פריצת דרך: הוכחה ראשונה לעליונות מחשוב קוונטי

חוקרים מיבמ, אוניברסיטת ווטרלו והאוניברסיטה הטכנית של מינכן, הצליחו להוכיח כי מחשב קוונטי יכול לפתור בעיה מתמטית שמחשב רגיל אינו מסוגל ■ עד כה היתה עליונות המחשוב הקוונטי תיאורטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המחשב הקוונטי של יבמ

חוקרים מיבמ, אוניברסיטת ווטרלו והאוניברסיטה הטכנית של מינכן, הצליחו להוכיח לראשונה כי מחשוב קוונטי אכן חזק יותר ממחשוב רגיל. הניסוי שערכו, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת "סיינס" ביום חמישי, כבר נחשב אבן דרך חשובה בהיסטוריה של מדעי המחשב.

בניסוי הוכיחו המדענים בפעם הראשונה, באמצעות דוגמה מוחשית, כי מחשב קוונטי יכול לעשות משימות שמחשב רגיל אינו מסוגל לבצע. עד פרסום תוצאות הניסוי, שבו הצליח המחשב לפתור בעיה מתמטית מורכבת, יתרונות המחשב הקוונטי על פני מחשב רגיל תוארו במונחים תיאורטיים בלבד.

בניגוד למחשוב רגיל, המבוסס על עיקרון בינארי ומשתמש בביטים וספרות שמייצגות ערך אחד - 1 או 0 - מחשוב קוונטי מבוסס על יחידות קיו-ביט, המייצגות בעת ובעונה אחת גם ערך של 0 וגם ערך של 1. אם הן מוצבות באופן "שזור" (נפרדות זו מזו פיזית, אבל פועלות כאילו הן מחוברות זו לזו) עם יחידות קיו־ביטים נוספות, הן יכולות לייצג מספר עצום של ערכים בבת אחת, ולבצע הרבה יותר חישובים במקביל ממה שאפשרי כיום בחישוב בינארי.

המחשוב הקוונטי, שאותו הגה בראשונה הפיזיקאי ריצ'רד פיינמן ב-1982, זכה להתעניינות עד לפני שנים בודדות בעיקר בעולם האקדמי ובמכוני מחקר ממשלתיים גדולים. בעשור האחרון התחילו ענקיות הטכנולוגיה להשקיע יותר מאמצים בפיתוח של מחשבי על, בין היתר באמצעות שיתופי פעולה עם האקדמיה.

על אף הניסוי, ההערכות הן שייקח שנים, ואולי עשורים, עד שניתן יהיה לנצל את יתרונות המחשוב הקוונטי בעולם האמיתי. "התוצאות של הניסוי שלנו מראות כי עיבוד מידע קוונטי באמת מעניק יתרונות, מבלי צורך להסתמך על השערות תיאורטיות שלא הוכחו", אמר החוקר רוברט קוניג מהאוניברסיטה הטכנית של מינכן ל"סיינס דיילי".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker