היום - מבחן היוקרה של ועדת בזל: 25 הבנקים בעולם שיידרשו ליתרות הון מוגדלות

25 מוסדות פיננסיים "גדולים מכדי להיכשל" יידרשו להחזיק ביחס הון של יותר מ-7% - ויזכו בתמיכה לא מפורשת של הממשלות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת בזל לפיקוח על הבנקים תחליט היום כמה הון נוסף יידרשו הבנקים הגדולים בעולם לגייס כדי לעמוד בדרישות למניעת משבר פיננסי נוסף. כ-25 בנקים, מהגדולים והחשובים בעולם מבחינה מערכתית, עשויים להידרש להחזיק בהון ליבה (tier 1 capital) המהווה יותר מ-7% מהנכסים (משוקללי סיכון), היחס הקבוע עתה לפי כללי החשבונאות שקבע הועדה. המוסדות הפיננסיים האלה נחשבים ל"גדולים מכדי ליפול" - כלומר שחשיבותם למערכת הפיננסית גדולה כל כך, שנפילה של אחד מהם מסכנת את המערכת כולה.

לכאורה, הדרישה להחזיק בהון גדול יותר מבנקים אחרים מהווה מכשול לבנקים האלה - היא מחייבת אותם להקטין את הנכסים במאזן או לגייס הון נוסף מהשווקים, ולהפחית באופן כללי את הסיכונים שלהם. אולם ייתכן כי בנקים אלה, עליהם נמנים דויטשה בנק ובנק אוף אמריקה, למשל, יזכו ליתרון בלתי צפוי: הם יוכלו ללוות כסף יותר בזול (כלומר בריבית יותר נמוכה), בשל התמיכה המשתמעת של ממשלות וארגונים בינלאומיים בהם, במטרה למנוע קריסתם.

"כולם מודאגים שיישארו מאחור ולא יופיעו ברשימה", אמר סיימון גליסון, עורך דין לרגולציה פיננסית בלונדון. "לא נעים להודות בכך, אבל זה מהווה תעודת אחריות לחברות שיופיעו ברשימה של מוסדות פיננסיים בעלי חשיבות מערכתית".

ועדת בזל מתכננת ליצור סרגל מידה שיחולק ל"חבילות" שבהן יושמו בנקים שונים, אמר מקור יודע דבר. HSBC, בנק אוף אמריקה, סיטי, דויטשה בנק, BNP פאריבה, ג'יי.פי מורגן צ'ייס, ברקליס ורויאל בנק אוף סקוטלנד עשויים להידרש להגדלה ב-2.5% של היתרות, בעוד שבנקים כמו UBS, קרדיט סוויס, גולדמן סאקס וסוסייטה ז'נרל יידרשו להגדלה של 2%, לפי הערכות אנליסטים.

כמה מהבנקים הגדולים, ביניהם ג'יי.פי מורגן וברקליס, הזהירו כי דרישות הון מוגדלות יפגעו בתחרותיות שלהם וביכולת להרחיב את מתן האשראי לחברות וצרכנים. הן עלולות לפגוע ברווחיות הבנקים, לפי אנליסטים של מורגן סטנלי. לכל חצי אחוז של הון נוסף נדרש, התשואה על ההון (ROE) תופחת בשיעור דומה, להערכת בית ההשקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker