מטבע חדש ליוונים?

ג'יל טרינור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יל טרינור

>> כשתוכנית האב של גוש היורו נוצרה, עזיבה לא היתה אופציה: לא היו שום נסיבות שבהן חברה בגוש תרצה לעזוב, ולפיכך לא הותווה שום נתיב מילוט. ואולם הבלתי נתפש נראה כיום נתפש למדי.

כל תוכנית לאפשר ליוון לצאת מגוש היורו תצטרך לכלול דרך להלאים את הבנקים שלה, להגביל יציאה של כסף ונכסים מהמדינה - כולל מגבלה אפשרית על משיכת מזומנים באמצעות כספומטים - וארגון מחדש של ערימת החובות היוונית העצומה.

לדברי ראול רופארל, אנליסט כלכלי ב-Open Europe צוות חשיבה שקורא לרפורמה באיחוד האירופי, הפוליטיקאים לא משקיעים אף מחשבה באפשרות כזו. ואולם הוא מאמין כי יש להכין תוכנית ליציאה מסודרת שכזו.

"אחת מהדרכים הבודדות של יוון לצאת מגוש היורו תהיה באמצעות חדלות פירעון לא מסודרת שבה הממשלה לא תבצע פירעון תשלום", הוא אמר. "צריך יהיה להלאים את מגזר הבנקים כי אחרת הבנקים יקרסו כשיוון תעזוב את גוש היורו".

ג'ונתן לוינס, כלכלן אירופה ראשי בקפיטל אקונומיסטס, אמר כי היתרון החשוב של יציאה מגוש היורו הוא הכרזה על מטבע חדש, שניתן יהיה לפחת אותו ולהעניק למדינה יתרון תחרותי חדש.

עם זאת, יהיה זה חיוני לארגן את כל החובות הנקובים במט"ח, אחרת כל מי שלווה כסף - אנשים פרטיים או עסקים - במט"ח, יעמוד בפני זינוק בהיקף החוב שלו.

חששות בתחילת מאי כי היוונים מאיימים לעזוב את גוש היורו אם לא יורשה להם לארגן מחדש את החובות עוררו מהומה בשוקי המט"ח. "אין ספק שיהיו הרבה טלטלות", אמר לוינס. "הנימוק העיקרי נגד עזיבה של גוש היורו הוא שתהיה הסתערות על הבנקים המקומיים, במאמץ למשוך פקדונות. אחת הדרכים לבלום זאת היא להקפיא פקדונות או להשתמש בבקרות הון כדי למנוע מהכסף לעזוב את המדינה". סיכון נוסף הוא שוק שחור ביורו ודולרים שעלול להתפתח בזמן שיוכרז מטבע חדש.

אין ממש תקדימים לכך, ואולם גושי מטבע כבר קמו ונפלו בעבר. בשנות ה-90 התפרקה ברית המועצות ולפני מלחמת העולם הראשונה הסתיים איחוד המטבע השוודי-דני. למדינות אלה היה זמן לפרק את קשריהן ולתכנן אסטרטגיית יציאה מתאימה. ליוון אין ממש מותרות כאלה אם היא תרצה לעזוב את גוש היורו.

גרדיאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker