רכבת הרים בוול סטריט – וזה לא הסוף

לא רק שמלחמת הסחר פוגעת בכלכלה – היא מגדילה את הסיכויים להעלאת ריבית; זאת הסיבה לכך שהירידות בבורסות, שפוגעות בטראמפ לקראת הבחירות בנובמבר - לא צפויות להיגמר כל כך מהר

דפנה מאור
דפנה מאור
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: Manuel Balce Ceneta/אי־פי

יותר מ-500 נקודות איבד מדד דאו ג'ונס במהלך המסחר אתמול, ומדדי S&P ו נאסד"ק נסחרו בנפילות של כ-2% (מאוחר יותר התאוששו המדדים ועברו לירידות קלות של כ-0.5%). מתוך 14 ימי המסחר האחרונים, מדד S&P 500 ירד ב-12 מהם, ונגע בשפל של 5 חודשים. מדד ראסל 2000, המורכב ממניות של חברות קטנות, איפס את העליות שרשם מתחילת השנה.

הפרשנים חלוקים בדעתם אם הירידות בחודש האחרון הן תחילתה של מפולת – כלומר נפילה מתמשכת ועמוקה - או תיקון, שמשמעותו ירידה של 10% וחזרה לעליות.

יש שני גורמים עיקריים שפוגעים כעת בשווקים. האחד הוא גורם מחזורי: הריבית העולה, בעקבות ההתאוששות הכלכלית בארה"ב, מאותתת למשקיעים שכדאיות ההשקעות בניירות ערך נושאי סיכון כמו מניות פוחתת. ריבית עולה משמעה שהשקעות סולידיות יכולות לשאת רווח נאה ובטוח. הבנק הפדרלי הבהיר כי בכוונתו להמשיך במסלול העלאות הריבית שבו החלה הנגידה הקודמת, ג'נט ילן, בדצמבר 2015.

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, לצד הנשיא טראמפ
יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, לצד הנשיא טראמפצילום: Carlos Barria/רויטרס

במחזורי העלאת ריבית קודמים בארה"ב נרשמה באופן עקבי ירידה חדה בצמיחה. עם ההאטה והתייקרות האשראי (עקב העלאת הריבית), נוטים רווחי התאגידים להיפגע. זהו חשש אחד שמשקף שוק המניות.

הגורם השני הוא לא מחזורי. הוא לא נפוץ. והוא בעל השלכות מרחיקות לכת: מלחמת הסחר שהכריז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על סין. המכסים שהטיל טראמפ על סין הם מימוש של הבטחת הבחירות שלו, אך הם טומנים בחובם נזק קשה לכלכלה העולמית.

אי אפשר להטיל מכסים וצעדי עונשין על הכלכלה היצרנית ביותר בעולם, ולקבל בחזרה צעדי עונשין, בלי ששרשרת האספקה הגלובלית תיפגע. לא רק שהחקלאים האמריקאים נפגעים בגלל מכסי הגומלין שמטילים הסינים על הסחורות שהם קונים מהם, גם פירמות אמריקאיות שמייצרות בארה"ב ומוכרות בארה"ב צריכות לייבא תשומות - שחלקן הגדול מסין - והמוצרים שלהם מתייקרים. אפשר לראות את החולשה הזו משתקפת במדד ראסל 2000. תאגידים רב לאומיים, כמובן, נפגעים במיוחד מהזעזועים האלו במערכת הסחר העולמית.

עם העלאת המכסים על הייבוא במדינה שמייבאת הרבה יותר משהיא מייצאת כמו ארה"ב, המחירים המקומיים עולים. הטלוויזיות, הבגדים, הרהיטים והצעצועים בארה"ב מיוצרים ברובם בסין. במקרה של עליית מחירים, אנחנו חוזרים שוב לגורם הראשון – הריבית. כשהמחירים עולים, לבנק הפדרלי אין ברירה אלא להעלות את הריבית, ואפילו יותר משתכנן מלכתחילה, כשמלחמת הסחר לא נראתה כרעיון ישים.

הנפילה בבורסות משחקת נגד טראמפ, כי הוא הבטיח "להשיב את אמריקה לגדולתה", והתגאה שוב ושוב בהצלחת הכלכלה והשווקים במשמרת שלו. אולם מצד שני, הבורסה עלתה מאז דצמבר 2015 בשיעור חריג ביחס לתקופות קודמות של העלאות ריבית. ייתכן שלקראת הבחירות ב-6 בנובמבר טראמפ ימתן קמעה את הרטוריקה הכלכלית הלאומנית שלו ויתמקד יותר בפליטים "הנוהרים" בשיירה מאמריקה הלטינית לכיוון ארה"ב, ובשלילת זכויות טרנסג'נדרים. כך ידבר לבייס בלי לקלקל למועמדים הרפובליקאים לקונגרס ולתפקידי מושלים שלמענם הוא עושה עכשיו תעמולת בחירות את התמונה הכלכלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker