11,696 פעמים באינסטגרם: "יהודים היו אחראים לפיגועי 11 בספטמבר"

חיפוש של המלה יהודים ברשת החברתית לאחר הפיגוע בבית כנסת בפיטסבורג הוביל למציאת עשרות אלפי פוסטים, שבהם נטען כי היהודים אחראים למתקפת הטרור שבוצעה ב-11 בספטמבר 2001 ■ האשטאגים אחרים באינסטגרם התייחסו לאידיאולוגיה נאצית

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושבי פיטסבורג ליד בית הכנסת "עץ החיים", היום
תושבי פיטסבורג ליד בית הכנסת "עץ החיים", היוםצילום: Matt Rourke/אי־פי

חיפוש באינסטגרם, אתר שיתוף התמונות של פייסבוק, הניב שלל תוצאות של תמונת וסרטוני וידיאו אנטישמיים בעקבות הפיגוע שאירע בשבת בבית כנסת בפיטסבורג, ארה"ב. חיפוש של המלה "יהודים" הוביל למציאת 11,696 פוסטים עם ההאשטאג "יהודים עשו את 911", שבהם יש טענה שלפיה היהודים אחראים למתקפת הטרור שבוצעה ב-11 בספטמבר 2001. האשטאגים אחרים באינסטגרם התייחסו לאידיאולוגיה נאצית.

בעשר השנים האחרונות הצליחו הרשתות החברתיות של עמק הסיליקון להגיע לכל מקום בעולם. ואולם, מתברר בהדרגה כי החברות לא הבינו את ההשלכות השליליות של השפעה זו וכיצד להתייחס אליהן.

"הרשתות החברתיות מעודדות אנשים לחצות גבולות ולומר כל דבר על מנת להתגרות ולהסית", אמר ג'ונתן אלברייט, מנהל המחקר במרכז לעיתונות דיגיטלית באוניברסיטת קולומביה. "הבעיה רק מתפשטת", הוסיף אלברייט.

הקושי של ענקיות ההייטק לטפל בדיסאינפורמציה ונאומי שנאה ברשתות החברתיות  - והשלכותיו - נראות בבירור בימים האחרונים. סיזר סיוק, שנעצר בשבוע שעבר בגין שליחת חבילות נפץ לדמוקרטים בכירים, ובהם הנשיא לשעבר ברק אובמה, פירסם פוסטים קיצוניים בפייסבוק ובטוויטר. רוברט באוורס, שמואשם ברצח 11 אנשים בפיגוע בבית כנסת בפיטסבורג, פירסם פוסטים על שנאתו ליהודים בגאב (Gab) – רשת חברתית שהוקמה לפני שנתיים.

ההשפעה של הרשתות החברתיות נראית גם בהיקף גלובלי. משקיפים על הבחירות בברזיל מייחסים חלק ניכר מהעלייה בפופולריות של ז'איר בולסונרו, מועמד הימין הקיצוני שזכה בבחירות, למה שהתרחש ברשתות החברתיות. גורמים הקשורים לקמפיין בולנסורו הציפו את וואטסאפ, אפליקציית המסרים המיידים של פייסבוק, בתוכן פוליטי ובין היתר סיפקו מידע שגוי על מקומות הצבעה ושעות ההצבעה וזילזלו במתחריו של בולסונרו.

בכירים בצבא מיאנמר (בורמה) השתמשו בפוסטים בפייסבוק על מנת לעורר פחד וחרדה בקרב האזרחים מפני המיעוט המוסלמי – הרוהינגה. בהודו, סיפורים שקריים בוואטסאפ על חטיפת ילדים הובילו לכך שהמונים טבחו ביותר מ-12 אנשים בשנה האחרונה.

חברות הרשתות החברתיות מסרו כי זיהוי והסרת נאומי שנאה ודיסאינפורמציה – או אפילו להגדיר מה נחשב כתוכן כזה – הן פעולות קשות לביצוע. פייסבוק מסרה השנה כי רק 38% מנאומי השנאה זוהו על ידי המערכות הפנימיות של החברה. לעומת זאת, המערכת מאתרת ומסירה כ-96% ממה שמוגדר כתוכן למבוגרים בלבד ו-99.5% מתוכן המוגדר כתוכן טרוריסטי.

יוטיוב מסרה כי המשתמשים דיווחו על 10 מיליון סרטונים בין אפריל ליוני שעשויים להפר את חוקי הרשת החברתית. רק כמיליון סרטוני וידיאו הוסרו על ידי יוטיוב לאחר שנמצא כי הם מפרים את חוקי החברה. בנוסף, המערכת האוטומטית של יוטיוב הסירה כ-6.8 מיליון סרטונים בתקופה זו.

מחקר של MIT שפורסם במארס מצא שלחדשות שקריות, "פייק ניוז", בטוויטר יש סיכוי גבוה ב-70% שישותפו לעומת חדשות מדויקות ואמינות. פייסבוק, טוויטר ויוטיוב הודיעו כי ישקיעו בבינה מלאכותית ובאמצעים טכנולוגיים אחרים למציאת והסרת תוכן לא רצוי באתרים שלהם.

השני מימין: ראש העיר פיטסבורג ביל פדוטו, משמאלו רון דרמר וקונסול ישראל בניו יורק, דני דיין, ליד בית הכנסת עץ חיים בפיטסבורג, אתמול
השני מימין: ראש העיר פיטסבורג ביל פדוטו, משמאלו רון דרמר וקונסול ישראל בניו יורק, דני דיין, ליד בית הכנסת עץ חיים בפיטסבורג, אתמולצילום: Matt Rourke/אי־פי

עם זאת, עובדי הרשתות החברתיות מסרו אתמול (שני) כי למרות ההשקעה הרבה של החברות במניעת הפצת הסתה, הם בוחנים מחדש אם לרשתות הללו יש השפעה חיובית. כך לדוגמה, עובדים בטוויטר חוששים כי החברה מזלזלת ביחסה לנאומי שנאה, בייחוד לאחר שבאוגוסט, אפל ורשתות חברתיות אחרות חסמו את הפוסטים של שדרן הרדיו הימני קיצוני, אלכס ג'ונס, בעוד טוויטר התמהמה עם ההחלטה. בעקבות אירוע הירי בפיטסבורג, קראו עובדי טוויטר לחברה לגבש מדיניות לגבי נאומי שנאה, כך מסרו שניים מעובדי החברה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker