מדד האומללות בארה"ב בשיא של 28 שנים

המדד, אשר מחבר את שיעור האינפלציה ושיעור האבטלה, ברמתו הגבוהה ביותר מאז כהונת הנשיא רייגן

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
סוכנויות הידיעות

מדד האומללות בארה"ב, מדד מקרו כלכלי שמחבר שני נתונים - שיעור האינפלציה ושיעור האבטלה - עלה בחודש לשיא של 28 שנים. המדד עלה בחודש מאי לרמה של 12.7 נקודות, רמתו הגבוהה ביותר מאז שנת 1983. ככל שהמדד גבוה יותר, כך מצבה הכלכלי של ארה"ב גרוע יותר.

הרעיון שבבסיסו של המדד פשוט - ככל ששיעורי האבטלה והאינפלציה גבוהים יותר כוח הקנייה של הציבור נפגע, והיקפי הצריכה שלו יורדים. תהליך כזה גורם להתכווצות התוצר - שקרויה בשפת הכלכלה מיתון. המדד הומצא על ידי הכלכלן האמריקאי ארתור אוקון.

הרמה הגבוהה מעולם של המדד, 21.98 נקודות, נרשמה ביוני 1980 בזמן משבר הנפט השני, בתקופת נשיאותו של ג'ימי קרטר. חודשים ספורים לאחר מכן הובס קרטר במאבק על הנשיאות מול רונלד רייגן.

הרמה הנמוכה מעולם, 2.97 נקודות, נרשמה בשנת 1953 בעת כהונתו של הנשיא דווייט אייזנהאואר. ואכן, שנות ה-50 היו שנים של צמיחה מהירה בכלכלת ארה"ב, שנהפכה באותה התקופה למעצמה תעשייתית גלובלית.

בשמונה שנות שלטונו של רייגן (81'-88') ירד מדד האומללות בארה"ב לממוצע של 11.2 נקודות, ואצל הבא אחריו, ג'ורג' בוש האב, ירד המדד ל-9.7 נקודות. ביל קלינטון השיג ממוצע של 8.8 נקודות, והנשיא ג'ורג' וו. בוש (2001-2008) הממוצע היה 8.1. עם זאת, לקראת סוף כהונתו של בוש הבן, באוגוסט 2008, עלה המדד לרמה של 11.5 נקודות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker