הבנקים בבריטניה נוטשים את הבנקים בגוש היורו - מחשש לחדלות פירעון של יוון

הבנקים הבריטים חוששים מהתפתחות משבר פיננסי במערכת הבנקאות בגוש היורו

סוכנויות הידיעות

בנקים מובילים בבריטניה, ביניהם ברקליס וסטנדרד צ'רטרד, הפחיתו במידה רבה את ההלוואות הלא מגובות לבנקים בגוש היורו והעלו את החששות ממשבר אשראי במערכת הבנקאות האירופית, כך דיווח טלגרף לפי מקורבים לנושא.

ברקליס קפיטל
ברקליס קפיטלצילום: בלומברג

לפי המקור, סטנדרד צ'רטרד משך עשרות מיליארדי ליש"ט ממערכת הבנקאות בגוש היורו בחודשים האחרונים והפחית את חשיפתו בשני שליש בשבועות האחרונים, לאור חששות בנוגע לעמידות הבנקים האירופים.

בקרליס הפחית אף הוא את חשיפתו בחודשים האחרונים, כאשר המנהלים הבכירים בבנק הביעו חששות בנוגע לבנקים בגוש היורו החשופים למדינות ה-PIIGS – פורטוגל, אירלנד, איטליה, יוון וספרד.

באפריל דיווח ברקליס על חשיפה של 6.4 מיליארד ליש"ט לספרד לעומת 7.2 מיליארד ליש"ט ביוני 2010, וכמו כן כי חשיפתו לאיטליה ירדה ב-100 מיליון ליש"ט.

המהלך של בנקים חזקים המורידים את כמות ההלוואות שהם מעניקים לבנקים קטנים יותר מזכירה את תחילת המשבר הפיננסי ב-2008 - כאשר הסירוב של הבנקים להלוות אחד לשני הוביל בסופו של דבר להתמוטטות מספר בנקים גדולים, ולחילוצים על חשבון משלם המסים.

אנליסטים ב-USB הזהירו כי הבנקים בגוש היורו נמצאים בסיכון ורגישים לבעיות נזילות במערכת הבין-בנקאית. סימון אדמסון, אנליסט בנקים בחברת המחקר קרדיטסייטס, אמר כי אין ספק כי בנקים רבים בגוש היורו מתקשים במימון עצמי מזה מספר חודשים.

הבנקים הספרדים הפכו למוקד הדאגה המרכזי לאחר פרסום נתונים חדשים של הבנק המרכזי של אירופה, לפיהם נאלצו הבנקים להעלות את כמות ההלוואות מהבנק המרכזי - ובסך הכל לוו 58 מיליארד ליש"ט במאי, לעומת 44 מיליארד באפריל. "נדהמנו מהיכולת של הבנקים הספרדים לממן את עצמם, אבל נראה כי נגמרים להם המשאבים", אמר אנליסט בבנק השקעות גדול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker