דיווח במצרים: התביעה בספרד דורשת להחזיק את חוסיין סאלם במעצר בית

סאלם, המקורב למובארק ושותף לשעבר בספקית הגז המצרית EMG עם יוסי מימן, שוחרר בשבוע שעבר בערבות בסך 27 מיליון יורו בספרד בהמתינו לאישומים פליליים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

התובע הכללי של ספרד דורש להטיל על איל ההון המצרי חוסיין סאלם מעצר בית, מחשש שיברח מהמדינה טרם הדיון באישומים פליליים נגדו ובהסגרתו למצרים, דיווח האתר המצרי "אל מצרי אל-יום". סאלם נחשב למקורבו של נשיא מצרים המודח חוסני מובארק והינו שותף לשעבר בספקית הגז הטבעי EMG ביחד עם יוסי מימן המספקת גז ממצרים לישראל. לפי העיתון, סאלם כבר שילם ערבות בסך 27 מיליון יורו בספרד, ושוחרר בהחלטת בית המשפט. מצרים טענה כי סכום הערבות נמוך מדי בהתחשב בעושרו של סאלם ובמעשים בהם הוא מואשם במצרים.

האתר ציין כי נכסיו המוקפאים של סאלם יושבו למצרים רק באם יורשע. לדברי מקור לאתר, סאלם יידרש לשלם ערבות גבוהה עבור עבירות שביצע בספרד, אך לא צפוי לקבל עונש מאסר ארוך שם. למצרים אין הסכם הסגרה עם ספרד, והיא דורשת את הסגרתו של סאלם על בסיס אמנת האו"ם נגד שחיתות, המאפשרת הסגרתו של אדם בהסכמת שתי המדינות המעורבות.

חוסיין סאלםצילום: אי-פי

לסאלם אזרחות ספרדית, ולכן הליך ההסגרה מורכב מהרגיל. לפני כמה ימים דיווח "אל מצרי אל יום" כי ספרד חוקרת האם סאלם השיג את אזרחותו הספרדית באופן חוקי.

סאלם נעצר בשבוע שעבר בבית הנופש שלו במיורקה שבספרד, והתייצב בבית המשפט במדריד פעמיים ביום שישי - בגלל צו מעצר שהוציא נגדו האינטרפול בשל אישומי שחיתות במצרים, וכן בגין אישומי הלבנת כספים בספרד. בנו של סאלם, ח'אלד, נעצר גם הוא בחשד למעורבות בפרשת הלבנת הכספים בספרד. לאחר הגעתו לבית המשפט, הובא סאלם האב לבית חולים מקומי בשל בעיות נוירולוגיות שמהן הוא סובל.

בשבוע שעבר התייחס לראשונה מימן למעצר שותפו ב-EMG ואמר כי ההכרות ביניהם נמשכה כ-15 שנה: "סאלם היה אמיץ מספיק לעשות עסקים עם ישראל כשלא היו הרבה מתנדבים במצרים". לגבי קשריו העסקיים איתו והחשדות במצרים על שוחד בכירםי במדינה בכדי שיאשרו את עסקת הגז עם מצרים, אמר מימן: "אני רק יכול להגיד שעשיתי שני עסקים אתו, ולא קטנים, עם משמעות אסטרטגית לא קטנה. פעם ראשונה שאיפשרו לקבוצת ישראלית להכנס לשותפות במצרים, והשני זה EMG. שתיהן עברו את הבנק האירופאי, כל הבנקים העולמיים היו מוכנים להוציא את הניירות לבורסות העולם, לא היתה שום שחיתות".

מימן התייחס גם לפרסומים בעיתונות המצרית על כך שבניו של מובארק קיבלו עמלות עבור התיווך בעסקות הגז: "את הבן הצעיר הכרתי פעם אחת. הלוואי שחלק מהמספרים שדווחו היו נכונים. מדובר שם על 20 מיליארד דולר שהוא לקח - כאשר סך כל המכירות בקושי מגיע ל-650 מיליון דולר וזה לפני התשלום לממשלת מצרים. לקחו את המחיר של רוסיה, הקמעונאי של אירופה בשיא החורף, וזה כאילו שהיו מושכים את כל הגז בפעם הראשונה".

מאז נפל שלטונו של מובארק במצרים הופנתה תשומת הלב לעסקת הגז השנויה במחלוקת בין ישראל למצרים, שלטענת התביעה במדינה נמכר לישראל במחיר נמוך באופן בלתי מוצדק, שגרם למצרים הפסדים של 714 מיליון דולר. העיתון המצרי "אל מסרי אל יום" דיווח כי גמאל מובארק בנו של חוסני מובארק, חשוד שקיבל 5% מרווחי מכירת גז הטבעי ממצרים לישראל. מובארק הבן הכחיש את ההאשמות ואמר כי אין לו כל קשר לעסקת הגז הטבעי. חוסני מובארק נחקר גם הוא על עסקת הגז.

שר האנרגיה לשעבר של מצרים, סמח פהמי ושישה פקידי ציבור אחרים במצרים יועמדו לדין על גניבת כספי ציבור בהקשר לעסקת הגז הטבעי עם ישראל, לפי "אל מסרי אל יום" וככל הנראה גם בניו של שליט מצרים לשעבר גמאל ועלאא מובארק.

ימיו האחרונים של סאלם

היומון הספרדי "לה ונגווארדיה" דיווח כי בית המשפט הפלילי הגבוה בספרד הוציא צו למעצרו של סאלם, לאחר שהרשויות הספרדיות עקבו אחריו זמן מה והבחינו כי הוא מנסה להבריח סכומי כסף גדולים למדינה. בעקבות המעצר הקפיאו הרשויות בספרד 45 מיליון דולר בחשבונות בנק שלו, והחרימו נדל"ן בהיקף של 14 מיליון דולר במדריד ובעיר הקיט מרבייה, וכן חמש מכוניות יוקרה שהיו ברשותו.

דובר התובע הכללי של מצרים, עדל א-סעיד, אמר לעיתון "אל-מצרי אל-יום" כי על פי מסמכי החקירה במצרים, סאלם עדיין מחזיק באזרחות מצרית - מה שמוכיח לדבריו כי כשסאלם השיג את האזרחות הספרדית הוא הפר את החוק הספרדי, האוסר על אזרחות כפולה.

התובע הכללי של מצרים, מגיד מחמוד, שלח בקשה לרשויות בספרד להסגרת סאלם, כדי שיוכל לעמוד למשפט באישומי שחיתות, הלבנת כספים וגניבת כספי ציבור. גורמים במצרים אמרו ל"וול סטריט ג'ורנל" כי הם מתכוננים להסגרה, שבעקבותיה צפוי סאלם לעמוד למשפט ב-3 באוגוסט יחד עם מובארק ושני בניו, גמאל ועלאא, הנאשמים גם הם בשחיתות.

התביעה במצרים האשימה את מובארק בכך שהשתמש בהשפעתו כדי לאפשר לסאלם לרכוש מהממשלה אדמות מובחרות לחופי הים האדום במחיר נמוך מאוד. בתמורה, טוענת התביעה, העניק סאלם לבני משפחת מובארק וילות יוקרה ואחוזה ענקית ששוויה 4.5 מיליון דולר.

מובארק

סאלם עזב את מצרים ב-3 בפברואר, שמונה ימים לפני שמובארק התפטר מתפקידו על רקע המהומות נגד שלטונו, ומאז היה במנוסה. ההערכה היתה כי עזב עם קבוצת משפחות עשירות ממצרים ואנשי עסקים ערביים, שנמלטו ממצרים ב-19 מטוסים פרטיים לכיוון דובאי. מדובאי עזב סאלם לז'נווה, אך לאחר שהאינטרפול איתר את מקום מחבואו בשווייץ הוא העתיק את מקום משכנו לספרד.

לפני כשבועיים דיווח "ניו יורק טיימס" כי סאלם אינו מחזיק במניות EMG מאז 2008. ההערכות הן כי את מניותיו של סאלם מחזיק בנאמנות אחד משותפיו במיזם, איל הנדל"ן האמריקאי סם זל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker