שוק המניות של דובאי בדרך לשנה הגרועה ביותר מאז 2008 - גם בהשפעת סעודיה

מדד המניות העיקרי של דובאי, שמושפע מהמתיחות הגיאופוליטית בשכנה סעודיה ומלחצים שמופעלים על השווקים המתעוררים הגלובליים, איבד 19% עד כה השנה

לוגו בלומברג
בלומברג
צילום: בלומברג

לסוחרים לא נשארו סיבות להישאר בשוק המניות של דובאי משום שהוא נמצא בדרכו לרשום את השנה הגרועה ביותר מאז המשבר ב-2008. מדד המניות העיקרי של דובאי איבד 19% עד כה השנה, בעיקר בשל קבלניות הנדל"ן. המדד מושפע מהמתיחות הגיאופוליטית שמתמקדת בשכנה סעודיה, ומלחצים שמופעלים על השווקים המתעוררים הגלובליים.

מדד המניות העיקרי של סעודיה עלה השבוע ב-1.8%, נכון לאתמול. זאת בעקבות ירידות שנרשמו ביום ראשון עקב המשבר הדיפלומטי לגבי היעלמותו, וככל הנראה מותו, של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י. בדובאי, לא התאושש המדד ואיבד 1%.

"נראה כי מדובר באירוע שונה מהרגיל", אמר אמי קמפניאן, מנהל תיקי השקעות בטרה נובה קפיטל אדווייזורס, בהתייחסו לעוצמת התגובה העולמית לפרשייה. "דובאי נתונה בין הפטיש לסדן".

הפעילות הכלכלית באמירות האטה באחרונה לאחר צניחה במחירי הנדל"ן, והאטה בביקוש המקומי. הממשלה הודיעה כי תנקוט באמצעים לעודד את הצמיחה. "מנועי הצמיחה המסורתיים של כלכלת דובאי כמו נדל"ן, מסחר, תחבורה ואירוח, נותרו חלשים השנה", אמר מ.ר. רגו, ראש חטיבת המחקר בכוויית פיננשל סנטר. "הסנטימנט העסקי מרוסן".

בחודש שעבר סוכנות הדירוג S&P הורידה את דירוג האשראי של מונופול התשתיות של דובאי, בטענה כי "תנאי אשראי" מידרדרים עלולים להשפיע על היכולת לספק תמיכה לחברות.

עם זאת, יש עדיין סימנים לתקווה. ממשלת דובאי משקיעה מאמצים בניסיונות לשמור על צמיחה לטווח ארוך, מה שעשוי לחזק את הסנטימנט בשוק המניות. בחודש שעבר נמסר כי זרים, שהם הנתח הגדול מהאוכלוסייה של דובאי, יוכלו לקבל ויזת מגורים ארוכה יותר במדינה לאחר הפרישה.

הכלכלה עשויה להשתנות לטובה בשנה הבאה, גם הודות לפרויקטים בתשתיות לקראת אירוח התערוכה העולמית אקספו 2020, שינויים בחוקי הוויזה והוצאה ממשלתית גדולה יותר, אמר רגו. גם רווחים גדולים יותר של החברות עשויים לעודד את השוק, הוסיף.

השוק של דובאי "היה אכזבה בעבור המשקיעים עד כה ב-2018", אמר ג'יימס ג'ונסטון, ראש השווקים המתעוררים ב-RWC פרטנרס. "עם זאת, המניות, הבנקים והנדל"ן נראות אטרקטיביות - ואני מצפה שהשוק יתאושש בחדות ב-2019".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker