גרמניה נסוגה מדרישתה כי משקיעים פרטיים ישתתפו במימון חילוץ יוון

אנגלה מרקל: "השתתפות נושים פרטיים - על בסיס התנדבותי"; שר האוצר של יוון הוחלף

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, נסוגה מדרישתה כי הנושים של יוון יישאו בחלק משמעותי של הנטל בחילוץ יוון, ואמרה כי תשתף פעולה עם הבנק המרכזי של אירופה כדי למנוע שיבושים בשווקים.

"היינו רוצים לראות מעורבות של הנושים הפרטיים על בסיס התנדבותי", אמר מרקל לכתבים במסיבת עיתונאים משותפת שקיימה עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי בברלין. "יש לפתור את העניין במשותף עם הבנק המרכזי של אירופה ולא צריכה להיות מחלוקת כלשהי עם הבנק המרכזי בעניין זה".

מרקל וסרקוזי אמרו כי יבקשו את אישור הבנק המרכזי של אירופה (ECB) לחבילת סיוע חדשה ליוון אשר תכלול השתתפות מרצון בלבד של משקיעים פרטיים שבבעלותם אג"ח יווניות. ראשי שתי המדינות הגדולות בגוש היורו, אשר היו חלוקים בשבועות האחרונים לגבי האם לחייב את המשקיעים להשתתף בעלויות סיוע נוסף ליוון, אמרו כי תוכניות הסיוע החדשה תתבסס על המודל של יוזמת וינה.

במסגרת יוזמת וינה, שגובשה בשנת 2009, העניקו הבנק האירופי לפיתוח וקרן המטבע הבינ"ל הלוואות בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים למדינות מזרח אירופיות דוגמת הונגריה, רומניה וסרביה שנקלעו לקשיים בתנאי שהבנקים הזרים ימשיכו להעניק הלוואות במדינות אלו.

"חיוני שהשתתפות המגזר הפרטי תהיה על בסיס התנדבותי, ויוזמת וינה היא בסיס טוב, ואני חושבת שנוכל לגבש תוכנית על בסיס זה", אמרה מרקל היום. סרקוזי הדגיש של משקיעים פרטיים יתבקשו להצטרף מרצונם לתוכנית שנועדה למנוע משבר אשראי, וכי ראשי גוש היורו יגבשו את התוכנית בהקדם האפשרי. צרפת התנגדה לניסיונות גרמניה בשבועות האחרונים לאלץ משקיעים פרטיים להשתתף במימון תוכנית הסיוע הבאה ליוון.

בה בעת, ממשלת יוון הודיעה היום על חילופי גברי בממשלה, ובכלל זה החלפת שר האוצר יורגוס פפקונסטנטינו, אשר יוחלף על ידי אוונגלוס וניזלוס. פפקונסטנטינו ישמש מעתה כשר איכות הסביבה.

מוקדם יותר היום הזהיר אלן גרינספאן, לשעבר יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, כי "כמעט בטוח שאם יוון תגיע לחדלות פרעון ארה"ב תיפול למיתון". ז'אן קלוד יונקר, ראש קבוצת שרי האוצר של האיחוד האירופי, הזהיר היום כי "תספורת לנושים של יוון עלולה לגרום להתפשטות המשבר למדינות אחרות באירופה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker