אל ג'זירה פירסמה מסמך מצרי מ-2004 שחושף את מקורות עסקת הגז עם ישראל

עם זאת, במסמך לא צוין מחיר הגז שיוצא לישראל - החלק השנוי ביותר במחלוקת במצרים לגבי העסקה

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מסמך של ממשלת מצרים שהגיע לידי רשת הטלוויזיה "אל ג'זירה" חושף את מקורותיה השנויים במחלוקת של עסקת הגז בין מצרים לישראל.

המסמך הודפס במשרד הנפט המצרי והתאריך המופיע עליו הוא 26 בינואר 2004. המסמך נותן לחברת הגז EMG סמכות לייצא גז מצרי "באזור הים התיכון ואירופה", ומציין באופן ספציפי את חברת החשמל של ישראל כלקוחה.

המסמך נחתם על ידי סאמח פהמי, שר הנפט של מצרים לשעבר, אשר נשלח למאסר השנה, במהלך חקירה של הרשויות במצרים בנוגע לעסקת צינור הגז. איש העסקים המצרי חוסין סאלם, שייסד EMG ומכר לאחרונה אחזקותיו בחברה, נעצר בספרד בשבוע שעבר. סאלם, אשר מתמודד עם אישומי שחיתות במצרים, מואשם בכך שהשיג את העסקה באמצעות קשריו עם מובארק.

החלק השנוי במחלוקת בעסקה נוגע לתשלום שמצרים קיבלה עבור הגז, נתון שממשלתו של הנשיא חוסני מובארק שמרה בסוד.

התקשורת במצרים העריכה את המחיר בטווח של בין 70 סנט ל-1.50 דולר למיליון BTU. התקשורת הישראלית ציטטה הערכה גבוהה יותר של המחיר, בין 2.50 דולר ל-4 דולר למיליון BTU. שתי ההערכות הן מתחת לממוצע העולמי של 6-7 דולר למיליון BTU. המסמך של משרד הנפט המצרי לא נקב במחיר.

ירדן, אשר מקבלת גם היא נפט באמצעות אותו צינור, ושילמה בעבר 3 דולר למיליון BTU, הסכימה מוקדם יותר החודש לחתום על חוזה חדש עם מצרים במחירים הקרובים יותר לממוצע העולמי.

סמיר רדוואן, שר האוצר המצרי, אמר מוקדם יותר השנה כי כל חוזי הגז הטבעי של מצרים - בין היתר עם צרפת, איטליה, ספרד, לבנון וסוריה - ייבחנו מחדש.

גז מצריצילום: אי פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker