מוריץ קריימר: "הגרוע מכל במשבר האירופי עוד לפנינו"

לראש חטיבת דירוגי האג"ח הממשלתיות ב-S&P אין מלים מרגיעות על למצב גוש היורו; "יוון לא תפרוש כי זה יגרום לקריסה פיננסית, ואם גרמניה תפרוש תיפגע התחרותיות שלה"

אשר שכטר
שרית מנחם כרמי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> סוכנות הדירוג סטנדרד אנד פור'ס (S&P) עוררה בשבוע שעבר בהלה בשווקים כשהורידה את דירוג האשראי של יוון בשלוש דרגות, לרמה הנמוכה ביותר - CCC.

הורדת הדירוג הגבירה את החששות מהתפשטות משבר החובות למדינות הפריפריה של גוש היורו, במיוחד לשאר מדינות PIIGS: פורטוגל, איטליה, אירלנד וספרד. מדינות אלה מאופיינות בחובות ממשלתיים גדולים - ויוון, אירלנד ופורטוגל כבר קיבלו סיוע כדי שיוכלו לעמוד בהחזר החובות.

למוריץ קריימר, ראש חטיבת דירוגי האג"ח הממשלתיות ב-S&P, אין הרבה מלים מרגיעות לומר בכל הנוגע להמשך ההתפתחויות בגוש היורו ולצורך של ממשלות, נוסף על זו של יוון, להתמודד עם חובות ממשלתיים ענקיים ועם פעילות כלכלית מקרטעת. "הגרוע מכל לא חלף. תחזיות הדירוג שלנו רומזות לאן, לדעתנו, המטוטלת נוטה.

"תחזית שלילית אומרת שיש לפחות סיכוי של 1 ל-3 שהדירוג יופחת ב-6-24 החודשים הקרובים. באירופה יש לנו רק תחזיות דירוג שליליות או יציבות. למעשה, לא היתה לנו תחזית דירוג חיובית באירופה כבר 6-7 שנים", אומר קריימר בראיון ל-TheMarker.

מה לגבי יוון?

מפגינים ביווןצילום: רויטרס

"חדלות פירעון של יוון אינה בלתי נמנעת, אבל היא נהפכה לסבירה יותר באופן משמעותי. היסטורית, 60% מהאג"ח הממשלתיות המדורגות CCC הגיעו לחדלות פירעון בתוך שלוש שנים. נוכח ההיקף הגדול של אג"ח ממשלתיות שייפרעו בין 2011 ל-2014 והקשיים הגוברים ביישום תוכניותיה של ממשלת יוון - אנו מעריכים כי ייתכן הסדר בחובותיה של יוון בקרוב, אולי כבר ב-12 החודשים הקרובים.

"באופן כללי, השווקים הרבה יותר מוכנים להסדר חובות של יוון מכפי שהיו מוכנים לקריסת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס. לכן, הנזק שייגרם יהיה חמור פחות. עם זאת, החשש מהתפשטות המשבר עדיין מדאיג את קובעי המדיניות ואת המשקיעים".

האם יש עוד הורדות דירוג בדרך?

"יש לנו תחזית דירוג שלילית לכמה מדינות בגוש היורו - לפורטוגל, שנמצאת על סף דירוג אג"ח זבל, וגם לספרד, בלגיה, קפריסין ואיטליה".

למי ממדינות אלה יש סיכויים טובים יותר להתאושש?

מוריץ קריימר

"כנראה שלפורטוגל, משום שרמת המינוף שלה, 102%, לא גבוהה ביחס לאחרות. ביוון, למשל, רמת המינוף היא 160%. עם זאת, יש להם בעיות כלכליות דומות לאלה של יוון: המבנה הכלכלי חלש, וכך גם הייצור והיצוא. קשה מאוד לייצר צמיחה משמעותית כשמנועי הצמיחה שלך לא עובדים יותר.

"הביקוש הפנימי צפוי גם הוא להתכווץ בעקבות תוכניות הצנע. הצריכה הפרטית לא תניע את הצמיחה. האבטלה עולה, השכר יורד, גיל הפנסיה הועלה. גם ההשקעות יהיו נמוכות יותר. בגלל שבועת האשראי היתה כה גדולה - ההתאוששות תימשך שנים רבות".

תרחישי התפרקות

האם גוש היורו עשוי להתפרק?

"אנחנו לא חושבים שזה עשוי לקרות. יש שני תרחישים אפשריים להתפרקות של גוש היורו. הראשון, הוא שהמדינות החלשות יעזבו, למשל יוון. אם ממשלת יוון תחליט שהיא עוזבת, מדובר בתהליך ארוך. אי אפשר לשוב למטבע המקומי בתוך יום. צריך להקים את התשתית להחלת מטבע חדש ולאשר את המהלך בפרלמנט. ברגע שזה נדון בפרלמנט, כולם יידעו שהמדינה מתכננת לעזוב את גוש היורו.

הפגנות בספרדצילום: אי–פי

"מכאן, קל לשער מה יקרה - קריסה של המערכת הפיננסית. לקוחות הבנקים ימשכו את הפיקדונות שלהם, כי הם לא ירצו שפיקדונות היורו שלהם יומרו לדרכמות (המטבע היווני לפני ההצטרפות לגוש, ש"מ וא"ש) ויאבדו חלק גדול מערכם. ייווצר משבר נזילות מיידי. בגלל הסיכון שזה יקרה יש כיום טפטוף מתון, אם כי מתמשך, של הון מיוון, ואם יהיה איתות שזה אכן המצב - תהיה הימלטות המונית של משקיעים ושל לקוחות בנקים.

"אפילו אם נניח שהצלחת לעבור את התהליך בהצלחה ולעבור למטבע חדש, ליוון עדיין יש חוב של 160% מהתמ"ג. החוב שלהם נקוב ביורו, והם לא יכולים להחליט שהם ישלמו אותו בדרכמות, משום שבפועל מדובר בחדלות פירעון. מה שהם יכולים לומר זה שהאג"ח ביורו והם ישלמו לנושים ביורו, אבל ההכנסות ממסים יהיו בדרכמות. מה שיקרה זה שהחוב שלהם לא יהיה 160% מהתמ"ג כמו כיום, אלא 250% מהתמ"ג, משום שהתמ"ג ביורו יהיה נמוך בהרבה כשהדרכמה תיפול.

"עזיבה של גוש היורו גם תחזיר את יוון למצב שבו היתה ב-2001, לפני ההצטרפות, וגם אז היא לא היתה סיפור הצלחה. הם יכולים להוריד את ערך המטבע, ומבחינה תחרותית זה יחזק אותם - אבל כל היתרון ייבלע על ידי העלאות שכר, שיובילו לאינפלציה.

"התרחיש השני הוא שהמדינות החזקות בגוש היורו - כמו גרמניה, צרפת, הולנד או דנמרק - יעזבו, משום שהןירגישו שנטל החובות גדול מדי. אני לא חושב שהזרמת כספים למדינות הפריפריה תהיה בלתי מוגבלת, משום שהמציאות הפוליטית, במיוחד בגרמניה, אינה תומכת בכך. וגם בצרפת מתעורר מרד.

"אם גרמניה או הולנד בכל זאת יחליטו לעזוב, הן יתעלמו מכך שהן היו בין הנהנות העיקריות מהקמתו של גוש היורו. בלי הגוש, הצמיחה שלהן היתה חלשה אפילו יותר. מה שהניע את הצמיחה באותן מדינות אירופיות מפותחות היה היצוא, הן למדינות בתוך גוש היורו הן למדינות אחרות.

ליסבון, פורטוגל

"אם גרמניה תחליט לחזור למרק, הוא מיד ייפול מול היורו. זה טוב, במובן מסוים, כי זה יפחית את החוב הממשלתי מ-80% ל-50% - אבל התחרותיות של גרמניה תיפגע מיידית ובהתחשב בביקוש הפנימי הבעייתי ובתלות ביצוא, עזיבת גוש היורו תפגע בה".

"יש לנו רק אמינות"

יש כלכלנים שמפנים אצבע מאשימה כלפי סוכנויות הדירוג - הורדות הדירוג פוגעות בכלכלה בפני עצמן ומובילות לעלויות אשראי גבוהות יותר של מדינות.

"לשווקים יש דעה משלהם. לפני שנים, כשהתחלנו להוריד את דירוגי האשראי של מדינות אירופה, השווקים לא הגיבו. החגיגה נמשכה. בסביבה שבה שגשוג נהפך לפאניקה - כל בשורה רעה היא סיבה לבהלה.

"זה מפתה לומר שסוכנויות הדירוג פוגעות בכלכלה. מדינות אירופה בוחרות לומר זאת כמעט כברירת מחדל, אבל זה טיעון ריק מתוכן, והן יודעות זאת. טוענים שאנחנו לא עוזרים, אבל זה לא התפקיד שלנו לעזור - המטרה שלנו היא לעזור למשקיעים וליידע אותם על סיכוני האשראי, כפי שאנו רואים אותם.

ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני מצדיע לשוטר איטלקי בעודו פוסע לצד נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב, בויה דוריה פמפילי ברומא, 2.6.2011צילום: רויטרס

"אם אנחנו חושבים שהסיכונים התגברו, אנחנו חייבים לומר להם - ולא יכולים להמתין עד שנדע אם הממשלה מתכוונת לעשות משהו. הרגולטורים וחברות ההשקעה הם שיוצרים את הבעיה כשהם קובעים מדיניות המאפשרת להם להשקיע רק באג"ח בדירוג מסוים - לא סוכנויות הדירוג. למעשה, העובדה שהם עושים זאת מוכיחה שהדירוג עובד".

האם הורדת תחזית הדירוג של איטליה פירושה שבניגוד לדעה הרווחת, מצבה גרוע יותר מזה של ספרד, שנחשבת לבאה בתור ליפול בגוש היורו?

"שיעור החובות של ספרד נמוך בהרבה, בערך חצי מזה של איטליה. בשנות הפריחה, ספרד הפחיתה את החוב שלה במהירות. העלאת הדירוג האחרונה בגוש היורו היתה בספרד ב-2004, אז היא זכתה לדירוג AAA. יש להם חסכונות שהם יכולים להשתמש בהם כעת, ולכן הם עדיין מדורגים AA. אבל ספרד דומה יותר לפורטוגל בגלל המינוף במגזר הפרטי, שעלה במהירות. הבעיה של ספרד מעולם לא היתה מינוף מוגזם במגזר הציבורי - אלא במגזר הפרטי. ביוון מדובר בבעיה בשני המגזרים.

"איטליה נמצאת בקטגוריה אחרת. שיעור החיסכון בה גבוה מאוד וחלק גדול מהאג"ח הממשלתיות שלה נרכשו על ידי משקיעים ומוסדות מקומיים - לכן היא לא תלויה בנזילות מבחוץ. איטליה היא מדינה יציבה יותר, לכן הבנקים שלה שרדו טוב יותר מבנקים במדינות אחרות במשברים האחרונים. יש לה חובות גבוהים וצמיחה נמוכה - אבל חוץ מזה, אין לה הרבה קשר למשבר הנוכחי".

השווקים לא הגיבו בצורה משמעותית להורדות הדירוג האחרונות שלכם, וגם לא להורדת תחזית הדירוג של ארה"ב. האם אמינותן של סוכנויות הדירוג נפגעה?

"השווקים לא עוקבים אחר סוכנויות הדירוג, והם גם לא צריכים לעשות זאת. גם כשהורדנו את דירוג האשראי של איטליה ב-2004, השווקים לא הגיבו. חלק מהמשקיעים מביאים בחשבון את המחקר שלנו, אחרים מבצעים מחקר משלהם.

"הדבר היחיד שיש לנו הוא המוניטין והרקורד שלנו. אם תסתכל במאזנים שלנו, אנחנו לא מחזיקים נכסים. הדבר היחיד שיש לנו זה אמינות.

"אנחנו מבינים את הרצון להדק את הרגולציה על סוכנויות הדירוג בעקבות המשבר, כי היתה אי-שביעות רצון מהאופן שבו נקבעו הדירוגים, ואם רגולציה היא הדרך לחזק את שביעות הרצון - אז אנחנו בעדה. עם זאת, לפי המשקיעים שאני מדבר איתם והסטטיסטיקות שלנו, מספר הקוראים של דו"חות S&P רק עולה - כך שלדעתי הרלוונטיות שלנו חזקה מאי פעם".

"קיפאון פוליטי בוושינגטון"

לפני כחודשיים הזהרתם מפני הורדת דירוג אפשרית של ארה"ב. מה הוביל להחלטה לצאת בהצהרה כזאת?

"החשש העיקרי הוא הקיפאון הפוליטי שאחז בוושינגטון ומקשה עליהם להסדיר את מצבה התקציבי. לארה"ב יש יחס חוב-תוצר של 100% ובמונחים כספיים - חוב של 14 טריליון דולר.

"המחוקקים צריכים להתגבר על המחלוקות ביניהם ולהגיע לפשרה, ואנחנו חוששים ששום דבר לא יתקדם עד לבחירות הנשיאותיות ב-2012, שזה עוד הרבה זמן. גם אם לאחר הבחירות יהיה לאחד הצדדים רוב ברור, עדיין התקציב הראשון שבו תינקט פעולה רצינית בנוגע לגירעון יהיה התקציב של שנת הכספים 2014. בינתיים, שיעור החוב עולה ועולה. יש מעט מאוד מדינות שנהנות מגמישות כמו של ארה"ב - אבל לכל דבר יש גבול".

מה יקרה במקרה של הורדת דירוג לארה"ב?

"אני לא חושב שיש הבדל משמעותי אם הדירוג הוא AAA או AA פלוס. יש קרנות השקעה שיכולות להשקיע רק באג"ח שלהן דירוג אשראי מושלם - אז הן יצטרכו למכור.

אבל במקרה של רבות מהן, כל עוד הדירוג של ארה"ב יישאר על כנו בשתי הסוכנויות המובילות האחרות, לא יהיה שינוי - לכן זה לא יהיה כל כך משמעותי. הקרנות יכולות גם לשנות את המדיניות. גם יפאן דורגה AAA עד 2001 בערך, והשווקים הסתגלו כשהדירוג ירד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker