זינוק של 1,000% ברווחים לא הספיק; תחזית מאכזבת מפילה את מניית אמזון

ענקית המסחר המקוון דיווחה על רווחי שיא רבעוניים של כמעט שלושה מיליארד דולר ■ פעילות הענן היתה אחראית ל-56% מהרווח התפעולי ■ תחזית מכירות נמוכה משמעותית מהציפיות לרבעון עונת קניות החגים ■ המניה נופלת ב-6% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט

נמרוד הלפרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון
ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזוןצילום: בלומברג

אמזון , קמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם, דיווחה הערב (ה') לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על רבעון רביעי ברציפות שבו רווחיה הסתכמו ביותר ממיליארד דולר. מדובר בהישג חסר תקדים עבור החברה, שנודעה במשך שנים בהפסדיה המתמשכים בשל השקעות גדולות בשיווק ובפיתוח עסקיה. שלא במקרה, יהיה זה גם רבעון רביעי ברציפות שבו הכנסות פעילות הענן של אמזון - מנוע הצמיחה העיקרי של החברה כיום - הסתכמו ביותר מחמישה מיליארד דולר.

עם זאת, ענקית המסחר המקוון וספקית שירותי הענן איכזבה את המשקיעים לאחר שדיווחה על הכנסות חלשות מהצפוי ברבעון השלישי וסיפקה תחזית נמוכה משמעותית מהציפיות לרבעון הנוכחי.

מניית אמזון צונחת ביותר מ-6% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בזינוק של יותר מ-7%. שווי שוק החברה פרץ בראשונה את רף טריליון הדולר בחודש שעבר, אולם מאז נחתך כמעט בחמישית.

אמזון, שבראשה עומד המנכ"ל, היו"ר והמייסד, ג'ף בזוס, האיש העשיר בעולם, רשמה רווח נקי של 2.9 מיליארד דולר, או רווח של 5.75 דולר למניה, ברבעון השלישי של השנה - זינוק של פי 11 לעומת רווח של 52 סנט למניה בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 3.1 דולר למניה. היה זה הרבעון ה-10 מתוך 13 הרבעונים האחרונים שבו החברה עולה על תחזיות הרווח של האנליסטים.

אמזון, שנוסדה לפני 24 שנים, רשמה הכנסות של 56.6 מיליארד דולר ברבעון השלישי השנה, צמיחה של 29% לעומת הכנסות של 43.74 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה הקודמת, אך מתחת לתחזיות האנליסטים להכנסות של 57.1 מיליארד דולר.

האם ההכנסות הושפעו מעליית השכר?

אפליקציה של אמזון
אפליקציה של אמזוןצילום: בלומברג

במבט קדימה, סיפקה אמזון תחזית מאכזבת לרבעון הרביעי, כולל את תקופת קניות החגים. החברה צופה הכנסות ברבעון הנוכחי בטווח של 66.5-72.5 מיליארד דולר. תחזית האנליסטים היתה גבוהה יותר משמעותית: 73.78 מיליארד דולר

המשקיעים עקבו מקרוב אחרי תחזיות אמזון לרבעון הנוכחי, מכיוון שחששו כי הללו יושפעו מהחלטת החברה להעלות את שכר המינימום לכלל עובדיה בארה"ב ל-15 דולר לשעה, החל מתחילת נובמבר.

עם זאת, עיקר תשומת לב המשקיעים המשיכה להתמקד במנוע הצמיחה העיקרי של החברה - פעילות הענן אמזון ווב סרוויסס (AWS). הכנסות AWS הסתכמו ברבעון השלישי בכ-6.68 מיליארד דולר, צמיחה של 46% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ומעט פחות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 6.71 מיליארד דולר.

צמיחה זו מהווה האטה לעומת גידול של 49%, הן ברבעון השני והן ברבעון הראשון של השנה. עם זאת, היה זה רבעון רביעי ברציפות שבו הכנסות AWS מסתכמות ביותר מחמישה מיליארד דולר - רף שאותו פרצו לראשונה ברבעון הרביעי של 2017.

יתר על כן, AWS אמנם היתה אחראית ל-12% בלבד מסך הכנסות אמזון ברבעון, אולם פעילות הענן הניבה רווח תפעולי של 2.1 מיליארד דולר ברבעון - מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 1.82 מיליארד דולר, ו-56% מסך הרווח התפעולי של אמזון.

חבילות במחסן של אמזון ב"סייבר מאנדיי" 2014
חבילות במחסן של אמזוןצילום: בלומברג

הרבעון שתוצאותיו פורסמו היום כלל את יום המבצעים השנתי "פריים דיי", אשר למרות תקלות טכניות שאירעו במהלכו, הניב הכנסות שיא שהפכו אותו לאירוע המכירות הגדול ביותר בתולדות אמזון. מספר המצטרפים באותו יום לשירות המנויים "אמזון פריים" אף הוא היה הגבוה מעולם.

בשני העשורים האחרונים, רכשה לעצמה אמזון מוניטין של חברה שמדווחת מדי רבעון על רווחים זעומים או הפסדים, ולמעשה "מוותרת" על רווחים לטובת השקעות גדולות בשיווק ובפיתוח עסקיה. בהתאם לכך, השקיעה החברה את רווחיה בפיתוח תחומי עיסוק חדשים, וכשההשקעות הבשילו והניבו רווחים - היא דילגה לשלב הבא, והגבירה שוב את היקף ההשקעה.

עם זאת, בשלוש השנים האחרונות החלה החברה להפגין נכונות לנקז סכומים גדולים יותר לשורה התחתונה, והרבעון השלישי של 2018 היה הרבעון הרווחי ה-14 ברציפות של אמזון.

כובשת יותר ויותר תחומים

אמזון, שחוללה מהפך בענף הקמעונות והשתלטה על זירת הקמעונות המקוונת, החלה בשנים האחרונות ליהנות מצמיחה בתחומים עסקיים חדשים מחוץ לתחום המסחר המקוון המסורתי שלה - החל מקוראי ספרים אלקטרוניים, דרך רמקולים חכמים שמשמשים כעוזרים אישיים ביתיים, וכלה בחנויות מכולת ממשיות ולא אינטרנטיות.

אמזון גם מספקת שירותי וידאו סטרימינג ובשנה שעברה רכשה את רשת המרכולים הול פודס תמורת 13.7 מיליארד דולר. התרחבות זו באה לידי ביטוי גם במחיר מנייתה, שהוכפל פי שלושה ואף יותר במהלך שלוש השנים החולפות.

רוב ההכנסות של אמזון אמנם מגיעות ממסחר מקוון, ועסקי מחשוב הענן אחראים ליותר ממחצית מהרווח התפעולי של החברה, אולם השנה החלה להירשם צמיחה חדה גם בקטגוריית "אחרים" בדו"חות אמזון - הכוללת הכנסות ממכירת באנרים ופרסומות בתוכן ממומן. עם זאת, הכנסות אמזון בתחום זה עדיין זעירות לעומת הכנסותיהן של גוגל ופייסבוק, אשר שולטות ביותר ממחצית משוק הפרסום הדיגיטלי.

בזוס ייסד את אמזון במוסך ביתו בסיאטל לפני 24 שנים בתור חנות ספרים מקוונת קטנה, שנהפכה מאז לענקית עולמית החולשת על מגוון רחב של תחומים עסקיים, עם מכירות שנתיות של למעלה מ-200 מיליארד דולר וכוח עבודה שמונה יותר מחצי מיליון בני אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker