שרי החקלאות של ה-G20 הגיעו להסכם לריסון עליית מחירי המזון בעולם

השרים החליטו על הקמת מערכת מידע בינלאומית לשווקים החקלאיים ועל מנגנון תגובה מהיר לתנודתיות במחירים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שרי החקלאות של הכלכלות הגדולות בעולם הסכימו אתמול על פעולות לריסון עליית מחירי המזון בעולם, אשר פגעה בכיסם של הצרכנים והובילה למהומות במדינות רבות.

במסגרת ההסכם החליטו השרים על הקמת מערכת מידע בינלאומית לשווקים החקלאיים (AMIS), אשר תפקידה יהיה לטפל במחסורים כרוניים ובמידע על המלאים, אשר מהווים את אחד הגורמים העיקריים לתנודתיות במחירים. השרים גם הסכימו על מנגנון תגובה מהיר יותר, כך שמדינות ה-G20, אשר אחראיות על כ-75% מהתפוקה החקלאית בעולם, יוכלו להגיב בשיתוף פעולה לתנודתיות בייצור ובמחירים. השרים הסכימו על סיוע מזון הומניטרי שיינתן ממסים על יצוא.

"זהו יום נהדר. הגענו להסכם היסטורי", אמר שר החקלאות הצרפתי, ברונו לה מאיר, לאחר הפגישה בפאריס. עם זאת, לדבריו, אף כי השרים התחייבו להדק את הפיקוח על השווקים כדי להגביל את הספקולנטים, יש להמתין לשרי האוצר של מדינות ה-G20 ליישום הצעדים.

ההסכם מסמן שינוי בעמדתן של מדינות כמו סין והודו, אשר בעבר סירבו לפרסום נתונים חקלאיים בטענה כי מדובר במידע רגיש מדי.

נשיא הבנק העולמי, רוברט זוליק, אשר קרא להפחית את התנודתיות במחירי המזון, שיבח את ההסכם. "מה שראינו כשמחירי המזון החלו לזנק ב-2008, היה היעדר מידע לגבי מלאי מזון, מצב שמוביל לבהלה בשווקים", אמר זוליק. "בהלה היא הגורם לעליית מחירי המזון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker