האיחוד האירופי נגד איטליה: לראשונה בתולדותיו דורש ממדינה לשנות את התקציב

סגן נשיא הנציבות האירופית: "איטליה מפרה בגלוי ובמודע את התחייבויותיה" ■ ראש ממשלת איטליה בתגובה: "אין שום תוכנית חלופית"

לוגו בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה
ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטהצילום: Alessandro Bianchi/רויטרס

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה מתעקש כי לממשלתו אין הצעת תקציב חלופית - גם לאחר שהאיחוד האירופי דרש שינויים חסרי תקדים בתקציב ממשלתו, כדי להשיב את רומא למסגרת מגבלות התקציב האירופיות.

בזמן שנציבי האיחוד האירופי דנו בהפרות של איטליה בפגישתם בשטרסבורג ביום ג', אמר קונטה בראיון לבלומברג כי בכוונתו להסביר את הצעת תקציב 2019 של ממשלתו. לדבריו, יש לאיטליה מרחב תמרון מסוים בשינוי היבטים של הצעת התקציב, אך לא לגבי ההוצאות המתוכננות בפועל. אם יתבקש להכניס שינויים מהותיים, "זה יהיה קשה בשבילי בגלל שלא אוכל לקבל זאת".

כמה שעות מאוחר יותר הודיעה הנציבות האירופית רשמית על דחיית הצעת התקציב וביקשה מאיטליה להכניס בה שינויים ולהגיש אותה מחדש. דרישה מסוג זה מעולם לא הוצבה מצד הנציבות למדינה חברה באיחוד.

"אין שום תוכנית חלופית", אמר קונטה בראיון מלשכתו ברומא. "אמרתי שהגירעון של 2.4% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) הוא הגבול. אני יכול לומר שזה יהיה הגבול שלנו", אמר. "אנו מוכנים אולי לצמצם, לבצע בדיקת הוצאות אם יהיה צורך", הוסיף. עם זאת, קונטה התעקש כי צמיחה כלכלית היא "הדרך הטובה ביותר להוציא אותנו ממלכודת החוב".

סיבוב פרסה במדיניות התקציב

בעבר מדינות רבות בגוש היורו התקשו לעמוד ביעדי הגירעון שנקבעו במסגרת מנגנון המטבע האחיד, שנוצר לפני כמעט שני עשורים. אולם החלטתה של איטליה לבצע סיבוב פרסה במדיניות התקציב, שעליה כבר הסכימה עם הנציבות - שערורייתית במיוחד. היא מציבה את הממשלה הפופוליסטית של ארץ המגף במסלול התנגשות עם בריסל. זאת היות שיעדי הגירעון שלה חורגים הרבה מעבר למגבלות האיחוד האירופי.

כעת, משנדחתה הצעת התקציב של איטליה על ידי האיחוד האירופי, עומדים לרשות רומא שלושה שבועות להכניס שינויים בתקציב ולהגיש אותו מחדש לאישור בריסל.

אמנם לנציבות אין סמכויות של ממש ביחס לתקציבים הלאומיים, אך ממשלות השתדלו בעבר להימנע ממצב שבו הן ננזפות רשמית, בשל הפגיעה במוניטין הכרוכה בכך והשלכות אפשריות בשווקים.

"ממשלת איטליה מפרה בגלוי ובמודע את ההתחייבויות שלה", אמר סגן נשיא הנציבות, ולדיס דומברובסקיס לכתבים בשטרסבורג. "אירופה נבנתה על בסיס שיתוף פעולה. גוש היורו נבנה על קשרי אמון חזקים".

בראיון עם קונטה היום הוא שב ואישר את מחויבותה של ארצו ליורו. "אנחנו מרגישים מאוד בנוח, אנחנו מרגישים בבית באירופה ואנחנו חושבים שהיורו הוא המטבע שלנו ויהיה המטבע שלנו - המטבע של הילד שלי, הוא בן 11, והמטבע של הנכדים שלי", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום