הבנק המרכזי של אירופה ממשיך להפחית תמריצים; "אין שינוי במאזן הסיכונים"

דראגי: "למרות נתונים חלשים מעט מהצפוי, התרחיש הבסיסי ממשיך להיות צמיחה נרחבת ומתמשכת של כלכלת גוש היורו ועלייה הדרגתית של לחצים אינפלציוניים" ■ נשיא הבנק טוען שנראה העלאת ריבית לקראת מחצית 2019

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי
נשיא הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגיצילום: REUTERS

הבנק המרכזי של אירופה עדיין מתכנן להגביל את רכישת האג"ח שלו עד סוף השנה, ואולי להעלות את הריבית בהמשך השנה הבאה. זאת על אף הסימנים הגוברים לכך שכלכלת גוש היורו מדשדשת על רקע ההתפתחויות הגלובליות.

הבנק מסר כי ירכוש אג"ח ב-15 מיליארד יורו בחודש עד לסוף דצמבר, וההחלטה לסיים את תוכנית הרכישות מותנית בנתונים שיתקבלו בהמשך. מקבלי ההחלטות שבו ואמרו כי הריבית תישאר בשפל ההיסטורי שבה היא נמצאת כעת, לפחות עד סוף קיץ 2019.

נשיא הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי, העריך כי הסיכונים לכלכלת גוש היורו ממשיכים להיות "מאוזנים בצורה נרחבת", למרות סקרים שבוצעו לאחרונה שהצביעו על הרעה בתחזיות.

"המידע שמתפרסם, אף כי הוא חלש במידת-מה מהצפוי, ממשיך לעלות בקנה אחד עם תרחיש הבסיס לצמיחה נרחבת ומתמשכת של כלכלת גוש היורו ועם עלייה הדרגתית של לחצים אינפלציוניים", אמר דראגי במסיבת עיתונאים שקיים בפרנקפורט לאחר הודעת הבנק המרכזי. "חוסנה הבסיסי של הכלכלה ממשיך לתמוך בביטחון שלנו" בהתכנסות הדרגתית של האינפלציה לכיוון היעד של הבנק המרכזי.

היורו נחלש ב-0.2% מול הדולר ל-1.1377 דולר ליורו לאחר מסיבת העיתונאים, אחרי שטיפס ב-0.2% מיד לאחר הודעת הריבית של הבנק המרכזי.

לדברי כריסטופר ריגר מקומרצבנק, "נסיגה בכלכלה ובסנטימנט בשווקים מעלה את הסיכונים לתרחיש הבסיסי של הבנק המרכזי". מדד שבוחן את הצמיחה במגזר הפרטי בגוש היורו האט לקצב האטי ביותר מאז 2016 - רמה שלדברי IHS מרקיט ביום רביעי, "מבחינה היסטורית היא עקבית למדיניות מוניטרית מרחיבה".

לדראגי יש לא מעט דברים לחשוש לגביהם. האינפלציה ממשיכה להיות נמוכה מהיעד; המתחים בנושא הסחר בין ארה"ב לסין מתחילים לגבות את המחיר מהכלכלה האסייתית ומחברות מוטות יצוא באירופה ומסביב לעולם; גם החששות מברקזיט שיתקיים ללא הסכם תורמות לתחושת אי היציבות.

בנוסף, ניתן למנות את חילוקי הדעות בין הממשלה האיטלקית לנציבות האירופית לגבי התקציב של איטליה. מרווח התשואות בין האג"ח הממשלתיות לעשר שנים של איטליה ושל גרמניה קרוב לשיא של חמש שנים, ומתקרב לרמות בעייתיות עבור הבנקים.

כמו כן, השווקים הגלובליים רשמו ירידות החודש. הירידות בבורסות ארה"ב מחקו את העליות מתחילת השנה, ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-8% החודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker