הבית הלבן מזהיר: הדמוקרטים הם ממשיכי דרכם של מרקס ולנין

דו"ח יוצא דופן שפירסמה מועצת היועצים הכלכליים של הבית הלבן משווה בין הצעות של פוליטיקאים דמוקרטים, כמו אליזבת וורן, לצעדים שננקטו בברית המועצות ובסין לדיכוי התושבים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שלטים נישאים ברחוב עם דיוקנותיהם של מרקס ולנין
1 במאי בסרי לנקה. תובנותיו של מרקס הפכו לנכסי צאן ברזל של ההגות והמציאות האנושית
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

האם הסנאטורית אליזבת וורן היא ממשיכת דרכם של מרקס, לנין ומאו דזה דונג? מועצת היועצים הכלכליים של הבית הלבן פירסמה אתמול (ג') דו"ח בן 72 עמודים, המבקר את מה שהוא מתאר כרעיונות הסוציאליסטיים של פוליטיקאים מובילים במפלגה הדמוקרטית. הדו"ח מנסה לקשר בין יריביו הפוליטיים של הנשיא דונלד טראמפ לדמויות שנואות על ידי רוב האמריקאים.

המסמך הזה שונה מהמחקרים שהמועצה נוהגת לפרסם, שהם בדרך כלל רציניים, גם אם בעלי אג'נדה חד-צדדית, ועוסקים בשאלות שעמן מתמודדים מקבלי ההחלטות - למשל השווי של הפחתות המסים או השפעות הריכוזיות. באופן יוצא דופן, דו"ח זה מנסה להשחיר את הדמוקרטים, בכך שהוא קושר אותם למדיניות כלכלית כושלת של ממשלות קומוניסטיות בסין, בברית המועצות ובמדינות אחרות. המלה סוציאליזם מופיעה בדו"ח 144 פעמים - פעמיים בעמוד בממוצע.

במקרה שמישהו החמיץ את המסר, הוא הועבר פעם נוספת על ידי משרד העיתונות של הבית הלבן, שפירסם בעקבות הדו"ח מסמך תחת הכותרת "הדמוקרטים בקונגרס רוצים לקחת כסף מהעובדים האמריקאים כדי לממן מדיניות סוציאליסטית כושלת".    

מחברי הדו"ח אינם מהססים להכניס תחת אותה קטגוריה פוליטיקאים ליברלים עם הצעות כמו ביטוח רפואי לכולם וקולג' בחינם, ומשטרים אוטוריטריים שביצעו זוועות בנתיניהם. למשל, הם משווים בין הדמוניזציה שעשה לנין לקולאקים (האיכרים האמידים של רוסיה) לביקורת של הסנאטורית וורן על ההתנהלות של כמה מהתאגידים הגדולים. אף שהוא טוען כי בשני המקרים מדובר במתקפות על "המדכאים של הפגיעים".

אליזבת וורן
אליזבת וורןצילום: אי־פי

הממשלה הסובייטית תפסה קרקעות של קולאקים והרגה רבים מהם. וורן אומרת כי תאגידים צריכים לשלם מסים גבוהים יותר ולהיות נתונים ליותר רגולציה. לא בדיוק מקרים דומים.

"נראה כאילו למועצה יש הרבה זמן פנוי", אומר אוסטן גולסבי, כלכלן בבית הספר למינהל עסקים של אוניברסיטת שיקגו, שעמד בראש המועצה תחת הנשיא ברק אובמה. "בדרך כלל, המועצה משמשת כמכון מחקר עבור הנשיא, מחשבת את המספרים. אין לה זמן להרהר בקרל מרקס".

עיקר הדו"ח של המועצה הוא דין וחשבון מפורט על המחיר האנושי שגבו משטרים סוציאליסטיים דכאניים לאורך ההיסטוריה, והוא מסכם את תוצאות אחד הניסויים הגדולים בהיסטוריה הכלכלית: במהלך חצי מאה לאחר מלחמת העולם השנייה, הצמיחה הכלכלית של הדמוקרטיות המערביות וכמה מדינות במזרח אסיה השיגה במידה רבה את הצמיחה בגוש הקומוניסטי.

אפילו במהלך שנות ה-80, כמה ליברלים בולטים המשיכו לטעון כי הקומוניזם מביא לתוצאות כלכליות טובות יותר. אבל נפילתה של חומת ברלין הפסיקה את הדיון הזה. על המסקנות של הדו"ח לגבי המאה ה-20 אין עוררין, לפחות לא בקרב הפוליטיקאים בזרם המרכזי האמריקאי: "בעוד שסוציאליזם היה אמור להפוך אנשים לשווים יותר ולאפשר לעניים להימלט מחיי דיכוי, היה זה סופו של הסוציאליזם שהוציא יותר ממיליארד אנשים מעוני והפך את ההכנסות העולמיות לשוות יותר".

הפלת חומת ברלין ב-1989
הפלת חומת ברלין ב-1989. במזרח אירופה אימצו בחום את ערכי ארה"ב ומערב אירופהצילום: אי־פי

כדי להדגיש את הנקודה, הדו"ח מזכיר את קובה, סין וברית המועצות יותר מ-30 פעמים. אבל הכוכבת האמיתית של הדו"ח היא ונצואלה, שמוזכרת בו כמעט 60 פעמים. הדו"ח מעריך כי חיקוי של המדיניות הכלכלית של ונצואלה יגרום לכלכלת ארה"ב להתכווץ עד 40%. טראמפ טען שוב ושוב שזה מה שהדמוקרטים רוצים לעשות, אבל הנשיא, כמו גם הדו"ח, לא הציגו לכך עדויות ואף מועמד דמוקרטי לא התקרב אפילו להציע כי ארה"ב תאמץ את המדיניות הכלכלית של ונצואלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker