דרכונים למכירה ברשת האפלה: כמה שווה הדרכון שלך?

שוק שחור של דרכונים אמיתיים ומזויפים וגם סריקות דרכונים משגשג ברשת למרות ההתקדמות בטכנולוגיות אבטחת מסמכי זיהוי ■ המחירים נעים בין דולרים בודדים לאלפים

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סריקות דרכונים המוצעות למכירה ברשת האפלה
סריקות דרכונים המוצעות למכירה ברשת האפלהצילום: Comparitech

שוק שחור של דרכונים מזויפים ממשיך לשגשג ברשת למרות ההתקדמות הרבה שחלה בטכנולוגיות האבטחה של מסמכי זיהוי רשמיים.

דו"ח שפירסמה החודש חברת המחקר קומפריטק (Comparitech) הצביע על הפופולריות הרבה של סריקות דרכונים הנמכרות באופן בלתי חוקי ברשת האפלה, ואשר מאפשרות לפושעי סייבר לעקוף מאפייני אבטחה כמו שבבים ביומטריים והולוגרמות שבהם משתמשות מממשלות כדי למנוע זיוף דרכונים.

לדברי חוקר החברה פול בישוף, ניתן לרכוש ברשת סריקה דיגיטלית של דרכון במחיר ממוצע של 14.71 דולר בלבד. עם זאת, אתרי אינטרנט רבים דורשים לשם הוכחת זהות יותר ממסמך זיהוי אחד, ולכן נמכרים ברשת האפלה גם סריקות דרכונים יחד עם מסמך זיהוי נוסף כמו רישיון נהיגה או חשבון חשמל או מים, או לחילופין צילום סלפי - חבילה שמייקרת את המחיר הממוצע ל-61.27 דולר.

כך למשל, מוצעת למכירה בשוק השחור סריקה של דרכון צרפתי יחד עם חשבון וצילום סלפי במחיר של 124.8 דולר, ואילו סריקה של דרכון של ארה"ב יחד על צילום סלפי מוצעת למכירה תמורת 115 דולר.

הסיבה למחיר היקר יותר היא "שמספר רב של מסמכי זיהוי נדרש בדרך כלל כדי לעמוד בבדיקות הוכחת זהות באתרי אינטרנט", נכתב בדו"ח. "בדיקות אלו לעיתים קרובות הן חלק מתהליך שחזור חשבון שבו משתמש שאינו מצליח להתחבר לחשבון שלו מסיבה כלשהי נדרש להוכיח את זהותו כדי להתחבר מחדש".

48 סריקות דרכונים המוצעות למכירה שנבדקו על ידי חוקרי קומפריטק היו מ-20 מדינות שונות - אם כי לא מישראל. הנפוצים ביותר היו דרכונים מאוסטרליה ובריטניה, ומחיר סריקות דרכונים אוסטרלים היה היקר ביותר בממוצע, 32 דולר. עם זאת, החוקרים לא מצאו קשר בין מחירי סריקות דרכונים לפי מדינות לבין נדירותם או לבין דירוג חוזק הדרכונים.

צילום סלפי של אישה מחזיקה דרכון בריטי
צילום סלפי של אישה מחזיקה דרכון בריטיצילום: Comparitech

כך או כך, המחירים של סריקות דרכונים בלתי חוקיות זולים בהרבה ממחיר ממוצע של 13,567 דולרים שבו נמכרים דרכונים פיסיים אמיתיים ברשת האפלה, לפי המחקר. בין השאר מצאו החוקרים דרכון גרמני במחיר של 8,216 דולר ודרכון בריטי במחיר של 17,116 דולר.

עם זאת, ניתן לרכוש דרכונים פיסיים מזויפים במחירים נמוכים בהרבה, ציינו החוקרים. המחיר הממוצע של דרכונים מזויפים שהוצעו למכירה ברשת האפלה ונבחנו במחקר היה 1,478 דולר.

כל המחירים ברשת האפלה היו נקובים במטבעות הדיגיטליים ביטקוין או מונרו (Monero), והומרו על ידי החוקרים לדולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker