רוב בכירי הבנק הפדרלי צופים האצת העלאות הריבית

תמיכה רחבה בצמרת הבנק המרכזי להעלאה זמנית של הריבית מעל לרמה הנחשבת לניטרלית בטווח הארוך, לפי פרוטוקול ישיבת הריבית שנערכה בחודש שעבר

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'רום פאואל
ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי בארה"בצילום: בלומברג

מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי ניהלו דיון מעמיק סביב השאלה עד איזו רמה להעלות את הריבית בארה"ב, כאשר מרביתם הביעו תמיכה בהעלאה הדרגתית וזמנית של הריבית לרמה שמעל לרמה הנחשבת לניטרלית עבור הכלכלה בטווח הארוך.

כך עולה מפרוטוקול ישיבת המדיניות האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שנערכה בחודש שעבר, אשר פורסם היום ׁׁ(ד'). "מעט מהמשתתפים העריכו כי יהיה צורך במדיניות מצמצמת מתונה לזמן מה וכמה מהם העריכו כי יהיה צורך להעלות את הריבית באופן זמני מעל לתחזיותיהם ארוכות הטווח יותר", נכתב בפרוטוקול הישיבה שהתקיימה ב-25 וב-26 בספטמבר.

בתחזיות העדכניות ביותר של מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי, העריכו בכיריו כי רמת ריבית ניטרלית בטווח הארוך תהיה כ-3%.

בתום הישיבה בחודש שעבר, העלה הבנק המרכזי את הריבית בארה"ב ב-0.25%, העלאת ריבית שלישית השנה, לטווח של 2.25%-2% - הרמה הגבוהה מאז אוקטובר 2008, זמן קצר לאחר קריסת בנק ליהמן ברדרס.

כמה ממשתתפי הישיבה טענו נגד אימוץ מדיניות מוניטרית מצמצמת "בהיעדר סימנים ברורים להתחממות יתר של הכלכלה ולהתגברות האינפלציה", נכתב בפרוטוקול.

מלבד זאת, שררה הסכמה רחבה בוועדה לגבי המשך הנתיב הנוכחי של העלאה הדרגתית של הריבית. כל משתתפי הפגישה תמכו בהחלטה להעלות את הריבית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker