בעקבות ההצלחות האחרונות – ארה"ב שועטת להסכמי סחר חדשים באסיה

ממשל טראמפ מעוניין לדחוק את בייג'ין לפינה, ולהכניס להסכמי הסחר סעיפים שיגבילו את היחסים הכלכליים של מדינות באסיה עם סין

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: NOEL CELIS/אי־אף־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

לאחר שחתם על הסכמי סחר עם דרום קוריאה, קנדה ומקסיקו, נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, משיק תוכנית חדשה: עיצוב מחדש של שותפות הסחר הטרנס-פסיפי, באמצעות שורה של הסכמי סחר בילטראליים.   

עם היבחרו לתפקיד, טראמפ הוציא את ארה"ב מהסכם הסחר הטרנס-פסיפי, שכלל 11 מדינות נוספות, ואף כינה אותו "אונס של ארצנו". כעת הוא מנסה לבנות קשרי סחר עמוקים יותר עם כמה מהמדינות בהסכם הזה, כמו גם עם האיחוד האירופי ובריטניה.

אבל בעוד שותפות הסחר הטרנס-פסיפי נועדה לעודד את סין לערוך שינויים כלכליים ומבניים עמוקים כדי שתוכל יום אחד להצטרף להסכם הזה, טראמפ רואה בהסכמים הבילטראליים האלה דרך שבה ארה"ב תוכל להכיל את השאיפות הכלכליות, הגיאופוליטיות והטריטוריאליות של סין.

הבית הלבן נתן השבוע התראה פורמלית לקונגרס על כך שהוא מתחיל את שיחות הסחר עם יפן, האיחוד האירופי ובריטניה. הממשל גם מעוניין בהסכמי סחר עם ויאטנם והפיליפינים, כאמצעי להפעלת לחץ על סין.

צעדים אלה של הבית הלבן מגיעים על רקע המתיחות בין ארה"ב לסין בעניינים כלכליים ובנושאי ביטחון לאומי, ולפני הפגישה המתוכננת בין הנשיא הסיני, שי ג'ינגפינג, לנשיא טראמפ בנובמבר. הממשל האמריקאי כבר הטיל שלושה סבבים של מכסים על סחורה סינית, בסך כולל של 250 מיליארד דולר בשנה. בנוסף הטיל הממשל מכסים על פלדה, אלומיניום ומכונות כביסה מסין; הידק את מגבלות הביטחון הלאומי על השקעות סיניות במגזרים רגישים בכלכלה האמריקאית; והגדיל את התמיכה האמריקאית בארצות אחרות, כדי להקטין את ההשפעה הגוברת של סין במדינות המתפתחות.

נשיא סין, שי ג'ינגפינג
נשיא סין, שי ג'ינגפינגצילום: Tyrone Siu/אי־פי

סין, מצדה, שועטת קדימה עם תוכנית משלה באמצעות הסכם סחר אזורי כולל, שצפוי להוריד חדות את המכסים על סחר בתוך אסיה, ולקרב אליה את השווקים האסייתיים. עם זאת, ההסכם צפוי לכלול פחות נושאים מהסכמי הסחר הבילטראליים של טראמפ, או הסכם הסחר הטרנס-פסיספי, ולא יכלול, למשל, סטנדרטים מינימליים של העסקה או מגבלות על מיזמים בבעלות המדינה.

ממשל טראמפ רואה את ההשגים שלו בנושאי יצור ועבודה בהסכמים האחרונים שנחתמו כתבנית להסכמי סחר עתידיים, במיוחד עם מדינות אסיה. אחד הסעיפים החשובים שהבית הלבן רוצה לשכפל בהסכמים עתידיים, הוא הטלת מגבלות על היכולת של שותפות הסחר לחתום על הסכמים נפרדים עם סין. ההסכמים החדשים עם מקסיקו וקנדה מגבילים מאוד את היכולת שלהן להגיע להסכמים כאלו עם מדינות שאינן נחשבות שוק חופשי (non-market economy) – סעיף המכוון באופן ברור לבייג'ין.

הממשל רוצה גם להכניס להסכמים סעיף שיאפשר לארה"ב לנהל עליהם משא ומתן מחודש לעתים תכופות יותר, כך שיוכל לוודא כי תנאי הסחר ימשיכו להיטיב עמו. הדגש על כך נובע בין השאר מהניסיון של ארה"ב עם סין, שנכנסה לארגון הסחר העולמי בתנאים של מדינה מתפתחת. מאז היא נהפכה ליצרנית הגדולה בעולם, אבל עדיין מתנהלת לפי תנאים של מדינה מתפתחת, עם חסמי יבוא גבוהים. הסכם הסחר הצפון אמריקאי החדש (USMCA), לדוגמא, צפוי להישאר בתוקף 16 שנים, שרק לאחריהן ארה"ב תוכל לבקש משא ומתן חדש. 

הסכם זה גם מדיר חברות השייכות למדינה – ובסין יש רבות כאלה – מהמכסים הנמוכים. בנוסף, הוא כולל איסור על מניפולציה של הממשלה במט"ח, שאותו הממשל רוצה להכניס גם להסכמי סחר אחרים. טראמפ האשים פעמים רבות בעבר את שותפות הסחר של ארה"ב, כמו אירופה וסין, בהחלשה מלאכותית של המטבע שלהן, כדי להפוך את היצוא שלהן לזול יותר.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker