לקראת הסנקציות של ארה"ב: צי ענק של מכליות נפט איראניות בדרך לסין

יותר מ-20 מיליון חביות נפט מאיראן יגיעו לנמל דליאן בשבועיים הקרובים לפני כניסתן לתוקף של הסנקציות האמריקאיות על יצוא נפט איראני

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן ייצור נפט בדרום איראן
מתקן ייצור נפט בדרום איראןצילום: REUTERS

כמות חסרת תקדים של נפט גולמי מאיראן עתידה להגיע לנמל דליאן שבצפון מזרח סין החודש ובתחילת נובמבר לפני כניסתן לתוקף של הסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן, לדברי מקור ספנות איראני ולפי נתוני ספקית נתוני מעקב הספינות של רפיניטיב איקון (Refinitiv Eikon).

מקור בחברת המכליות הלאומית של איראן (NITC) אמר כי החברה משנעת יותר מ-20 מיליון חביות נפט לדליאן. "כפי שכבר אמרו מנהיגנו, יהיה בלתי אפשרי למנוע מאיראן למכור את הנפט שלה. יש לנו מגוון דרכים למכור את הנפט שלנו וכשהמכליות יגיעו לדליאן, נחליט אם למכור אותו לקונים אחרים או לסין", אמר המקור, מבלי להרחיב מעבר לכך.

עד כה, הוטענו 22 מיליון חביות נפט גולמי איראני למכליות-ענק (סופר-טנקר) שבבעלות NITC שצפויות להגיע לדליאן באוקטובר ובנובמבר, לפי הנתונים. כמות הנפט האיראני שמגיעה לדליאן מדי חודש מסתכמת בדרך כלל בכמות של בין מיליון לשלוש מיליון חביות, לפי נתונים מאז ינואר 2015.

איראן, יצרנית הנפט השלישית בגודלה בארגון אופ"ק, מתקשה יותר למצוא קונים לנפט הגולמי שלה לקראת כניסתן לתוקף של הסנקציות האמריקאיות על יצוא נפט מאיראן ברביעי בנובמבר.

הרפובליקה האיסלמית אגרה נפט בנמל דליאן בזמן סבב הסנקציות הקודם שהוטל עליה ב-2014, ומכרה אותו בהמשך לקונים מדרום קוריאה והודו. כמה מבתי הזיקוק ומתקני אחסון הנפט המסחריים הגדולים ביותר בסין נמצאים בדליאן.

מיכליות של NITC החלו לכבות את מכשירי המעקב שלהן בזמן הטענת ופריקת נפט כדי לחמוק מעיני הרשויות האמריקאיות בשעה שארה"ב נערכת להטלתן מחדש של סנקציות על איראן בעוד כשבועיים, לפי נתוני רפיניטיב איקון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker