טרישה: "אנו מתמודדים עם משבר גדול בהרבה מיוון"

נשיא הבנק המרכזי של אירופה בריאיון ל-CNN: איננו מוכנים בשום אופן להסדר נושים; יש סבירות גבוהה שנעלה את הריבית בגוש היורו בשבוע הבא. רעידת האדמה הכלכלית אינה רק באירופה אלא בכל הכלכלת המפותחות

 ריצ'ארד קווסט
ריצ'ארד קווסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

> נגיד הבנק המרכזי של אירופה, ז'אן קלוד טרישה, מוביל את העמדה הנוקשה של אירופה בנוגע לחילוץ יוון מהמשבר שבו היא נתונה. הבנק טוען כי על יוון לבצע רפורמות וקיצוצים בתמורה לסיוע פיננסי, ושולל את האפשרות שבעלי האג"ח של יוון יצטרכו לשאת בחלק מהעלות - אם על ידי דחיית הפירעון של החובות ואם על ידי הסדר נושים, שבו ייכפה עליהם לקבל פירעון קטן מהמובטח.

הבנק המרכזי של אירופה גם מוביל כעת מחזור של העלאות ריבית בגוש היורו, כדי לבלום את התחממות המחירים במדינות הגוש, למרות שמדינות רבות בגוש סובלות כעת ממיתון קשה.

קווסט: הנושא הכי בוער כרגע הוא המשבר של יוון וחשש מחדלות פירעון. האם הבנק המרכזי של אירופה (ECB), קרן המטבע הבינלאומית (IMF) וגוש היורו התחילו לחשוב על תוכנית ב'?

טרישה: "עמדתנו במועצת הבנק המרכזי ידועה. אנו ממליצים, כי איננו המחליטים. אלה הן החלטות של הזרוע התפעולית. אנו אומרים להם שני דברים: לא לכפות הסדר (על הנושים), אלא ללכת על הסדר מרצון; ולהימנע מתוכניות שיגרמו להכרזה על אירועי אשראי או חדלות פירעון, או חדלות פירעון סלקטיבית".

קווסט: אם כך, אתה לא מתנגד נחרצות לדחיית פירעון של אג"ח יווניות תחת הסדר מרצון?

טרישה: "שוב, שום דבר שלא יהיה בכפייה. כשנראה מה שהפוליטיקאים יחליטו נקבל החלטה משלנו, שתביא זאת בחשבון".

קווסט: אני רוצה לצטט לך מגיליון "אקונומיסט" של השבוע: "עדיף להכיר במציאות ולהתחיל בהסדר חובות מסודר כעת. זה הפתרון היחידי". "אקונומיסט" אומר זאת, "פייננשל טיימס" אומר זאת, רבים בשוק אומרים זאת. לא הגיע הזמן שהמדינות יכירו במציאות?

טרישה: "חייבים להסתכל על התמונה הגדולה. כרגע יש לנו מצב שבו חתימת ממשלה במדינה מפותחת על אג"ח נמצאת בספק. זה מוקד רעידת האדמה, אם יורשה לי, של מתיחויות שקיימות בגוש היורו, באיחוד וברמה הגלובלית. אנו מבקשים מכל מי שמעורב בטיפול במצב להבין את התמונה הגדולה".

קווסט: צופים רבים רוצים לדעת מה כל כך נורא בחדלות פירעון של יוון. האם אתה מאמין שזו טעות קיצונית, כפי שאמרת?

טרישה: "בהקשר הרחב, יהיה זה רע ביותר ליצור חדלות פירעון במדינה מפותחת. אנו נאלצים להתמודד עם משהו שהוא גדול בהרבה ממה שקורה ביוון ואף בגוש היורו".

קווסט: השימוש במונח "נעמוד על המשמר בחוזקה" - האם זה האיתות שלך לכך שהריבית תעלה בקרוב?

טרישה: "בהחלט. משמעות הדבר היא שיש סבירות שנעלה את הריבית בפגישה הבאה. עם זאת, אנו לא מחויבים לדבר. נבחן את המצב בהתאם לכל המידע שיש לנו, ונקבל את ההחלטות הנכונות. אבל משמעות הדבר שיש אפשרות כזו".

קווסט: אפשרי או סביר?

טרישה: "אפשרי, אבל לא ודאי. המטרה הראשית שלנו היא לשמור על יציבות מחירים בטווח הבינוני כדי לייצב את ציפיות האינפלציה, ובכך לעזור לכלכלה בערוץ מסוים - ערוץ הביטחון. כל משקי הבית ואזרחי גוש היורו יכולים לבטוח בכך שנשמור על יציבות מחירים. מנגד, הריבית לטווח בינוני וארוך מעודדת את ההתאוששות".

קווסט: יש המון פגישות חירום של מנהיגים ובכירים, אך גוש היורו, ברמה הפוליטית והכלכלית, לא מתפקד כמו שרוצים שהוא יתפקד. מה צריך לעשות?

טרישה: "ראשית, אני חושב שהיינו ברורים בכך שביקשנו מהממשלות לבצע פיקוח הדוק של המדיניות התקציבית, של התחרותיות שלהן, של חוסר האיזון בגוש היורו - עוד הרבה לפני המשבר. לדעתי המשבר חשף את העובדה שזה היה חיוני, וכעת אנו קוראים לשפר את הפיקוח בגוש היורו".

קווסט: אבל באירופה רתמתם את העגלה לפני הסוס.

טרישה: "לא, אני ממש לא חושב כך. אנו נמצאים במהלך היסטורי, בעל חשיבות היסטורית גדולה מאוד, בכנות. חייבים לשים את זה בפרספקטיבה כזו. מההתחלה אמרנו שאין לנו תקציב פדרלי ואין לנו ממשלה פדרלית - לפיכך אנו זקוקים ליציבות וצמיחה. ברגע המסוים הזה יש הכחשה של ההזנחה של הפיקוח. העגלה והסוסים נמצאים בכיוון הנכון".

קווסט: הכחשת ההזנחה הזו היא שגרמה לבעיות הקשות. אירופה לא בדיוק משיגה את העולם.

טרישה: "היא יצרה בעיות עצומות בכל הכלכלות המפותחות - בכולן. כל הכלכלות המפותחות בוחנות מחדש את המודלים העסקיים שלהן ומבינות שהן התכחשו בעבר להזנחה. במקרה שלנו, עלינו למקד את הלקחים שצריך ללמוד מהמצב. זה חיוני".

קווסט: האם יהיה משרד אוצר של אירופה?

טרישה: "טוב, זה עניין לעתיד הלא קרוב. כיום אנו יודעים מה אנו צריכים להפיק מהיחסים בין הפרלמנט, הממשלות והנציבות - מה יהיה השיפור הטוב ביותר".

-

הראיון נערך בתוכניתו של ריצ'רד קווסט Quest Means Business ברשת CNN

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker