מתקרבים לחבילת החילוץ: האיחוד האירופי אישר את תוכנית הצנע של יוון

האיחוד האירופי וקרן המטבע אישרו תוכנית צנע של חמש שנים שתאפשר ליוון לקבל חבילת סיוע נוספת בסך 120 מיליארד יורו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית אישרו את תוכנית הצנע של יוון לחמש שנים. יוון התחייבה להעלאות מסים וקיצוצי תקציב. מס ההכנסה יעלה, ועובדים שאינם שכירים ישלמו תוספת של כ-300 יורו בשנה - מסר שר האוצר החדש של יוון, אוונגלוס וניזלוס.

בין הגזרות הנוספות נמצאת העלאת הסף ממנו משלמים מס הכנסה ל-8,000 יורו בשנה, לעומת 12 אלף יורו בעבר, כאשר אזרחים מתחת לגיל 30 יהיו פטורים מהמגבלה החדשה. וניזלוס אמר כי ראש הממשלה פפנדראו ינסה לסיים "עניינים טכניים" בוועידת ראשי האיחוד האירופי בבריסל מחר.

שר האוצר הוסיף עוד כי הוא מנסה לעודד את הבנקים היוונים להתנהג לפי יוזמת ז'נבה ולהשתתף בגלגול חובותיה של יוון. נושא זה יהיה קריטי בקביעת כמות הסיוע ליוון, בנוסף לגיוס 50 מיליארד יורו במכירת נכסים בידי המדינה.

צילום: רויטרס

אישור תוכנית הצנע מסיים שבוע קשה עבור ראש הממשלה יורגוס פפנדראו, בו הדף מרד בשורות המפלגה השולטת, פאסוק, וביצע חילופים בממשלתו.

על רקע הצבעת האמון אמש של הפרלמנט בממשלה, קרא ראש הממשלה פפנדראו לפרלמנט לאשר תוכנית צנע והפרטה נוספת בהיקף של 28 מיליארד דולר על פני תקופה של חמש שנים, אשר עשויה לסלול את הדרך להמשך הסיוע האירופי ליוון.

מנהיגי גוש היורו דחו ביום שני את החלטה על השלב הבא בחבילת הסיוע ליוון, והתעקשו שפפנדראו ישיג תמיכה בפרלמנט לאמצעי הצנע המהווים תנאי לחבילה, אשר יבטיח כי יוון תימנע מהגעה לחדלות פירעון בחודש הבא. שרי האוצר של האיחוד האירופי הודיעו כי יסכימו לגבש תוכנית הלוואות שנייה ליוון בהיקף של כ-120 מיליארד יורו, במקרה שיוון תמשיך ביישום צעדים לקיצוץ הגירעון בתקציב. שרי האוצר האירופים צפויים להתכנס ב-3 ביולי כדי לדון באישור הלוואות נוספות ליוון.

אתמול הביע אמון הפרלמנט של יוון בממשלתו של יורגוס פפנדראו בהצבעה, אשר בעזרתה הצליח הממשל לאשר את צעדי הצנע הנדרשים כדי להימנע מחדלות פירעון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker