נפט מאז מאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ