נדחתה תביעה ייצוגית שהוגשה נגד וול-מארט בארה"ב בגין אפליה של מיליוני עובדות

בית המשפט העליון פסק כי לא היתה מדיניות כלל ארצית של אפליה מגדרית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית המשפט העליון בארה"ב דחה ניסיון להגיש תביעה ייצוגית נגד ענקית הקמעונות וול-מארט בגין אפליה לרעה של מיליוני נשים שעבדו בחברה - פסיקה שעשויה לייצור הגבלות חדשות על תביעות ייצוגיות בארה"ב, דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג.

השופטים כתבו בפסק הדין כי עורכי הדין של התובעים לא הצליחו להצביע על קיומה של מדיניות תאגידית אחידה שהובילה לאפליה על בסיס מגדרי נגד עובדות באלפי סניפי וול-מארט ו-סאמ'ס קלאב ברחבי בארה"ב.

לפיכך, התביעה בצורתה הנוכחית נדחתה. "העובדים לא סיפקו הוכחות משכנעות לקיומה של מדיניות כלל ארצית של אפליה בשכר ובקידום", כתב השופט אנטונין סקליה בפסק הדין.

פסיקת בית המשפט התקבלה פה אחד בכל מההיבטים של התביעה ואילו בסוגיות אחרות היתה מחלוקת בין השופטים. ארבעה שופטי דעת המיעוט טענו כי יש להשיב את התביעה לערכאה נמוכה יותר ולאפשר לעובדים להמשיך בתביעה הייצוגית על בסיס תיאוריה משפטית אחרת. "עם זאת, בית המשפט החליט לפסול על סף את התביעה", כתבה השופטת רות באדר גינסבורג.

התביעה היא אחת מהתביעות העסקיות הבולטות ביותר שבהן דן בית המשפט העליון זה שנים, בין השאר מכיוון ששופטי בית המשפט העליון לא דנו בתנאים הנדרשים להגשת תביעה ייצוגית זה 12 שנים. מבחינת וול-מארט, המעסיק הפרטי בגדול ביותר בעולם, עמדו על כף המאזניים פיצוים בהיקף של מיליארדי דולרים.

התביעה, שהוגשה בשנת 2001, היתה אמורה לייצג את כל הנשים שהועסקו ברשתות וול-מארט וסאמ'ס קלאב מאז סוף שנת 1998, כולל עובדות שגויסו לעבודה לאחר הגשת התביעה. התובעות טענו כי עובדות של החברה ברחבי ארה"ב נפלו קורבן למדיניות וול-מארט לאפשר למנהלים מקומיים לקבל החלטות לגבי שכר וקידום על בסיס דעתם האישית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker