דו"ח העושר של מריל לינץ': בישראל 10,153 מיליונרים

מספר המיליונרים בעולם בשיא; מספרם באזור אסיה פסיפיק עלה לראשונה על מספרם באירופה

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

מספר המיליונרים בעולם עלה בשנת 2010 לשיא חדש - 10.9 מיליון, מה שמצביע על המשך ההתאוששות בשווקים הפיננסיים בעולם בשנה שעברה - כך עולה מדו"ח העושר העולמי של בנק ההשקעות מריל לינץ' וחברת הייעוץ קאפ ג'מיני, אשר פורסם היום. בישראל, עלה מספר המיליונרים ב-20.6%, והסתכם בשנה שעברה ב-10,153.

מספר המיליונרים גדל בשנה שעברה ב-8.3% לעומת שנת 2009, ואף עלה על מספרם ב-2007, לפני המשבר הכלכלי. היקף הונם הכולל של המיליונרים בעולם עלה גם הוא לשיא של 42.7 טריליון דולר בשנה שעברה - עלייה של 9.7% לעומת השנה הקודמת.

דו"ח העושר של מריל לינץ' מגדיר מיליונר כמי שבידיו לפחות מיליון דולר נזיל ופנוי, לא כולל הון המושקע בנכסים ובניכוי כל ההתחייבויות. כמולטי-מיליונר מוגדר כל מי שבבעלותו הון של 30 מיליון דולר לפחות. מספרם של המולטי-מיליונרים בעולם גדל בשנה שעברה ב-10.2%, והסתכם ב-103 אלף. הונם הכולל של המולטי-מיליונרים גדל ב-11.5% ב-2010 והסתכם ב-16 טריליון דולר.

היקף ההון הכולל של המיליונרים בישראל הסתכם בשנת 2010 ב-52 מיליארד דולר לעומת 43 מיליארד דולר בשנת 2009. מספר המולטי-מיליונרים בישראל בשנת 2010 הגיע ל-99 (לעומת 83 בשנת 2009) והונם הכולל הסתכם בכ-19 מיליארד דולר.

מנהלת הבנקאות הפרטית של בנק ההשקעות מריל לינץ' בישראל, סיגל שפירא, ציינה כי נתונים אלו מוכיחים כי בעלי ההון הפנימו את לקחי המשבר הגלובלי והתמידו בהשקעות לטווח ארוך שיצרו תשואות יציבות. "בשנים האחרונות נרשמו תהפוכות רבות הנובעות מן השינויים הקיצוניים בשווקים הפיננסיים ובשווקים הריאלים אשר השפיעו באופן מיידי על השווי ועל היקף העושר הנצבר של בעלי הממון", ציינה שפירא.

לדברי שפירא, הזינוק במספר המיליונרים בישראל נבע משלושה גורמים: הצמיחה בתמ"ג של ישראל ב-2010, שהיתה בקצב של 4.5%, העליה בשוק המניות הישראלי, ועליית מחירי הנדל"ן.

בנוסף ציינה שפירא כי תיק ההשקעות של המיליונרים בישראל מאופיין בהשקעה מגוונת באזורים גיאוגרפיים שונים תוך התמקדות בשווקים שבצמיחה ושימוש בקרנות ובמכשירים פיננסיים, לרבות כאלה שמשקיעים במדינות העולם המתפתח. עשירי ישראל הפחיתו בהדרגה חלק מכמות המזומנים שצברו ב-2009 לטובת השקעה באפיקים מסוכנים יותר כגון מניות, סחורות, וגם השקעות באג"ח של מדינות מתפתחות, שהניבו להם תשואות גבוהות.

על פי הדו"ח, מספר המיליונרים הגדול ביותר התרכז בארה"ב, ביפן ובגרמניה, כפי שהיה בשנים קודמות. המיליונרים במדינות אלה מהווים כ-53% מכלל המיליונרים בעולם. בארה"ב – הכלכלה הגדולה ביותר בעולם - נמצא מספר המיליונרים הגדול ביותר - 3.1 מיליון, המהווים כ-28% מכלל המיליונרים בעולם כולו.

עם זאת, בשנה שעברה עלה לראשונה מספר המיליונרים באזור אסיה והפסיפיק על מספרם באירופה. הסיבה העיקרית למגמה זו היא הירידה ברווחי המיליונרים באירופה, לעומת העליה ברווחי המיליונרים באסיה פסיפיק עקב הצמיחה הכלכלית המואצת והביצועים הגבוהים של הבורסות באזור. במספר המיליונרים בהונג קונג נרשם הגידול החד ביותר מבין כל מדינות העולם - זינוק של 33%.

בעקבות ההתאוששות בשווקים, חזרו המיליונרים להוציא יותר כסף על מה שמכנים במריל לינץ' וקאפג'מיני "השקעות של תשוקה", כגון עתיקות, חפצי אמנות, קבוצות ספורט, מטוסים פרטיים ושאר מותרות. גם כאן בולטת נוכחותם של משקיעים מהשווקים המתעוררים. בבית המכירות הפומביות כריסטי'ס, למשל, דיווח על "עליה מטאורית בהיקף רכישות השעונים בקרב שוקי אסיה, ובייחוד מצד משקיעים מסין ומהונג קונג".

הסיבה העיקרית לגידול בהוצאה על מותרות היא תחושת הביטחון עקב השיפור בכלכלה העולמית וברווחים. בנוסף לכך, משקיעים רבים רואים השקעות של תשוקה כהגנה מפני אי ודאות וכהשקעה סולידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker